Добре поїсти важливо за будь-яких умов. Ви можете бути за містом на пікніку, біля річки чи озера, у лісі або високо у горах. Але їжа для туриста – важлива складова будь-якого формату відпочинку.

Під час активного відпочинку туристична їжа дає можливість поповнити запаси енергії, відновити сили перед черговою пригодою. Ну і погодьтеся, що їжа – це один із найприємніших етапів будь-якої подорожі.

Але є тут і зворотний бік питання - це вага їжі в рюкзаку. Смачно поїсти люблять усі, а нести важкий рюкзак немає охочих.

Раніше туристи брали із собою каші, консерви, сушили напівфабрикати вдома самостійно. Але все це вага у рюкзаку. А потім, вже на привалі, все це ще й потрібно було готувати, стояти біля вогнища, контролювати, щоб не пригріло, щоб жару вистачило і їжа дійшла до кондиції.

Ще однією проблемою було те, що у похідному житті немає умов для зберігання. Продукти швидко псувалися і часто ставали непридатними для приготування їжі.

Всі ці незручності сприяли тому, що гастрономічна течія похідної кухні почала посилено розвиватися. І сьогодні розкладка за їжею зменшилася по вазі в рази. Використання нових видів сушіння та стерилізація дозволили знизити вагу продукції та продовжити термін зберігання.

Види туристичної їжі

Сьогодні туристична їжа займає мінімум місця в рюкзаку, її вага знижена по максимуму, вона не псується тривалий час (тут йдеться не про дні, а про роки зберігання), швидко готується.

Багато виробників схиляються до того, що де б ви не знаходилися, на скельному обриві або у велоподорожі, ваша їжа має бути не тільки поживною, але й смачною. Саме тому все більше виробників розробляють свої лінійки готової їжі. Адже такий тип харчування:

  • Має малу вагу;
  • Займає небагато місця у рюкзаку;
  • Не потребує навичок готування;
  • Не займає багато часу для приготування.

Розрізняють кілька типів обробки їжі для туризму:

  • Сушіння;
  • Сублімація;
  • Стерилізація.

Кожен із них продовжує терміни зберігання продуктів в умовах походу або сходження. Але продовжити термін зберігання – це ще не все. Адже їжа має бути також і смачною. Висушені в домашніх умовах овочі та м'ясо втрачають свій початковий смак, аромат. Готова їжа втрачає частину своїх поживних речовин і не приносить того задоволення та користі, як того хотілося б.

Сушка або сушена туристична їжа: плюси та мінуси

Сушіння продуктів для походу – це найбюджетніший з варіантів. Волога, що міститься в їжі або в окремих інгредієнтах, видаляється за допомогою високих температур або видування. Це дозволяє знизити вагу та максимально продовжити термін зберігання.

Процес дегідратації (видалення вологи) – це найпростіший і найдавніший із способів. Сушці піддаються як окремі продукти (фрукти, овочі, м'ясо, гриби), так і готові страви. Для того, щоб приготувати їжу з сушених інгредієнтів, їх потрібно залити гарячою водою і дати їм увібрати вологу. Далі можна готувати повноцінні страви, до яких ви звикли вдома.

Деякі виробники пішли далі, і щоб максимально полегшити життя та побут у поході, пропонують готові страви, що пройшли дегідратацію. Розфасовані в порційні термоізолюючі пакети обіди потрібно просто залити окропом і зачекати кілька хвилин. Таким чином, «готують» каші, супи, складні страви.

Плюси сушеної їжі

  • Невелика вага;
  • Компактність;
  • Мінімум часу для приготування;
  • Низька ціна.

Недоліки сушеної їжі

  • Така їжа втрачає свої смак та запах. Виробники додають різні добавки, щоб компенсувати це. Навіть якщо у складі є натуральні інгредієнти, то їх смакові якості втрачені.
  • Знижено поживність та калорійність. Це пов’язано з особливостями процесу сушіння. Поки волога випаровується під дією температури або потоку повітря, руйнується структура інгредієнтів.
  • Наявність смакових добавок. Виробники їх використовують, щоб посилити смак готової страви. Або зворотний бік – сушена туристична їжа не має яскравого смаку, вона прісна, хочеться її чимось розбавити.

Стерилізація: плюси та мінуси

Стерилізація дозволяє максимально продовжити термін зберігання продуктів і готової їжі без видалення вологи.

Їжа псується під впливом бактерій, які входять у хімічні реакції із продуктами. Починається процес гниття. Щоб запобігти цьому, застосовують процес стерилізації. Готові страви піддають обробці, у якій відбувається повне знищення всіх типів бактерій. Стерилізована їжа може зберігатись від 2 до 5 років без втрати своїх смакових якостей.

Саме процес стерилізації використовують інженери та кухарі компанії Adventure Menu, коли виготовляють свої готові страви. При створенні готової їжі вони керуються правилом, що вона має бути не просто поживною, а й смачною. Адже задоволення від їжі – це одна зі складових гарного відпочинку. Вони тривалий час шукали оптимальний тип обробки готових страв, щоб продовжити термін зберігання без втрати смакових якостей.

Сьогодні їхня лінійка Ready-To-Eat Sterilized Meals представлена ​​стравами різної складності, тут можна знайти і супи, і рагу, і гарніри з основною стравою. Також у їхньому меню є страви для вегетаріанців. Варто зазначити, що для приготування страв кухарі використовують тільки свіжу або охолоджену продукцію. У їхньому меню немає напівфабрикатів або заморожених інгредієнтів. Adventure Menu переконані, що смачна їжа може бути приготована тільки з якісних продуктів.

Повністю готову їжу потрібно просто розігріти. Для цього вони пропонують використовувати металізовані пакети, в які пакують продукцію, та окріп. Потрібно опустити пакет із їжею в окріп на деякий час і їжа готова. Також в асортименті є набори для виживальників, які включають все необхідне, щоб розігріти їжу без вогню: багаторазовий зіп-пакет і безполум’яний нагрівач. У процесі хімічної реакції нагрівача та води (яка також входить у комплектацію) виділяється велика кількість тепла, що й розігріває їжу.

Лінійка готової їжі Ready-To-Eat Sterilized Meals – це відмінне рішення для тих, хто під час своєї подорожі не рахує кожен грам спорядження. Вага однієї порції готової їжі становить 350-450 грам, що забагато для альпіністів та горних туристів. Тому такій їжі віддають перевагу на кемпінгах, у базових таборах, під час авто- або мотоподорожей.

Переваги стерилізованої їжі

  • Смак та аромат зберігаються – така їжа нічим не відрізняється від домашньої, до якої всі звикли;
  • Калорійність і поживність залишаються на тому ж рівні, неначе страва подана на стіл щойно з кухні;
  • Різноманітність меню. Готові страви дають можливість урізноманітнити своє похідне меню;
  • Тільки найкращі натуральні інгредієнти. Виробникам немає потреби використовувати хімічні добавки, щоб покращити смакові якості.

Недоліки стерилізованої туристичної їжі

  • Велика вага та розміри порції в упаковці. Але у їжі зберігаються всі її початкові характеристики;
  • Вартість порції вище, ніж у сушки, зумовлена ​​технологією обробки їжі.

Сублімати: плюси та мінуси

Сублімація – це процес видалення з продуктів вологи при низьких температурах. Під час заморожування-розморожування структура продукту змінюється. Всі ж таки пам'ятають продукти з морозилки, які по кілька разів заморожувалися? Це пов’язано з тим, що коли волога перетворюється з твердого (лід) в рідкий (вода) станів, це змінює і структуру продукту. Під час сублімації процес виморожування вологи відбувається без переходу вологи в рідкий стан.

Технологія сублімації включає два процеси: заморожування та сушіння. Процес випаровування льоду досить трудомісткий, але дозволяє зберегти максимум користі в їжі. Завдяки цьому туристична їжа залишається смачною, корисною, зберігає свій початковий запах. При цьому сублімати тривалий час не псуються, мають мінімальну вагу та об'єм.

У 2019 році компанія Adventure Menu почала застосовувати вакуумну сублімацію для своєї продукції. Вони довго експериментували з методами зменшення ваги своїх страв, оскільки стерилізована їжа не підходила для туристів, альпіністів. Вага порції була занадто велика, щоб можна було насолоджуватися стравою на високогір'ї. Але після того, як інженери дійшли до вакуумної сублімації, це питання було вирішено.

Сьогодні Adventure Menu має окрему лінійку страв – Light Weight Vacuum-Dried Meals. Її основу складають вже приготовані страви, розфасовані в порційні пакети. Страви цієї серії мають мінімальну вагу та розміри упаковки. Вони зберегли свої смакові якості, енергетичну цінність та аромат, але при цьому їхня вага знижена по максимуму.

Сублімати Adventure Menu користуються популярністю у туристів, альпіністів, шанувальників стилю Fast and Light, коли важливий кожен грам у рюкзаку. Це чудове рішення для велосипедних подорожей, сходжень та гірських походів. Але найголовніше – така їжа не потребує особливих умов приготування. Вам просто потрібен окріп і п'ять хвилин, щоб вміст пакету запарився.

Переваги субліматів

  • Це смачно. Сублімати зберігають початкові смакові якості;
  • Зберігається оригінальний аромат страви;
  • Компактно. Сублімована їжа займає мінімум місця у рюкзаку;
  • Мінімальна вага досягається завдяки повному видаленню вологи;
  • Тривалі терміни зберігання (деякі сублімати можна зберігати до 10 років);
  • Зберігають поживність та калорійність;
  • Різноманітність меню у поході;
  • Простота в приготуванні - потрібен просто окріп і кілька хвилин.

Недоліки субліматів

  • Висока вартість виробництва

Перекуси в поході

Між основними прийомами їжі важливо підтримувати свій організм за допомогою перекусів. Щоб запобігти голодному бурчанню у животі або втомі на довгих переходах, допоможуть різноманітні батончики та горішки. Легкі перекуси на ходу – це відмінне рішення для походів у погану погоду або на складних ділянках, коли немає можливості готувати або зупинятися на привал.

Найчастіше для перекушування використовують:

  • Сухофрукти та горіхи;
  • Сушене м'ясо (джерки);
  • Суміші із сушених фруктів, горіхів та м'яса.

Adventure Menu на цей випадок має два варіанти:

  • Jerky – це високоякісне в'ялене м'ясо. Його нарізають тонкими слайсами та в'ялять. Такий перекус не тільки поживний, але й дуже смачний. Крім походів джерки можна брати з собою на прогулянки, посиденьки з друзями, це гарна альтернатива снекам. Для їхнього приготування використовують різні типи м'яса, є фасування по 25 і 50 грам.
  • Trail Mix – це поживна суміш із сушених фруктів, горіхів та м'яса. Займає мінімум місця в рюкзаку або кишені куртки, і рятує від голоду в будь-яких умовах, незалежно від того чи ви на вершині гори, чи просто в лісі.

З розвитком технологій більше немає необхідності тягати із собою консерви та тушонку у походи. А в подорожі можна урізноманітнити своє меню та не відмовлятися від улюблених страв.

Оптова компанія SMG є прямим представником чеського бренду Adventure Menu в Україні.

На наших складах представлений найповніший асортимент субліматів та готової їжі від європейського бренду.

Ознайомитись та купити Adventure Menu для походу ви можете у магазинах.