Будь-який спорт взимку, чи то біг на лижах, чи фрірайд, вимагають від спортсмена не лише фізичної підготовки. У зимовий період людина долає холод, вітер, глибокий сніг. Але всупереч усім перешкодам, зимові види спорту стають все популярнішими.

Світові спортсмени і райдери-початківці підкорюють підготовлені траси, розтинають пухляк, освоюють паудер. На сніжному схилі кожен знайде щось нове та цікаве для себе.

Найпопулярнішими типами активності сьогодні є:

  • Скітур (SkiTour) дуже схожий на зимові походи на лижах. Під час скітуру долають великі відстані, які включають підйоми та спуски. Їх здійснюють на лижах зі спеціальними накладками – камусом. Завдяки йому лижі не ковзають назад під час підйому. А щоб стопа була у природному положенні при русі вгору, використовують спеціальні кріплення для скітуру. П'ята в таких моделях зберігає вільне положення на підйомі та жорстко фіксується для спуску.
  • Фрірайд (Freeride) – це катання на лижах та сноуборді за межами трас. Фрірайд обирають досвідчені райдери, яким «тісно» на потрачених трасах. Для фрірайду використовують лижі/сноуборд з широкою талією (основа) та яскраво вираженим рокером. Одна з особливостей фрірайду – це катання на різних схилах – вгорі може бути жорсткий фірн і обледеніла кірка, посередині – м'який паудер (свіжий сніг), а внизу – поратрачена траса. Тому снаряд повинен мати високі показники керованості на будь-якому рельєфі та середній або великий радіус повороту.
  • Беккантрі (Backcountry) дуже схожий на скітур та фрірайд. Підйоми райдер здійснює самостійно на лижах або сплітбордах, без закидування на точку старту. І якщо під час фрірайду основна мета – це спуск, то під час беккантрі райдер отримує задоволення також і від підйомів. Найчастіше для бекантрі обирають широкі моделі з невеликою вагою.

Необхідне спорядження та екіпірування для зимових видів спорту

Щоб активний відпочинок взимку приносив максимум задоволення, важливо правильно підбирати необхідне спорядження. Незважаючи на різноманітність типів та місця катання екіпіровка буде такою:

  • Сноуборд/лижі/сплітборд;
  • Черевики;
  • Кріплення;
  • Одяг для катання;
  • Шолом;
  • Маска.

Це список того, чому варто приділити особливу увагу, перш ніж купити спорядження для зимового спорту.

Лижі

Гірськолижний спорт – це світ швидкості, драйву та майстерності. Різноманітність стилів катання дозволяє кожному знайти щось до вподоби. Хтось – шанувальник вельветових трас і віддає перевагу карвінгу, а комусь хочеться просторів і його вибір падає на фрірайд, крім цього є ще фрістайл та скітур. Кожен із цих типів відрізняється місцем катання, а лижі мають низку особливостей.

Лижі для підготовлених трас вибрати простіше, ніж для цілини. І тут важливо для себе визначити, що вас більше приваблює – спуски чи прогулянки гірськими хребтами. Саме від цього залежатимуть основні характеристики лиж.

Моделі для спусків по цілині та незайманому снігу мають ряд особливостей:

  • Талія – ширина лиж. Для пухляка лижі мають бути широкими, щоб утримувати райдера на поверхні. Чим ширша лижа, тим комфортніше катати на м'якому снігу. Якщо талія широка, а схил – жорсткий, то лижі частково втрачають керованість. Для фрірайду та скітуру талія буде в межах 90-135 мм. Модель Black Diamond Zealot – ідеальний варіант для професійних фрірайдерів.
  • Геометрія лиж. Це співвідношення ширини носу до ширини талії та ширини хвоста. Якщо ніс суттєво ширший за талію, то повороти на таких моделях будуть легшими, при цьому чим вужча п'ята, тим простіше буде скинути швидкість на поворотах. Лижі для фрірайду Black Diamond Carbon Megawatt мають геометрію 147-120-127. Це означає, що вони добре тримаються на пухляку (талія 120 мм), забезпечують великий радіус повороту (до 18 м) і важко скидають швидкість (широкий хвіст 127 мм).
  • Радіус лиж визначає дугу повороту. На моделях з вузькою талією і високою жорсткістю він буде невеликий, до 15 м, а у широких м'яких лиж може досягати 28 м (Black Diamond Zealot). При виборі лиж варто враховувати місце катання – якщо це широкі схили, можна зупинити свій вибір на моделях з великим радіусом, якщо схил вузький, обмежений по ширині, то краще взяти моделі з середньою дугою повороту.
  • Жорсткість гірських лиж у каталогах не вказують, але цей показник безпосередньо впливає на якість та швидкість катання. Жорсткі моделі підходять для досвідчених райдерів, вони дають можливість розвивати високу швидкість, гарантують керованість, але навичок вимагають більше. Визначити, які моделі лиж жорсткі, а які м'якіші можна вивчивши структуру лижі – кількість шарів металу, тип деревини або просто вручну. Для новачків краще брати моделі із середньою жорсткістю, вони будуть простішими в керуванні.
  • Ступінь лінії вигину лижі: рокер та кембер. Перший визначає нижній прогин, чим він більший, тим краще райдер буде триматися на пухкому снігу, розташований в передній та задній частині. Кембер – це ступінь прогину середини лижі, в області кріплення, визначає наскільки зусилля лижника рівномірно йде по всій поверхні.

Лижі Freeride

Можна поділити в залежності від місця катання:

  • Лижі для м'якого пухкого снігу. Відрізняються: шириною – їхня талія буде в межах 110-130 мм; жорсткістю – лижа буде достатньо м'якою щоб не "потонути" і не "заритися" у м'який сніг; рокером, який завдяки своїй формі триматиме райдера «на плаву».
  • Універсальні. Фрірайд катають не тільки на пухляку, а й на жорстких зледенілих схилах. Тому універсальні моделі мають бути максимально керовані, їх жорсткість буде вищою, ніж попередніх, і талія буде в середньому 950-1150 мм. Рокер універсальних фрірайдових лиж не так яскраво виражений, але при цьому вони мають відмінну керованість на різних схилах. Яскравим прикладом є лижі Black Diamond Carbon Megawatt на карбоновій основі. Ребра торсійної жорсткості забезпечують відмінну керованість на жорстких схилах, а великий радіус (до 28 м) дозволяє насолоджуватися катанням на широких схилах.

Лижі SkiTour

Скітур – це щось середнє між походом на лижах та фрірайдом. Райдер самостійно долає великі відстані на лижах. Саме тому до моделей для скітуру особливі вимоги:

  • Невелика вага. Дозволяє знизити фізичне навантаження під час руху. Також легкі лижі простіше нести під час піших переходів на камінні та скелях.
  • Місце кріплення камусу. Камус – це накладки для ефективного відштовхування на рівнинах, вони попереджають зворотний хід на підйомах.
  • Талія ширша за середню, орієнтовно 90-125 мм. Такої ширини достатньо, щоб утримувати райдера на рихлому снігу.
  • Геометрія. Серія лиж Helio Recon від Black Diamond чудово підходить для скітуру. Збалансовані показники жорсткості та геометрії дозволяють ефективно контролювати швидкість на схилах, а невелика вага виграшно зарекомендувала себе на рівному рельєфі та підйомах.

Сноуборди та кріплення

Для сноубордистів, яким набридли траси на курортах, а парки не приваблюють, є альтернатива – фрірайд. Сноуборд завдяки своїй архітектурі та великій площині однаково ковзає як по м'якому паудеру, так і обледенілих схилах. А нескладні трюки та стрибки можна відпрацьовувати на природних трамплінах далеко від цивілізації.

Для підготовлених трас пропонують вибирати дошки banana – це форма з однаковим носом та хвостом, дозволяє з легкістю перекантовуватись, під час стрибків безпечно приземлятися та при цьому утримувати швидкість та контролювати дошку.

Під час фрірайду перед райдером стоять інші завдання – жорсткий фірн і пухляк поводять себе під дошкою інакше. Виходячи з цього розрізняють такі форми:

  • Направлені або Directional мають більш широкий ніс та звужений хвіст. Завдяки цьому дошка «вспливає» у пухкому снігу, а хвіст не дає їй загрузнути. Прикладом такої форми є сноуборд Jones Wm's Hovercraft FW.
  • Направлений Twin або Directional Twin візуально схожий на banana, але при цьому він все-таки має направленість – його ніс буде довшим за хвіст. Добре підходить для фрістайлу та тих, хто вирішив перейти з лиж на сноуборд. Сюди відносять дошку Jones Wm Dream Catcher FW 18-19. Спрямований рокер дозволяє триматися на плаву в глибоких снігах, а товстий фірмовий кант від Jones дає можливість контролювати швидкість на жорсткому фірні.
  • Ластівчин хвіст або Swallow tail відрізняється роздвоєним хвостом і направленим носом. Такі дошки орієнтовані виключно на позатрасове катання. Завдяки роздвоєному хвосту сноуборд добре повертає, хвіст ніби врізається в снігову масу. Прикладом є Jones Storm Chaser FW, на розробку якого інженери надихалися серфінгом та хвилями.

Також перед тим, як купити сноуборд для фрірайду, звертайте увагу на:

  • Жорсткість – для фрірайду вона має бути середньою або вище середнього;
  • Розмір – орієнтуйтеся за своїм зростом та місцем катання – у ялинках буде зручною коротка широка дошка, а на відкритих диких схилах – довша за рекомендовану на кілька см;
  • Радіус. Фрірайдові сноуборди часто оснащують хвилеподібним вирізом. Jones Flagship – флагман бренду, оснащений саме таким радіусом, завдяки чому покращено його зчеплення зі схилом на високій швидкості.

Під час розробок виробники використовують свої унікальні технології. Наприклад, компанія Jones:

  • Полегшила свої дошки за допомогою технології Fusion Tech;
  • Підсилила передачу потужності ніг за допомогою базальтової вставки Power V Basalt Stringers;
  • Підвищила міцність кантів за допомогою переробленої сталі Recycled Stronger Edges;
  • Полегшила бічні стінки завдяки використанню переробленого пластику Recycled ABS Sidewalls;
  • Використовує для фрірайду спечене покриття ковзаючої сторони Sintered для кращого нанесення воску.

Кріплення для сноуборду

Для комфортного катання недостатньо лише вибрати сноуборд. Кріплення для фрірайду грають не менш важливу роль для керування дошкою.

Обираючи кріплення, важливо звертати увагу на його:

  • Жорсткість визначає наскільки ефективно тиск ніг буде передаватись на кант дошки. Тут важливо брати до уваги жорсткість платформи та хайбеку. Виробники вказують найчастіше лише жорстокість платформи. Чим жорсткіше кріплення, тим агресивніше можна катати, але при цьому потрібні навички катання. Жорсткі кріплення "не пробачають помилок" – дошка може бути не контрольованою.
  • Призначення. Розрізняють універсальні кріплення із середньою жорсткістю, моделі для фрірайду, для фрістайлу.
  • Щільність облягання черевика. Важливо, щоб черевик не бовтався у кріпленні, п'ята повинна вільно сідати, при цьому жорсткість фіксації носка можна відкоригувати стрепами. Бічна фіксація підтримує ногу. Наприклад, кріплення від бренду NOW Ipo забезпечує бічну підтримку в комплексі із жорстким хайбеком.
  • Тип фіксації черевика. Розрізняють кілька типів фіксації: Flow з відкидним хайбеком, step-in із фіксованою п'ятою та вільним носком та strap bindings або класичні. Бренд Now розробляє свої кріплення в класичному стилі з жорстким хайбеком, окремою фіксацією носка і підйому черевика.
  • Висота профілю – це висота кріплення від зовнішньої сторони дошки до підошви черевика. Якщо розмір ноги великий, а дошка вибрана з тонкою або середньою талією, такі кріплення дозволяють запобігти закопуванню черевика в сніг. Але моделі з високим профілем програють у керованості та чутливості.
  • Баклі та трещітки повинні бути міцними, морозостійкими.

Підприємства привносять свої розробки у вже готові типи кріплення. Бренд Now модифікував класичні кріплення, надихнувшись підвіскою на скейті та лонгборді. Всі моделі бренду оснащені технологією Skate-Tech. Завдяки їй кріплення ефективніше та плавніше передає зусилля на кант дошки та райдер витрачає менше сил на керування.

Одяг для зимових видів спорту

Правильне екіпірування не закінчується оптимально підібраним спорядженням для катання. Для комфортного тривалого дня на схилі важливо вибрати та купити комплект одягу для катання.

Набір одягу для схилу буде включати:

  • Вологовивідна термобілизна
  • Зігріваючий шар
  • Шкарпетки для лиж або сноуборду
  • Комплект волого- та вітрозахисного одягу
  • Рукавички

Спорт взимку вимагає більше енергії від організму – потрібно не лише виконувати фізичні навантаження, а й підтримувати комфортну температуру тіла. Частково в цьому допомагає правильно підібраний одяг.

Перший шар – термобілизна виконує функцію відведення поту, вологи, підтримує поверхню шкіри сухою. Залежно від інтенсивності навантажень може містити менше або більше натуральних волокон.

Другий шар використовують для утеплення. Це флісові кофти, рідше пухівки. Одяг з натуральних волокон для утеплення краще не використовувати, він повинен, крім зігріву, виводити вологу до зовнішнього шару, а натуральні волокна навпаки накопичують її.

Третій шар – захисний. Призначений для захисту від вітру, опадів. Для зимових видів спорту третій шар може складатися з куртки та штанів чи комбінезону. Наприклад, компанія Black Diamond пропонує куртки та штани для катання на лижах та сноубордах.

Особливості гірськолижного одягу

Спортивний крій забезпечує комфортну посадку по тілу, що не сковує рухів. Також передбачено збільшений капюшон, щоб можна було одягнути поверх шолома, та високий комір для захисту обличчя та шиї від вітру.

Посилені матеріали витримують агресивні умови використання, стійкі до тертя під час падіння на жорсткий фірн чи каміння.

Дихаючі технологічні матеріали – мембрани, які не тільки захищають від вітру та вологи, але й виводять вологу назовні. У багатьох виробників є свої напрацювання у галузі мембранних матеріалів. Бренд Black Diamond розробив унікальну за характеристиками мембрану BD.dry. Високі показники паро- та повітропроникності в комплексі із захистом від вологи ідеально підходять для інтенсивних навантажень на схилах.

Використання технологічних утеплювачів дозволяє зменшити вагу готового виробу, забезпечити дихання. Black Diamond в якості утеплювача використовують Thermolite.

Снігова спідниця захищає від попадання снігу під куртку, задування холодного вітру.

Штани з високою комфортною посадкою по поясу або напівкомбінезони призначені для захисту спини та попереку від холоду. Специфічний крій штанин враховує використання штанів з об'ємними черевиками для сноуборду чи лиж.

Вибираючи одяг для зимових видів спорту, враховуйте:

  • Стиль катання. Райдери, які катають на підготовлених схилах, потребують правильного одягу. Він має швидко виводити вологу назовні, і при цьому зберігати тепло під час відпочинку або підйому на підйомниках. Для скітуру та фрірайду важлива технологічність, надійний захист від вітру та опадів.
  • Місце катання безпосередньо впливає на кількість утеплювача, вологозахищеність. Для теплих регіонів можна обирати моделі без утеплювального шару, але важливою буде паропропускна здатність. Хорошим варіантом буде комплект Black Diamond Recon Strech Ski Shell – хороше дихання та повітропропускна здатність (10000/10000) забезпечують комфорт, а спортивний крій та використання еластичних матеріалів – комфорт під час активного катання. Крім цього, передбачені вентиляційні отвори для самостійного контролю тепла. А для місцевості із сухим морозним кліматом краще взяти моделі із синтетичним утеплювачем. Black Diamond пропонує лінійку одягу Line Insulated, куди входять штани та куртка. Thermolite зберігає тепло, виводить надлишок вологи до зовнішнього шару. А мембрана з показниками 20000/20000 гарантує комфорт та надійний захист.

Гірськолижні шоломи та маски

Безпека на схилі однаково важлива як на трасі, так і в диких горах. Правильно підібране спорядження та технологічний одяг не вирішать питання безпеки під час падіння, а ось шолом та маска – так.

Шоломи

Важливо відповідально поставитись до вибору шолома. Сучасний ринок пропонує великий асортимент як за цінами, так і за якістю, але краще віддати перевагу перевіреним брендам, серед яких лідируючу позицію займає компанія POC. Усі моделі компанії  проходять обов'язкову сертифікацію, згідно з якою вони тестуються у різних умовах.

Розрізняють три основні типи шоломів за конструкцією:

HardShell – прості, але надійні за конструкцією моделі. Складаються з цільного пластикового верху та м'якого внутрішнього шару. З переваг варто виділити доступну ціну та надійність, з недоліків – зайва вага та громіздкі розміри. Такі моделі обирають для сноубордингу в парках та беккантрі. Також їх часто використовують для фрістайлу.

In-mold відрізняється меншою кількістю пом'якшуючого шару всередині, наявністю полікарбонатного прошарку між зовнішнім шаром та підкладкою. Плюси – акуратна посадка на голові, невелика вага. Мінуси – програють за надійністю хардшелам. Підходять для скітуру, спокійного катання на підготовлених схилах.

Гібридні – це щось середнє між шоломами HardShell та In-mold. Вони добре захищають у місцях удару, при цьому виробники полегшили їх полікарбонатом.

Шолом захищає не тільки від прямого чи ковзаючого удару, а й попереджає струс мозку. Це досягається завдяки технології MIPS, що компенсує зміну положення черепної коробки відносно мозку. Яскравим прикладом використання технології можна вважати шолом POC Obex MIPS. Пінополістирол EPS та захисна технологія поглинають силу удару та компенсують зміщення.

Компанія РОС розробила свою альтернативу – технологію SPIN. У її основі використовуються силіконові проставки. Завдяки їм шолом щільніше сидить на голові під час стрибків та виконання трюків на схилі, а також компенсує обертальний хід шолома під час падіння. Модель POC Obex SPIN ідеально підходить для фрірайду та агресивного катання.

Гірськолижні маски

Невеликий аксесуар здатен якісно покращити будь-яке катання. Правильно підібрана маска виконує одразу кілька завдань:

  • Захищає обличчя від холоду та зустрічного вітру
  • Захищає від пошкоджень та подряпин під час падінь чи катання у лісі серед гілок
  • Захищає очі від сонця та відблисків
  • Робить «картинку» більш чіткою та виразною

Маски використовують не лише професійні райдери, а й новачки та аматори. Це така ж незамінна частина спорядження як шолом або рукавички.

На вибір маски впливають:

  • Лінза, її колір та затемнення. Колір лінзи здатний зробити картинку більш виразною, об'ємною, а затемнення приглушує яскраве сонце та його відблиски на снігу. Наприклад, маска POC Fovea підходить для сонячної погоди та курортів на високогір'ї, а для Карпат зі змінною погодою краще взяти POC Zonula Clarity або PO Cito Retina.
  • Форма та розмір маски. За формою розрізняють маски зі сферичними, циліндричними та торичними лінзами. Також може бути маска доросла та дитяча. Найпростіше підібрати циліндричну, вони просто «стиковуються» з шоломами, наприклад, POC Cornea. А ось сферичні складніше підібрати по посадці.
  • Посадка по обличчю із шоломом. Маска з шоломом працюють у парі, вони захищають обличчя від вітру та гілок. Тому вибирати їх варто разом або на примірку брати із собою шолом.

Збираючись у зимові гори, важливо правильно підбирати все спорядження, починаючи від снаряду для катання і закінчуючи маскою.

Оптова компанія SMG є прямим постачальником спорядження для зимових видів спорту. На наших складах представлений найбільший асортимент продукції від світових брендів, серед яких POC, Black Diamond, Jones, NOW.

Купити екіпірування для зимових видів активності ви можете у магазинах.