Якщо ви запланували похід або відпочинок на природі з ночівлею, то обов'язково знадобиться спальна система. Вона включає:

  • спальний мішок, що зберігає тепло тіла;
  • туристичний килимок для захисту від холоду знизу.

Тільки спальника буде замало. Щоб він «працював», наповнювач має бути пухнастий і об'ємний, тоді його ворсинки зможуть утримувати тепло всередині. Але коли людина лежить у спальному мішку, нижня частина стиснута під вагою тіла, відповідно утеплювач там не гріє та не зберігає тепло. Щоб вирішити цю проблему, використовують килимок для туризму.

Навіщо потрібний туристичний килимок?

Туристичний килимок – це вирішення двох основних завдань:

  • Теплоізоляція та збереження тепла;
  • Комфорт та зручність під час відпочинку на природі.

Навіть найтепліший спальний мішок не зможе забезпечити достатньо тепла, якщо під ним не буде килима для туризму. Він працює як термоізолюючий шар між землею та тілом людини. Таким чином, туристичний каремат – це прошарок, який захищає від холоду знизу і не дає теплу від тіла мігрувати.

При встановленні намету для ночівлі рідко вдається знайти ідеально рівне місце. У горах під ним можуть бути камені, у лісі – купини та нерівності. Спати на такій поверхні не зручно, на ранок болить спина і не залишається сил для подальших пригод. Щоб згладити особливості рельєфу та забезпечити комфортні умови для відпочинку, використовують туристичні килими. Залежно від вибраного варіанта вони можуть бути товстіші або тонші, але в будь-якому випадку вдається підвищити комфорт. Чим більша їх товщина, тим зручніше на них спати.

Які бувають килимки?

Всі туристичні килимки поділяються на:

  • Каремати
  • Самонадувні
  • Надувні

Кожен із цих видів килимів для туризму має свої особливості використання та переваги.

Каремати

Каремати або пінки – найбюджетніший сегмент. Низька вартість формує їхню доступність. Каремати можна купити на ринку, у супермаркеті, у туристичних магазинах і навіть на заправках. Це саме той килимок, з яким більшість рушить у перший похід.

Виготовляють каремати зі спіненого поліетилену. Такий матеріал має структуру із закритими комірками, завдяки чому він не вбирає вологу, зберігає тепло, його легко мити.

Пінки – це одні з найміцніших килимів на сучасному outdoor ринку. Вони не бояться тертя, порізів. Якщо на такий мат впаде іскра від багаття, це ніяк не позначиться на його теплоізоляційних показниках. Міцність та практичність – ось основні переваги пінних карематів.

Розрізняють два основні типи пінок:

Рулонні – це прямокутний шматок спіненого матеріалу, який для транспортування скручують у рулон. У цій категорії є і бюджетні тонкі варіанти для літнього походу, та професійні товсті килими, які можна використовувати для альпінізму та сходжень.

Мінусом рулонних пінок є їх розміри для транспортування. Скручений рулон пінки займає багато місця в рюкзаку, а якщо кріпити його зовні, він створює величезну парусність. Також на такі конструкції складно вдягати рейнкавер у разі дощу.

Z – подібні. Вони складаються як гармошка, що суттєво знижує об'єм, який займає килимок. Такі моделі мають хвилеподібну поверхню, що підвищує їх комфортність та знижує розміри у складеному вигляді.

Для підвищення теплоізоляції деякі виробники використовують тонкий металізований шар однієї зі сторін каремата. Для того щоб він виконував свою функцію по теплоізоляції, слід стелити килимок з фольгою блискучою стороною до верху. Метал відбиватиме тепло тіла, а пінний шар забезпечить м'якість.

Нещодавно компанія Pinguin представила на ринку свої пінні килимки-гармошки. У лінійці є як класичні Z-образні, так і моделі з фольгою. Вони відмінно компенсують нерівності різних поверхонь і підходять для використання в теплий період року та міжсезоння.

А молодий український бренд BaseCamp пропонує двошарові килимки-гармошки, що використовуються для походів, відпочинку на природі, тренувань.

Незважаючи на всі недоліки, пінка - це ідеальний варіант для бюджетного туризму в теплий період. Її можна використовувати для відпочинку на природі, для походів, пінку не шкода класти на каміння, вона не боїться пошкоджень.

Самонадувні килимки

Самонадувашка або самонадувний килимок – це один із варіантів туристичних матів для гарного відпочинку на природі. В його основі використано піну, яка виступає головною теплоізоляцією. А як оболонку виробники взяли нейлоновий чохол. Килимок повністю повітронепроникний і має вертикальні перегородки для підтримання форми. Нейлонова оболонка оснащена клапаном, через який килимок накачується/спускається.

В упакованому стані наповнювач перебуває у стиснутому вигляді. Коли відкривають клапан і розправляють килимок, утеплювальна піна теж розправляється, як поролонова губка, та втягує повітря. Це і є процес самонадування. Залежно від розміру та моделі килимок буде повністю надутий через 20-30 хвилин. Накачаний самонадувний каремат забезпечує м'якість, комфорт та хорошу теплоізоляцію.

Щоб зменшити вагу готового виробу, виробники частково видаляють піну всередині.

Компанія Sea To Summit використовує технологію Delta Core. Її суть полягає у створенні трапецієподібних горизонтальних каналів без шкоди теплоізоляції. Таким чином вага готового килимка знижується, істотно зменшуються його розміри у складеному вигляді, але він так само надійно захищає від холоду.

Компанія Pinguin для зниження ваги застосовує вертикальну та горизонтальну зоновану перфорацію. Залежно від моделі використовується той чи інший тип видалення піни. Для деяких килимків виробник застосував обидва типи. Pinguin Peak має вертикальну перфорацію в зонах з меншим навантаженням та горизонтальну в зонах з більшим навантаженням.

Щоб килимок був комфортним під час використання та спальний мішок не з'їжджав з його поверхні, бренди пропонують різні рішення. У Pinguin – це:

  • використання великого логотипу із силікону на поверхні килимка;
  • м'який ворсистий матеріал для верху;
  • ребриста поверхня у деяких моделей.

У Sea To Summit – це протиковзні елементи. Вони розташовані з обох боків, завдяки цьому спальний мішок не ковзає по поверхні килимка, а сам килимок не з'їжджає в наметі, навіть якщо він встановлений під кутом.

М'які товсті самонадувні килимки користуються популярністю серед туристів, шанувальників кемпінгу. Незважаючи на порівняно велику вагу, їх використовують також для сходжень та альпінізму.

Надувні килимки

Це найкраще рішення для легкоходства. Коли важливий кожен грам спорядження, рекомендуємо зупинити свій вибір на надувних килимах. Серед усієї різноманітності туристичних моделей – вони найлегші та найкомпактніші. Середній об’єм складеного надувного килимка становитиме від 1 до 1,5 літра.

Надувний каремат – це порожня камера з невеликими комірками усередині. Вони з'єднані між собою. На відміну від звичайного надувного матраца, який не дає теплоізоляції, надувашки зберігають тепло. Завдяки невеликим внутрішнім камерам та наповнювачу тепле повітря не мігрує назовні та забезпечується комфорт і теплоізоляція.

Як наповнювач для надувних килимків використовують синтетичні матеріали та натуральний пух.

Структура синтетичного утеплювача відрізняється від того, що використовують у самонадувних моделях. Він нагадує ті матеріали, які використовують для утеплення спальників, теплих курток. Мікроволокна, з яких він складається, краще піддаються стискуванню, вони компактніші при тих же теплоізоляційних показниках.

Одним із таких утеплювачів є THERMOLITE, який використовують у килимках бренду Sea To Summit. Він утримує тепле повітря всередині, легкий, дуже компактний. Для додаткової теплоізоляції цей бренд застосовує покриття Exkin Platinum на внутрішній стороні оболонки. Металізований шар відбиває тепло, а наповнювач запобігає його міграції.

Під час відпочинку на дешевих надувних килимках виникає відчуття, ніби лежиш на водяному матраці. Повітря «перетікає» з одного боку до іншого. Виспатись на такому маті неможливо. Саме тому провідні виробники використовують невеликі внутрішні камери з повітрям та свої унікальні розробки.

Sea To Summit використовують технологію Air Sprung Cells. Завдяки їй навантаження від тіла рівномірно розподілено по всій поверхні та осередки з повітрям стискуються більш рівномірно. А компанія Pinguin для вирішення цієї проблеми застосовує таке ж розташування осередків, як у стільниках.

Основними перевагами надувних килимків є:

  • Компактність та мала вага, що досягаються за рахунок використання мікроволоконних або пухових утеплювальних матеріалів;
  • Комфортність забезпечується за рахунок товщини надувних килимків;
  • Теплоізоляція є наслідком застосування багатьох маленьких осередків замість кількох великих.

Але при цьому у них є свої особливості у використанні. Незважаючи на застосування армованих матеріалів для виготовлення верхньої оболонки, надувашки дуже чутливі до проколів. І якщо пошкоджений самонадувний килимок зберігатиме певну кількість тепла та забезпечуватиме м'якість, то надувний – повністю перестає «працювати» у такому вигляді. Стиснутий під вагою тіла утеплювальний шар не зможе зберігати тепло, повітря, яке забезпечує м'якість, вийде через місце проколу або порізу. Тому при використанні надувних килимків потрібно бути акуратнішими.

Надувні килими використовують для літніх походів і вилазок на природу, під час велоподорожей, для складного трекінгу та експедицій, у комплексі з пінками.

Характеристики килимків

На якість відпочинку на тій чи іншій моделі килимка впливають його властивості. Основні з них – це:

Теплоізоляція. Основне завдання килима - захистити від холоду, який йде від землі.

Виробники раніше вказували, для яких температур оптимально брати певну модель. Сьогодні, щоб вибрати модель за температурою, використовують коефіцієнт теплоізоляції R-value. Він відображає кількість тепла, яке здатен пропустити килимок. Чим вище цей показник, тим менше тепла він пропускає, відповідно, тим він буде теплішим.

Для визначення показника теплоізоляції каремати проходять певні тестування. Після цього дані вказуються на характеристиках моделі. Обираючи модель для активного відпочинку, відштовхуйтеся від теплоізоляції та сезону використання. Сон на килимку з низьким R-value при мінусових температурах буде уривчастим і неякісним.

Сезонність – це один із критеріїв для класифікації килимків, який щільно пов'язаний із теплоізоляцією. Чим вище теплоізоляція, тим при нижчих температурах можна використовувати модель.

Умовно градацію сезонності можна виразити так:

  • R-value 0,5-2: моделі для теплого періоду року, коли температура повітря вища за +10С; підійдуть для легкого хайкінгу, трекінгу, сплавів;
  • R-value 2-3,5: для міжсезоння, коли температури знаходяться в межах -10С +10С;
  • R-value 3,5-5: для зимових походів в межах температури від -10С до -20С;
  • R-value вища за 5: для екстремально низьких температур нижче -22С. Їх використовують для альпінізму, сходжень, експедицій.

Розміри та форма. Раніше всі туристичні мати робили прямокутної форми. Але з появою легкоходства полегшення спорядження торкнулося і килимків. Додалися моделі із закругленими кутами, овальні та навіть укорочені.

Сьогодні на ринку виділяють дві основні форми:

  • Прямокутні. Можуть мати прямі або дещо заокруглені кути. Вони відмінно поміщаються в класичних наметах з прямокутним дном, забезпечують щільні стики, запобігають протягам між килимками.
  • Овальні або кокони. Їхні кути максимально закруглені, це дозволило знизити вагу. Сюди ж можна віднести трапецієподібні варіанти. Вони будуть звужені донизу, оптимально використовувати їх для наметів серії ультралайт, дно яких звужується в області ніг.

З метою зменшення ваги спорядження з'явилися й килимки різних розмірів. Це дозволяє не лише мінімізувати загальну вагу, а й підібрати оптимальний варіант для кожного. Наприклад, компанія Sea to Summit пропонує одну й ту саму модель у кількох розмірах. У їх колекціях представлені дві довжини – large та regular. А у каталогах бренду Pinguin – їх три. Градація між розмірами невелика, але для тих, кому важливий кожен грам у рюкзаку – це дозволяє заощадити на вазі.

Також все частіше виробники пропонують моделі для чоловіків та жінок, які відрізняються за формою, розміром, ступенем утеплення. Найчастіше жіночі моделі коротші, мають кращу теплоізоляцію.