Як готувати на природі? Електроплиту там не встановиш, а на вогнищі незручно – силу вогню важко регулювати, вода довго закипає, а сам вогонь обпалює руки. Загалом, питань багато, а рішення одне – газовий пальник. На ньому можна закип’ятити воду, приготувати, розігріти, тушкувати та варити.

Раніше такі варіанти використовували лише в кемпінгах. Перші моделі були великі й носити їх з собою було незручно. До того ж газова суміш, яку тоді використовували, була дуже «вередливою» – на холоді вона погано горіла, а балони з нею були важкими. Саме тому тривалий час газові пальники використовували виключно прихильники автоподорожей, кемпінгів та інших типів відпочинку типу стаціонарних.

Але в кінці вісімдесятих на ринку з’явилась нова газова суміш, яка за своїми характеристиками переважала всі попередні версії. Вона не боялась холоду, чудово працювала на висоті в горах. Це стало першим серйозним поштовхом до розробок компактних газових пальників для туризму та альпінізму.

Де використовують газові пальники?

Сьогодні не залишилось жодної outdoor-сфери, де б не використовували газові пальники:

  • Під час трекінгу та після важких переходів туристи кип’ятять воду та готують повноцінні страви на гірських хребтах, на висоті, там, де важко знайти дрова для вогнища.
  • Туристи-водники можуть готувати прямо на ходу, використовуючи інтегровані системи приготування їжі.
  • Скелелази та альпіністи використовують пальники й системи, щоб закип’ятити воду та приготувати їжу замість того, щоб їсти по декілька днів сухий пайок під час підйомів на стіну.
  • На кемпінгах для простоти приготування використовують плити замість вогнищ, які обпалюють руки.
  • Навіть військові та спецпідрозділи віддають перевагу невеликим пальникам.

Плюси газових пальників та інтегрованих систем для приготування їжі

Кожен, хто хоч раз був у поході, знає як це – збирати дрова після виснажливого дня й готувати їжу на вогнищі або розпалювати вогонь на вологих від дощу трісках. Це одна з причин, чому більшість переходять на туристичні пальники в своїй похідній кухні.

Окрім цього, їх перевагами є:

  • Компактність. Невеликі розміри в складеному вигляді дають можливість переносити їх в кишені рюкзака. Пальник Pinguin Hiker запаковується в свій рідний чохол для транспортування, завдяки чому його можна носити навіть в кишені вашої куртки.
  • Мала вага – головний з критеріїв при виборі. Деякі виробники спрощують моделі для зменшення ваги, а компанія Pinguin використовує міцні полегшені матеріали. Газовий пальник Pinguin Surpass Titan виготовлений з титану та алюмінію, завдяки чому його вага складає всього 48 грамів.
  • Ефективність. Правильно вибраний пальник або інтегрована система дозволяє за лічені хвилини закип’ятити воду. Високий показник ККД мають системи бренду Jetboil. Наприклад, в Jetboil Flash 0,5 л води закипає за 100 секунд (за лабораторних умов).
  • Простота у використанні. Для того щоб приготувати їжу не треба збирати дрова, розводити вогонь, чекати поки вода закипить. Якщо у вас є портативна система або пальник достатньо приєднати газовий балон, пустити газ, розпалити й все. Декілька хвилин і у вас є гаряча вода.
  • Універсальність. Пальник використовують скрізь – в горах, на схилах, на воді, і навіть на скелях. Досить правильно підібрати туристичний пальник під свої задачі й ви зможете насолоджуватись гарячою їжею практично усюди. Якщо є сумніви, який пальник купити, обирайте універсальні, наприклад, Jetboil Mightymo. Він підходить і для соло походів, і для невеликих груп, сумісний з різним посудом, є можливість регулювати силу під час приготування складних страв.
  • Екологічність. Під час паління дров на місці вогнища вигорає земля, виділяється велика кількість шкідливих речовин. При використанні газового пальника виділяється лише невеликий відсоток вуглекислого газу та водяна пара.
  • Відсутність диму – важливий критерій для військових під час тривалих спецоперацій. Дим від вогнища здає місцеперебування групи, а використання пальника забезпечує чудове маскування й при цьому є можливість насолоджуватись гарячим чаєм та їжею.

Які бувають пальники?

Незалежно від типу моделі, її ціни та ефективності роботи всі варіанти працюють приблизно однаково. Зріджена паливна суміш, що знаходиться в балоні, під дією високого тиску переходить в газоподібний стан. При відкриванні вентилю газ поступає на форсунки, змішується з киснем, що знаходиться у повітрі. Далі цю суміш підпалюють, отримуючи стабільний вогонь з високим ККД.

Різниця між пальниками полягає в форматі фіксації балону до пальника. Виходячи з цього, розрізняють набалонні пальники та моделі з виносним балоном.

Набалонні пальники

Також їх називають «upright canister stove» та «top mounted», тобто ті, що кріпляться зверху. Такий тип пальників накручується на різьбу вгорі балону. Завдяки цьому в їх конструкції немає складних точок з’єднання, й по суті там нічому ламатись, вони міцні й надійні. Набалонні варіанти відрізняються найменшою вагою, компактними розмірами. Наприклад, пальник Pinguin Atom Titan має вагу 45 г, а Pinguin Surpass Titan важить 48 г, при цьому його потужність досягає 3500 Вт.

Особливості набалонних пальників:

  • Компактність. Складаються до розміру трохи більшого запальнички.
  • Невелика вага. Це «найлегша» категорія, всі набалонні моделі мають вагу менше як 100 г, а найлегші важать менше 50 г. Це ідеальне рішення для легкоходів, тих, хто рахує кожен грам спорядження.
  • Простота й практичність. Конструкція досить міцна, зносостійка.
  • Доступна ціна. Середня вартість коливається від 20$ до 50$.

Конструкція «пальник-балон» має невелику площу, для її встановлення не треба багато місця. Але вона не дуже стійка на різних поверхнях. Щоб підвищити стійкість конструкції, рекомендують купити підставку під балон газовий. Такі моделі складно використовувати з посудом об’ємом 2-3 л, оскільки загальний центр ваги – високо над землею. До того ж площа прогріву невелика, для широких каструль та сковорідок це не актуально, їжа буде пригорати.

Jetboil пропонує модель Mightymo з чотирьохступінчатим регулюванням. Також на ній зручно використовувати посуд з широким дном.

Кому підходять набалонні пальники?

Компактні розміри й мала вага роблять набалонні моделі ідеальними супутниками для походів. Їх використовують для трекінгів, походів вихідного дня, нескладних скелелазних сходжень, рогейнів, легкохідства, мультигонок. Варто враховувати, що такі пальники краще використовувати для невеликих груп з 2-3 персон або для одиночних виходів. Якщо ж передбачається більша кількість учасників, краще вибрати другу модель або звернути увагу на варіанти з більшим ККД.

Пальники з виносним балоном

«Remote canister stove» – тобто ті, балон яких стоїть збоку. Конструкція «пальник-балон» передбачає, що пальник самостійно стоїть на поверхні, а балон знаходиться поруч. Між собою вони з’єднані гнучким шлангом. Такий форм-фактор підвищує його стійкість на різних поверхнях.

Особливості моделей з виносним балоном:

  • Гнучкий шланг. На холоді паливо погано переходить в газоподібний стан. Часто доводиться прогрівати балон в руках. Така конструкція дозволяє сховати балон в спальник в наметі, прогріти його в ємності з теплою водою. Також, коли закінчується паливо, воно погано виходить з балону. В таких випадках конструкція дозволяє перевернути балон. Рідке паливо під власною вагою стікає вниз по шлангу, там прогрівається, переходить в газоподібний стан і під тиском поступає в пальник.
  • Можливість використовувати з вітрозахистом. Завдяки шлангу балон можна винести на межі захисту, таким чином вогонь буде захищений від вітру, а балон не перегрівається.
  • Стійкість забезпечується низькою висотою пальника. Широкі ніжки та упори дають додаткову стійкість. Це полегшує приготування їжі в великому посуді з широким дном.
  • Збільшений розмір сопла, яким оснащують більшість моделей з виносним балоном, розрахований на використання великого посуду й рівномірного прогріву дна.
  • Використання з великим посудом стане зручним для тих, хто ходить групами з декількох осіб. Велике сопло дає можливість прогрівати рівномірно більшу площу, ніж набалонний пальник, а присадкувата конструкція витримує ємності об’ємом до 8 літрів.

В складеному вигляді такі моделі мають більші розміри, ніж набалонні. Але при цьому вони мають попит серед тих, хто з радістю готує їжу, а не заливає окропом сублімати.

Шланг вимагає бережного користування. Попри металеве обплетення залишається шанс його пошкодити в поході, що згодом стане причиною витоку газу.

Вартість пальника з виносним балоном буде вищою, ніж набалонного. Це зумовлено складнішою конструкцією, наявністю шлангу.

Кому підходять пальники з виносним балоном?

Завдяки можливості використовувати широкий посуд й стійкість, такі пальники чудово підходять практично для всіх типів outdoor активності, починаючи від походів вихідного дня й закінчуючи технічно складними сплавами та сходженнями. Для холодного періоду року й висотних сходжень важливо обирати пальники з прогрівом палива й «зимову» паливну суміш.

Особливості туристичних пальників

Щоб полегшити побут туриста на природі інженери-розробники пропонують купити пальник для походу з додатковими «плюшками». Найпопулярніші серед них:

  • Підставка для балону використовується для набалонних пальників. Також є модифікації для використання перевернутого балона в моделях зі шлангом.
  • Вбудований вітрозахист захищає від задування вогню, знижує витрати паливної суміші. Якщо у вас звичайний пальник, то купити вітрозахист окремо ви можете в магазинах, він має складну конструкцію й мінімальну вагу.
  • Прогрів палива – опція, корисна в холодний період року, коли паливо погано поступає. Газ нагрівається на виході з балону й на форсунки поступає вже нагрітим. Такі пальники чудово підходять для використання в екстремальних умовах.
  • Редуктор відповідає за стабільну подачу палива. Завдяки цьому газові пальники працюють на висоті, під час зимових сходжень.
  • П’єзопідпал дозволяє створити вогонь без використання сірників та запальнички.

Інтегровані системи приготування їжі

Основні проблеми з туристичними пальниками – це необхідність рівної поверхні для встановлення та захист від вітру. Для розв’язання цих двох задач інженери розробили інтегровані системи приготування їжі – PCS (Personal Cooking System).

Інтегрована система приготування їжі – це пальник з вбудованим вітрозахистом, до якого прикручується ємність для приготування, часто з вбудованим радіатором. Система може стояти на рівній поверхні або підвішуватись. Така універсальність забезпечує популярність серед туристів різних напрямків. Її можна встановити в тамбурі намету, на камінні, підвісити на дереві, на трекінгових палицях або навіть готувати на ходу.

Одними з перших PCS розробили в компанії Jetboil. Сьогодні термін джетбойл став власною назвою, й багато туристів називають системи інших виробників джетбойлами.

Якщо перші моделі інтегрованих систем забезпечували лише швидке кип’ятіння води, то сьогодні їх розробляють з регулюванням вогню, що дає можливість готувати повноцінну їжу та складні страви в умовах походу.

Особливості інтегрованих систем для приготування їжі:

  • Стійкість конструкції – ємність щільно з’єднується з пальником.
  • Високий показник ККД, вода закипає за лічені хвилини. Наприклад, використовуючи систему Jetboil Flash 0,5 л води закипає за 100 секунд.
  • Економність. Вітрозахист та й сама конструкція розроблені таким чином, щоб максимально знизити витрати газу. Доведено, що в порівнянні з пальниками PCS використовує й витрачає меншу кількість палива.
  • Вбудований вітрозахист. Більше немає потреби обирати безвітряне місце або носити з собою портативний захист від вітру.
  • Регулювання сили вогню дозволяє кип’ятити воду, готувати каші, тушкувати овочі, підтримувати їжу в теплому стані. Також це дозволяє суттєво знизити витрати газу під час приготування їжі.
  • Компактність. Системи від кращих виробників Jetboil, Pinguin розроблені таким чином, щоб усі елементи конструкції компактно складались в основну чашу, туди ж поміщається й газовий балон.
  • Радіатор дає можливість економити паливо, підтримувати стабільну температуру. Бренд Jetboil розробив свій тип радіатора FluxRing, завдяки якому системи мають високий показник ККД.

Кому підходять інтегровані системи приготування їжі?

Системи розроблені для полегшення життя туриста, незалежно від того, подорожує він по суші чи по воді. Їх використовують в походах, на сплавах, це чудове рішення для скелелазів та альпіністів.

Сьогодні можна купити інтегровану систему різного об’єму:

  • На одну-три персони підійдуть Pinguin Aura, Jetboil Micromo, Jetboil Zip;
  • На компанію з декількох осіб – Jetboil Sumo, Jetboil Joule-EU.

Також їх розрізняють по основному матеріалу для виготовлення корпусу та чаші:

  • Алюміній з анодованим покриттям – недорогий, але міцний матеріал. Використовується для систем різної цінової категорії, наприклад, недорога інтегрована система для приготування їжі Pinguin Aura та одна з найдорожчих Jetboil Sumo виготовлені саме з анодованого алюмінію.
  • Титан використовують для полегшених моделей. Титанові інтегровані системи обирають ті, кому важливий кожен грам спорядження.

Критерії вибору пальника та інтегрованих систем

На вибір моделі пальника або системи для приготування впливає декілька основних критеріїв:

  1. Погода та сезон використання. Для використання протягом всього року краще обирати моделі з вбудованим вітрозахистом та підігрівом палива. Так ви будете впевнені, що він не підведе. Для використання в погану погоду підходять інтегровані системи, вони мають захист від вітру, а ось підігрів палива реалізований не усюди, звертайте увагу це.
  2. Можливість регулювати вогонь. Підходить для тих випадків, коли плануєте готувати повноцінну їжу, складні страви. Також це дозволяє економити паливо. Наприклад, система Jetboil MicroMo оснащена плавним регулюванням, якщо є бажання її можна трансформувати в пальник за допомогою перехідника Jetboil Pot Support. Це максимально універсальне рішення для тих, хто готує складні страви на природі.
  3. Кількість людей в групі. Чим більше людей, тим більший об’єм їжі треба готувати, тим більші каструлі знадобляться. Тут стануть в пригоді пальники з виносним балоном, інтегровані системи. Якщо у вас велика компанія, зверніть увагу на Jetboil Joule-EU та Jetboil Sumo.
  4. Вага та розміри. Тенденція до зниження ваги сьогодні спостерігається в кожній сфері спорядження. Пальники – не виключення. Обираючи пальник звертайте увагу на якість виконання, матеріали. Для легкоходів радимо брати інтегровані системи Jetboil ZIP та Jetboil Sumo, або пальники Pinguin Surpass Titan та Pinguin Atom Titan.

Сучасному прихильнику outdoor-активності немає потреби брати з собою важкі консерви або збирати дрова для вогнища. Портативні туристичні пальники або інтегровані системи для приготування їжі можуть розв’язати питання «на чому готувати в поході?».

Гуртова компанія SMG є офіційним дистриб’ютором продукції брендів Base Camp, Jetboil та Pinguin. Компактні пальники, захищені від вітру інтегровані системи приготування їжі, туристичні плити дають можливість легко й просто готувати в полі, лісі, горах та навіть на скелях. Потрібно просто обрати найкращий пальник під свої задачі.

Купити пальник для туризму або PCS ви можете в магазинах.