Будь-який спорт взимку, чи то біг на лижах, чи фрірайд, вимагають від спортсмена не лише фізичної підготовки. У зимовий період людина долає холод, вітер, глибокий сніг. Але всупереч усім перешкодам, зимові види спорту стають все популярнішими.
Світові спортсмени і райдери-початківці підкорюють підготовлені траси, розтинають пухляк, освоюють паудер. На сніжному схилі кожен знайде щось нове та цікаве для себе.
Найпопулярнішими типами активності сьогодні є:
- Скітур (SkiTour) дуже схожий на зимові походи на лижах. Під час скітуру долають великі відстані, які включають підйоми та спуски. Їх здійснюють на лижах зі спеціальними накладками – камусом. Завдяки йому лижі не ковзають назад під час підйому. А щоб стопа була у природному положенні при русі вгору, використовують спеціальні кріплення для скітуру. П'ята в таких моделях зберігає вільне положення на підйомі та жорстко фіксується для спуску.
- Фрірайд (Freeride) – це катання на лижах та сноуборді за межами трас. Фрірайд обирають досвідчені райдери, яким «тісно» на потрачених трасах. Для фрірайду використовують лижі/сноуборд з широкою талією (основа) та яскраво вираженим рокером. Одна з особливостей фрірайду – це катання на різних схилах – вгорі може бути жорсткий фірн і обледеніла кірка, посередині – м'який паудер (свіжий сніг), а внизу – поратрачена траса. Тому снаряд повинен мати високі показники керованості на будь-якому рельєфі та середній або великий радіус повороту.
- Беккантрі (Backcountry) дуже схожий на скітур та фрірайд. Підйоми райдер здійснює самостійно на лижах або сплітбордах, без закидування на точку старту. І якщо під час фрірайду основна мета – це спуск, то під час беккантрі райдер отримує задоволення також і від підйомів. Найчастіше для бекантрі обирають широкі моделі з невеликою вагою.
Необхідне спорядження та екіпірування для зимових видів спорту
Щоб активний відпочинок взимку приносив максимум задоволення, важливо правильно підбирати необхідне спорядження. Незважаючи на різноманітність типів та місця катання екіпіровка буде такою:
- Сноуборд/лижі/сплітборд;
- Черевики;
- Кріплення;
- Одяг для катання;
- Шолом;
- Маска.
Це список того, чому варто приділити особливу увагу, перш ніж купити спорядження для зимового спорту.
Лижі
Гірськолижний спорт – це світ швидкості, драйву та майстерності. Різноманітність стилів катання дозволяє кожному знайти щось до вподоби. Хтось – шанувальник вельветових трас і віддає перевагу карвінгу, а комусь хочеться просторів і його вибір падає на фрірайд, крім цього є ще фрістайл та скітур. Кожен із цих типів відрізняється місцем катання, а лижі мають низку особливостей.
Лижі для підготовлених трас вибрати простіше, ніж для цілини. І тут важливо для себе визначити, що вас більше приваблює – спуски чи прогулянки гірськими хребтами. Саме від цього залежатимуть основні характеристики лиж.
Моделі для спусків по цілині та незайманому снігу мають ряд особливостей:
- Талія – ширина лиж. Для пухляка лижі мають бути широкими, щоб утримувати райдера на поверхні. Чим ширша лижа, тим комфортніше катати на м'якому снігу. Якщо талія широка, а схил – жорсткий, то лижі частково втрачають керованість. Для фрірайду та скітуру талія буде в межах 90-135 мм. Модель Black Diamond Zealot – ідеальний варіант для професійних фрірайдерів.
- Геометрія лиж. Це співвідношення ширини носу до ширини талії та ширини хвоста. Якщо ніс суттєво ширший за талію, то повороти на таких моделях будуть легшими, при цьому чим вужча п'ята, тим простіше буде скинути швидкість на поворотах. Лижі для фрірайду Black Diamond Carbon Megawatt мають геометрію 147-120-127. Це означає, що вони добре тримаються на пухляку (талія 120 мм), забезпечують великий радіус повороту (до 18 м) і важко скидають швидкість (широкий хвіст 127 мм).
- Радіус лиж визначає дугу повороту. На моделях з вузькою талією і високою жорсткістю він буде невеликий, до 15 м, а у широких м'яких лиж може досягати 28 м (Black Diamond Zealot). При виборі лиж варто враховувати місце катання – якщо це широкі схили, можна зупинити свій вибір на моделях з великим радіусом, якщо схил вузький, обмежений по ширині, то краще взяти моделі з середньою дугою повороту.
- Жорсткість гірських лиж у каталогах не вказують, але цей показник безпосередньо впливає на якість та швидкість катання. Жорсткі моделі підходять для досвідчених райдерів, вони дають можливість розвивати високу швидкість, гарантують керованість, але навичок вимагають більше. Визначити, які моделі лиж жорсткі, а які м'якіші можна вивчивши структуру лижі – кількість шарів металу, тип деревини або просто вручну. Для новачків краще брати моделі із середньою жорсткістю, вони будуть простішими в керуванні.
- Ступінь лінії вигину лижі: рокер та кембер. Перший визначає нижній прогин, чим він більший, тим краще райдер буде триматися на пухкому снігу, розташований в передній та задній частині. Кембер – це ступінь прогину середини лижі, в області кріплення, визначає наскільки зусилля лижника рівномірно йде по всій поверхні.
Лижі Freeride
Можна поділити в залежності від місця катання:
- Лижі для м'якого пухкого снігу. Відрізняються: шириною – їхня талія буде в межах 110-130 мм; жорсткістю – лижа буде достатньо м'якою щоб не "потонути" і не "заритися" у м'який сніг; рокером, який завдяки своїй формі триматиме райдера «на плаву».
- Універсальні. Фрірайд катають не тільки на пухляку, а й на жорстких зледенілих схилах. Тому універсальні моделі мають бути максимально керовані, їх жорсткість буде вищою, ніж попередніх, і талія буде в середньому 950-1150 мм. Рокер універсальних фрірайдових лиж не так яскраво виражений, але при цьому вони мають відмінну керованість на різних схилах. Яскравим прикладом є лижі Black Diamond Carbon Megawatt на карбоновій основі. Ребра торсійної жорсткості забезпечують відмінну керованість на жорстких схилах, а великий радіус (до 28 м) дозволяє насолоджуватися катанням на широких схилах.
Лижі SkiTour
Скітур – це щось середнє між походом на лижах та фрірайдом. Райдер самостійно долає великі відстані на лижах. Саме тому до моделей для скітуру особливі вимоги:
- Невелика вага. Дозволяє знизити фізичне навантаження під час руху. Також легкі лижі простіше нести під час піших переходів на камінні та скелях.
- Місце кріплення камусу. Камус – це накладки для ефективного відштовхування на рівнинах, вони попереджають зворотний хід на підйомах.
- Талія ширша за середню, орієнтовно 90-125 мм. Такої ширини достатньо, щоб утримувати райдера на рихлому снігу.
- Геометрія. Серія лиж Helio Recon від Black Diamond чудово підходить для скітуру. Збалансовані показники жорсткості та геометрії дозволяють ефективно контролювати швидкість на схилах, а невелика вага виграшно зарекомендувала себе на рівному рельєфі та підйомах.
Сноуборди та кріплення
Для сноубордистів, яким набридли траси на курортах, а парки не приваблюють, є альтернатива – фрірайд. Сноуборд завдяки своїй архітектурі та великій площині однаково ковзає як по м'якому паудеру, так і обледенілих схилах. А нескладні трюки та стрибки можна відпрацьовувати на природних трамплінах далеко від цивілізації.
Для підготовлених трас пропонують вибирати дошки banana – це форма з однаковим носом та хвостом, дозволяє з легкістю перекантовуватись, під час стрибків безпечно приземлятися та при цьому утримувати швидкість та контролювати дошку.
Під час фрірайду перед райдером стоять інші завдання – жорсткий фірн і пухляк поводять себе під дошкою інакше. Виходячи з цього розрізняють такі форми:
- Направлені або Directional мають більш широкий ніс та звужений хвіст. Завдяки цьому дошка «вспливає» у пухкому снігу, а хвіст не дає їй загрузнути. Прикладом такої форми є сноуборд Jones Wm's Hovercraft FW.
- Направлений Twin або Directional Twin візуально схожий на banana, але при цьому він все-таки має направленість – його ніс буде довшим за хвіст. Добре підходить для фрістайлу та тих, хто вирішив перейти з лиж на сноуборд. Сюди відносять дошку Jones Wm Dream Catcher FW 18-19. Спрямований рокер дозволяє триматися на плаву в глибоких снігах, а товстий фірмовий кант від Jones дає можливість контролювати швидкість на жорсткому фірні.
- Ластівчин хвіст або Swallow tail відрізняється роздвоєним хвостом і направленим носом. Такі дошки орієнтовані виключно на позатрасове катання. Завдяки роздвоєному хвосту сноуборд добре повертає, хвіст ніби врізається в снігову масу. Прикладом є Jones Storm Chaser FW, на розробку якого інженери надихалися серфінгом та хвилями.
Також перед тим, як купити сноуборд для фрірайду, звертайте увагу на:
- Жорсткість – для фрірайду вона має бути середньою або вище середнього;
- Розмір – орієнтуйтеся за своїм зростом та місцем катання – у ялинках буде зручною коротка широка дошка, а на відкритих диких схилах – довша за рекомендовану на кілька см;
- Радіус. Фрірайдові сноуборди часто оснащують хвилеподібним вирізом. Jones Flagship – флагман бренду, оснащений саме таким радіусом, завдяки чому покращено його зчеплення зі схилом на високій швидкості.
Під час розробок виробники використовують свої унікальні технології. Наприклад, компанія Jones:
- Полегшила свої дошки за допомогою технології Fusion Tech;
- Підсилила передачу потужності ніг за допомогою базальтової вставки Power V Basalt Stringers;
- Підвищила міцність кантів за допомогою переробленої сталі Recycled Stronger Edges;
- Полегшила бічні стінки завдяки використанню переробленого пластику Recycled ABS Sidewalls;
- Використовує для фрірайду спечене покриття ковзаючої сторони Sintered для кращого нанесення воску.
Кріплення для сноуборду
Для комфортного катання недостатньо лише вибрати сноуборд. Кріплення для фрірайду грають не менш важливу роль для керування дошкою.
Обираючи кріплення, важливо звертати увагу на його:
- Жорсткість визначає наскільки ефективно тиск ніг буде передаватись на кант дошки. Тут важливо брати до уваги жорсткість платформи та хайбеку. Виробники вказують найчастіше лише жорстокість платформи. Чим жорсткіше кріплення, тим агресивніше можна катати, але при цьому потрібні навички катання. Жорсткі кріплення "не пробачають помилок" – дошка може бути не контрольованою.
- Призначення. Розрізняють універсальні кріплення із середньою жорсткістю, моделі для фрірайду, для фрістайлу.
- Щільність облягання черевика. Важливо, щоб черевик не бовтався у кріпленні, п'ята повинна вільно сідати, при цьому жорсткість фіксації носка можна відкоригувати стрепами. Бічна фіксація підтримує ногу. Наприклад, кріплення від бренду NOW Ipo забезпечує бічну підтримку в комплексі із жорстким хайбеком.
- Тип фіксації черевика. Розрізняють кілька типів фіксації: Flow з відкидним хайбеком, step-in із фіксованою п'ятою та вільним носком та strap bindings або класичні. Бренд Now розробляє свої кріплення в класичному стилі з жорстким хайбеком, окремою фіксацією носка і підйому черевика.
- Висота профілю – це висота кріплення від зовнішньої сторони дошки до підошви черевика. Якщо розмір ноги великий, а дошка вибрана з тонкою або середньою талією, такі кріплення дозволяють запобігти закопуванню черевика в сніг. Але моделі з високим профілем програють у керованості та чутливості.
- Баклі та трещітки повинні бути міцними, морозостійкими.
Підприємства привносять свої розробки у вже готові типи кріплення. Бренд Now модифікував класичні кріплення, надихнувшись підвіскою на скейті та лонгборді. Всі моделі бренду оснащені технологією Skate-Tech. Завдяки їй кріплення ефективніше та плавніше передає зусилля на кант дошки та райдер витрачає менше сил на керування.
Одяг для зимових видів спорту
Правильне екіпірування не закінчується оптимально підібраним спорядженням для катання. Для комфортного тривалого дня на схилі важливо вибрати та купити комплект одягу для катання.