Правильно підібраний одяг для туризму та активного відпочинку – це наш захисний шар. Одяг вберігає від вітру, холоду, дощу, ультрафіолету, палючого сонця. Він зберігає тепло та контролює температуру на поверхні тіла. Захищає від воду ззовні та виводить вологу, що виділяється тілом, назовні.

Сучасні розробки у сфері туристичного та спортивного одягу торкнулися всіх елементів гардеробу. Вже нікого не здивуєш термошкарпетками, мембранною курткою або головними уборами із захистом від ультрафіолету. Сьогодні, розробляючи окремі елементи одягу для активного відпочинку, виробники роблять не просто куртку або штани, а повноцінне екіпірування для пригод.

Теорія трьох шарів

Щоб комфортно почуватися і не набирати безліч одягу для своїх пригод, застосовується багатошарова система одягу. Також її називають теорією трьох шарів. Кожен шар одягу виконує свої завдання і при цьому є ізолюючим тепло прошарком.

Залежно від погоди та метеоумов шарів може бути більше або менше, деякі з них можуть заміняти кілька інших. Але при цьому, підбираючи одяг у відповідності з цим правилом, ви однаково комфортно будете себе почувати як на прогулянці за містом, так і високо в горах.

Відповідно до багатошарової теорії виділяють:

  • Базовий шар, який відводить вологу від тіла, зберігає поверхню шкіри сухою;
  • Середній шар зберігає тепло, є провідником для вологи від термобілизни до верхніх шарів одягу;
  • Захисний шар призначений для захисту від вітру, опадів, виведення вологи назовні.

Залежно від сезону та типу активності, шари будуть відрізнятися. Для ходової частини осіннього походу знадобиться синтетичний базовий шар, а для бівака у зимовий період – з натурального волокна. Але, дотримуючись такої системи в одязі, можна комфортно провести час у більшості погодних умов. Знімаючи або додаючи деякі шари одягу, ви можете регулювати рівень тепла і потовиділення, тим самим контролювати мікроклімат на поверхні шкіри.

Базовий шар

Базовий шар або термобілизна – це той одяг, який вдягається на голе тіло. Частка «термо» використовується в цьому випадку не як «одяг, який зігріває», а як той, що регулює температуру.

Базовий шар одягу вбирає вологу від тіла та виводить її до зовнішніх шарів. Тим самим зберігаючи поверхню шкіри сухою. Інакше волога шкіра в холодний період року може стати причиною переохолодження, а в спекотний – перегріву.

До базового шару відноситься термобілизна, футболки з різною довжиною рукава, різного роду підштанники, шкарпетки, труси та бра. Всі ті елементи одягу, які безпосередньо торкаються шкіри.

Найчастіше в якості базового шару використовують комплект термобілизни, який включає в себе кофту та штани, а також шкарпетки. Правильно обраний натільний одяг повинен:

  • Добре прилягати до тіла, від цього залежить, наскільки ефективно він працюватиме. У тих місцях, де не буде щільного прилягання матеріалу до шкіри, термобілизна не зможе вбирати піт, відповідно, ті ділянки будуть вологими;
  • Мати пласкі шви, що не натирають. Сьогодні все більше виробників роблять моделі із зовнішніми швами. А компанія Accapi використовує особливі типи плетінь, де матеріал має різну щільність залежно від області розташування на тілі, та кругове плетіння, завдяки чому їх одяг виходить безшовним;
  • Не сковувати рухів. Якщо білизна лягла на тіло некомфортно, тисне, то розмір або модель підібрані неправильно. Важливо пам'ятати, що обмеження свободи рухів насамперед позначатиметься на вашій продуктивності;
  • Відповідати призначенню. Компресійна термобілизна для бігу не підійде для занять із низькою активністю, вона просто не зігріє, її матеріали розраховані на ефект охолодження. Тому звертайте увагу на основне призначення при підборі білизни.

Розрізняють термобілизну за матеріалом, типом активності та призначенням.

Для виготовлення термобілизни використовують:

Синтетичні волокна, що відрізняються еластичністю, забезпечують відмінне прилягання до тіла, швидко відводять вологу. Завдяки сучасним технологіям у виробництві сьогодні є білизна з різною архітектурою тканини. Італійська компанія Accapi, провідний виробник спортивної білизни, розробляє технологічний натільний одяг із зонованою компресією. Завдяки цьому одяг забезпечує підтримку м'язів під час інтенсивних тренувань, знімає частину навантаження зі зв'язок. Такий одяг не просто відводить вологу з поверхні тіла, а й стимулює м'язи до більш ефективної роботи.

Натуральні матеріали добре зберігають тепло, але є не найкращим провідником для вологи. Натуральне волокно, увібравши вологу, утримує її в собі, у зв'язку з цим довго сохне. Бавовняні футболки і білизна добре підходять для низької активності, коли спостерігається мінімальне потовиділення, і основне завдання одягу – це збереження тепла. Бавовна – м’яка, приємна до тіла, але довго сохне при намоканні. Тому рекомендуємо звернути увагу на натуральну вовну та її комбінації із синтетичними волокнами.

Вовна мериносових овець – ще один варіант натуральних волокон для виробництва натільного одягу. Її унікальні властивості гідно оцінили туристи та альпіністи. Меріно:

  • Чудово зберігає тепло;
  • Ефективно відводить вологу та швидко сохне;
  • Не накопичує неприємні запахи;
  • М'яка та приємна на дотик, не викликає подразнення та алергічних реакцій;
  • Зносостійка та практична у використанні.

Це відмінний варіант для різних активностей на свіжому повітрі, починаючи від прогулянки з дітьми і закінчуючи скелелазінням або гірськими сходженнями.

Американський бренд Smartwool спеціалізується на виробництві одягу із вовни мериносових овець. В їх асортименті представлена ​​термобілизна різної щільності, шкарпетки для туризму та на кожен день, кофти та головні убори. Основне завдання вовняного одягу – збереження тепла, відведення вологи від поверхні шкіри.

Комбіновані волокна поєднали у собі переваги двох попередніх типів волокон. Сьогодні все більше виробників приходять до того, що для створення оптимальної за своїми характеристиками білизни потрібно брати найкраще з того, що є і розробляти нові типи матеріалів. Це дозволить створити функціональний продукт, який можна буде використовувати в різних погодних та фізичних умовах. Синтетична термобілизна – це ідеальний варіант для занять високої активності, коли тіло виділяє велику кількість тепла та вологи. Але при зниженні активності воно не забезпечує необхідного збереження тепла. Білизна з натуральних волокон, навпаки, добре гріє, але при інтенсивних навантаженнях не встигає виводити назовні всю вологу. До того ж вироби зі 100% вовни не мають достатньої еластичності, щоб забезпечити необхідне прилягання одягу до тіла. Саме тому комбіновані матеріали – оптимальне рішення для активних людей.

Компанія Accapi розробила лінійку натільного одягу Ergowool, до складу якої входять волокна натуральної вовни мериносових овець та унікальна розробка інженерів бренду – волокна U-DRY. Завдяки цьому одяг добре зберігає тепло, підходить для використання при мінусових температурах, чудово прилягає до тіла, забезпечує мінімальну зоновану компресію, підтримує м'язи та зв'язки під час інтенсивних навантажень.

А провідний виробник вовняного одягу Smartwool застосовує синтетичні волокна лише для забезпечення прилягання одягу та щоб продовжити термін його служби. У складі термобілизни від американської компанії відсоток еластану варіюється від 3% до 45%, залежно від призначення одягу.

За типом активності розрізняють термобілизну:

  • Для підвищеної активності та інтенсивних тренувань. За своєю структурою найчастіше складається з кількох функціональних шарів, завдяки чому ефективно відводить вологу та тепло від шкіри, забезпечує підтримку м'язів та необхідну компресію; щільно прилягає до тіла.
  • Для низької активності та збереження тепла. Має у складі найвищий відсоток натуральних волокон. Винятком є ​​базовий шар із Polartec або лінійка термобілизни Polar Bear від Accapi. Інженери розробили синтетичне волокно, яке за своєю структурою та теплоізоляцією нагадує шерсть білого ведмедя. Воно забезпечує збереження тепла, м'яко лягає на тіло, має зональні компресійні вставки, завдяки чому підходить також для активних навантажень у холодний період.

Утеплюючий шар

Середній або утеплюючий шар використовується для збереження тепла тіла. Він має бути достатньо дихаючим, щоб пропускати вологу від тіла та термобілизни назовні, до верхнього шару одягу.

Функцію утеплення виконують флісові кофти, кофти з полартеку, пухові светри та куртки на синтетичному утеплювачі. Також для тих, хто часто мерзне, виробники пропонують флісові та пухові штани.

Фліс та полартек – основні матеріали для виробництва середнього шару. Вони добре зберігають тепло, виводять вологу назовні. За рахунок спіралеподібних волокон матеріал добре тягнеться, еластичний, готові вироби облягають тіло. Завдяки своїй універсальності фліски можна використовувати  і для outdoor, і для міста.

Основні характеристики середнього шару із флісу:

  • Збереження тепла забезпечується з допомогою особливого «повітряного» плетіння волокон;
  • Добре тягнеться та облягає;
  • Тканина дихає, добре сохне, не накопичує вологу. Синтетичні матеріали можуть зберігати тепло навіть у вологому вигляді;
  • Компактність та невелика вага;
  • Гіпоалергенний.

При цьому фліс розрізняють за щільністю: тонкий – до 100г/кв.м; середньої щільності 200 г/кв.м та щільний або товстий - 300 г/кв.м і більше. Яскравим прикладом щільних теплих флісових кофт є лінійка Factor Hoody від американської компанії Black Diamond. Вона має щільність 265 г/кв.м і відмінно зберігає тепло. При цьому під час виготовлення матеріалу в основний склад додали 2% вовни мерино, завдяки цьому вдалося знизити вагу готового виробу та підвищити теплоізоляцію.

Ще один варіант утеплення – це пухові светри та синтетичні куртки.

Якщо класичний пуховик використовується самостійно, то пухові светри розраховані на використання зі штормовими куртками, які захищатимуть від вологи та вітру. Саме тому для їхнього пошиття використовують тканини мінімальної товщини для виготовлення верху, а їх крій відрізняється від звичайного пуховика. Пухові светри трохи коротші, часто без капюшона, мають приталений крій.

Ще одна особливість пухових светрів - це їх компактність, при необхідності вони упаковуються у власну кишеню або спеціальний мішечок для транспортування.

Велике значення виробники приділяють вибору пуху. Чим він якісніший, тим теплішим і легшим буде готовий виріб. Пухівка Approach Down Hoody від виробника Black Diamond утеплена 800-м пухом і вага жіночої моделі в розмірі М складає всього 250 (!) грам.

Моделі із синтетичним утеплювачем за своїми характеристиками не поступаються пухівкам, при цьому практично будь-який штучний утеплювач зберігає до 70% тепла у вологому стані. Найпопулярніші типи ізолюючого матеріалу – це PrimaLoft Gold, PrimaLoft Silver Hi-Loft, PrimaLoft Gold Insulation Down Blend, Termoball, Coreloft, T-Core Fill. Такі утеплювачі відмінно зберігають тепло, мають хорошу паропроникність, малу вагу.

Верхній шар

Основне завдання верхнього шару – це захист від вітру, дощу та снігу. Але, щоб система трьох шарів працювала без збоїв, зовнішній захисний шар повинен випускати назовні вологу від тіла. Інакше, захищаючись від води ззовні, можна переохолодитись від вологи зсередини. Для вирішення такого завдання виробники використовують мембранні матеріали.

Туристична мембрана – це особливе покриття основного захисного матеріалу, завдяки якому волога виходить назовні. При цьому, таке покриття не пропускає вологу у вигляді дощу і снігу крізь основну захисну тканину.

Розрізняють два основних типи мембран – мікропористі та на основі гідрофільних матеріалів. Якщо коротко, то мікропористі мембрани випускають вологу через пори поівки яка є одним з компонентів захистного шару. У іншому випадку пар виходить назовні між волокнами. При інтенсивному русі виділяється велика кількість тепла та вологи, а мембрана служить їх провідником назовні, вона ніби вбирає вологу та рівномірно виводить її на поверхню матеріалу.

За типом конструкції розрізняють:

  • Двошарові мембрани. Захисний шар наноситься на основний матеріал. Використовуються в міських та гірськолижних куртках.
  • Мембрани 2,5 шари мають додатково полімерну плівку на поверхні для захисту мембрани від механічних пошкоджень та стирання. Це найпопулярніший тип мембран на сьогодні. BD.dry від Black Diamond – це приклад якісного захисту на основі мембрани 2,5 шарів.
  • Тришарові мембрани складаються з основного матеріалу, мембрани та захисної тканини. Таким чином, готовий виріб надійно захищає від негоди, має високу зносостійкість. Недоліком є ​​висока вартість та вага. Такі мембрани обирають альпіністи для сходжень.

При виборі мембранного одягу важливо звертати увагу на два основні показники:

Водонепроникність характеризує рівень опадів, який витримує зовнішній одяг. Вимірюється у міліметрах водяного стовпа.

Паропроникність відображає властивість матеріалу пропускати пару від тіла назовні. Вимірюється в г/м2/24 години. Цей показник набагато важливіший за попередній у зв'язку з тим, що найважливішим при активній діяльності є збереження поверхні шкіри сухою. Якщо зовнішній захисний шар одягу не буде справлятись з цим завданням, є можливість переохолодження.

Крім мембранного покриття зовнішній шар одягу має особливий крій для того, щоб можна було контролювати температуру і вологість на поверхні шкіри самостійно. Вентиляційні отвори на куртках та штанях дозволяють випускати надлишки тепла при інтенсивних навантаженнях або, навпаки, зберігати тепло. Регульовані манжети, затяжки на капюшоні та по низу куртки виконують те саме завдання.

Лінійка курток Liquid Point Shell Jacket від Black Diamond поєднує всі необхідні характеристики гарної штормовки – мембрана Gore-Tex® PacLite, вентиляція в області пахв, липучки на манжетах, анатомічний капюшон з козирком.

Спеціалізований одяг

 Також оптова компанія SMG займається реалізацією спеціалізованого одягу та функціональних головних уборів для велосипедистів, скелелазів та ін.

Одяг для велосипедистів

При розробках одягу для велосипедного спорту важливо враховувати умови використання. Спортсмен більшу частину свого тренування проводить у сідлі. Відповідно, екіпірування має бути комфортним, добре прилягати, не сковувати рухів.

Функціональні рішення у вигляді кишень на спині, сітчастих вставок, лямок на шортах і штанах, використання вітрозахисних накладок застосовуються для того, щоб гонщик комфортно почував себе незалежно від того, вийшов він на легку велосипедну прогулянку або бере участь у світових змаганнях.

Компанія POC займає лідируючі позиції з виробництва велосипедного екіпірування та популярності серед велосипедистів. В їх асортименті представлене повне екіпірування для спортсменів різного рівня підготовки: футболки та джерсі, шорти та штани, рукавички та рукави, шоломи та окуляри. Крім цього останніми роками виробник випустив на ринок лінійку одягу lifestyle, яка включає також пуховики та зимовий верхній одяг.

Одяг для скелелазіння

Під час занять скелелазінням та альпінізмом до одягу виставляються такі вимоги:

  • Еластичність для забезпечення свободи рухів, такий одяг не має сковувати чи заважати зробити черговий рух;
  • Ефективне відведення вологи. Незважаючи на те, що скелелазіння – це не найдинамічніший вид спорту, тіло виділяє велику кількість тепла та вологи через великі фізичні навантаження. Важливо, щоб одяг ефективно виводив піт назовні до зовнішніх шарів і не накопичував його в волокнах.
  • Збереження тепла – важливий параметр, особливо для тренувань у холодний період;
  • Функціональні рішення у вигляді подовжених рукавів, анатомічних капюшонів, розрахованих на шолом або каску, кишень для щіток, фіксаторів для магнезниць.

В асортименті бренду Black Diamond представлений широкий вибір технологічного одягу для скелелазіння, як на природному рельєфі, так і боулдерингових залах.

Головні убори

Для комфортної теплорегуляції важливу роль відіграють головні убори. Незалежно від типу активності, правильно обраний головний убір може як зберігати тепло і вводити вологу назовні, так і охолоджувати голову, тим самим запобігаючи перегріву.

Компанія Buff пропонує великий вибір:

  • Кепок;
  • Панам;
  • Мультифункціональних пов'язок;
  • Шарфів;
  • Балаклав та підшоломників.

Унікальна розробка бренду - тканина мікрофібра. Вона чудово відводить вологу, підтримує оптимальний мікроклімат на поверхні шкіри, захищає від ультрафіолетового випромінювання. А для того, щоб на поверхні волокон не розмножувалися мікроорганізми, тканина проходить антибактеріальну обробку за технологією Polygiene®, завдяки цьому вона не вбирає і не накопичує запахи.

Збираючись у похід або в спортзал, важливо подбати про відповідний одяг. Оптова компанія SMG пропонує оригінальне екіпірування від провідних виробників туристичного спорядження Buff, Black Diamond, POC, Accapi, Smartwool.

Ознайомитись з асортиментом та купити одяг ви можете у магазинах.