Велосипед щільно увійшов до життя активної людини. Ось невеликий перелік переваг їзди на байку:

  • Здоровий спосіб життя;
  • Підтримка тіла в гарній спортивній формі;
  • Економія;
  • Турбота про екологію та планету.

Крім цього, велосипед – це чудове хобі, привід вибратись за місто. Американський бренд Kona пропонує купити велосипеди Kona для міста та для катання по бездоріжжю для кожного члена сім’ї.

Для того, щоб їзда була комфортною, дарувала задоволення та користь, двоколісний транспорт та його складові мають бути високої якості. Також важливу роль відіграє захисне екіпірування для велопокатух та одяг для їзди на велосипеді.

Велосипеди

Для одних велосипед – це транспорт, дня інших – спорт, для третіх – розвага вихідного дня. Тут кожен знаходить щось для себе. Але незалежно від того, катаєте ви в межах міста доріжками чи підкорюєте схили диких гір, важливо вибрати велосипед по призначенню.

Найпопулярнішими типами байків є:

  • Гірські (МТВ) розроблені для їзди по бездоріжжю, по складному рельєфу, але завдяки стильному зовнішньому вигляду та своїй прохідності користуються популярністю також для щоденного користування. МТВ байки відрізняються широкими колесами, покришками з яскраво вираженими протекторами, наявністю вилки, що амортизує, мають міцну раму з високою торсійною жорсткістю. Яскравим прикладом є карбоновий байк Kona Hei Hei CR/DL. Його збалансована по конструкції рама та наявність двох амортизаторів забезпечують прохідність та комфорт за будь-яких обставин.
  • Сітібайки або моделі для міста – оснащені колесами з більшим діаметром, широким комфортним сидінням, геометрія їхньої рами забезпечує горизонтальну посадку. Такі байки – хороша заміна міському транспорту, вони підходять для поїздок на роботу, прогулянок в парках. Kona Ute дає вам можливість швидко та з користю для здоров’я пересуватись містом. А його додаткова комплектація, що включає сумку, підніжку та решту аксесуарів, забезпечує зручність за будь-яких умов.
  • Шосейники мають високі показники аеродинаміки, рама та компоненти забезпечують хорошу швидкість та керованість на дорозі. Відрізняються великими вузькими колесами, спортивною посадкою та невеликою вагою.
  • Двопідвіси мають подвійну амортизацію – спереду та ззаду. Це ідеальне рішення для маунтінбайкінгу, даунхілу, фрірайду; вони розроблені для складного рельєфу, поглинання ударів під час стрибків, приземлень. Байк Kona Operator з лінійки 2021 року ідеально підходить для диких стежок в горах, він однаково відчуває кожен ваш рух на камінні та на швидкості. Попри високу вартість двопідвіси дуже популярні.

  • Фетбайки набирають популярності в Україні, чудово підходять для складного бездоріжжя. Їх широкі колеса (до 5 дюймів) чудово тримаються на сипучій поверхні (пісок, сніг). На велосипеді Kona WO не існує перешкод, він проїде через рихлий сніг або через каміння.
  • Електробайки або велосипеди з електричним приводом – це категорія байків, котрі завойовують прихильність кожного. Акумулятор та електричний двигун дають можливість зняти частково або повністю навантаження з велосипедиста. На таких байках легко виїзджати на круті схили, катати великі відстані. Купити електровелосипед Kona в Україні ви можете в наших магазинах-партнерах.
  • Циклокроси використовуються для змагань, візуально вони нагадують моделі для шосе, при цьому в них використовуються покришки з яскраво вираженим протектором, є крила для захисту від бруду, полегшена рама.
  • Жіночі моделі враховують особливості жіночої анатомії: занижена рама, широке сідло, вужчий руль. Жіночі сітібайки можуть бути укомплектовані кошиком, підніжкою.
  • Дитячі в залежності від віку велосипедиста можуть бути триколісними, або ж точно такими як і для дорослих, але меншого розміру.

Компоненти

Велосипед – це не лише два колеса та руль. Це складний механізм, що включає безліч деталей, елементів: перемикачі, ланцюги, педалі, гальмівні колодки, зірки, вилки, ободи, шатуни, натягувачі. Це лише мала частина того, що дає можливість безпечно та комфортно катати на байку.

І обираючи велосипед для міста або шосе важливо детально вивчити характеристики кожного компонента.

Гальма

Гальмівна система сучасного байку – це складний механізм, що потребує своєвчасного обслуговування й за необхідності заміни окремих елементів.

Розрізняють декілька різних по типу видів гальм. Найпопулярнішими є:

Ободні складаються з двох ричагів з колодками, які зроблені з гуми. При гальмуванні гумові колодки стискають обід колеса й таким чином байк знижує швидкість. Розрізняють ободні гальма V-Brake, кліщові, кантилеверні. Вони не потребують частого обслуговування, мають невисоку ціну та ефективно гальмують велосипед. З недоліків: погано працюють при деформованому ободі, в погану погоду, на багнюці, в дощ.

В ободних гальмах колодки піддаються зносу найбільше. Від їх стану залежить ефективність гальмування та безпека на дорозі. Перед тим, як купити гальмівні колодки на велосипед звертайте увагу на матеріали та виробника. Бренд SwissStop пропонує гальмівні колодки високої якості, вони мають чудову зносостійкість, ефективність гальмування та «дружелюбні» до ободів. Інженери компанії примінили охолоджуючі ребра, завдяки чому колодки не перегріваються, мають мінімальну вагу.

Ободні гальма для МТБ велосипедів потроху поступаються місцем дисковим.

Дискові гальма набирають популярності на ринку. Їх встановлюють на гірські, міські, дитячі МТБ велосипеди. Конструкція та механіка роботи суттєво відрізняється від ободних гальм. Гальмівні колодки стискають не обід, а ротор, який закріплений на втулці.

По типу розрізняють декілька варіантів дискових гальм:

  • Механічні дискові гальма, які складаються з ротора, каліпера, гальмівного троса. Створюючи тиск на гальмівний ричаг байкер тим самим тягне гальмівний трос, що приводить в дію каліпер. Налаштування таких гальм полягає в правильному положенні каліпера та вчасній заміні витратних деталей – гальмівних колодок та тросиків. Досвідчені велосипедисти рекомендують купувати якісні гальмівні колодки SwissStop, вони максимально довго служать за будь-яких умов, не бояться вологи та бруду.
  • Гідравлічні гальма більш чутливі. Їх використовують, коли необхідна максимальна чутливість гальмівної системи. Основні елементи – гідролінія, ротор, каліпер, ричаг. Суть дії полягає в тому, що при гальмуванні в гідролінії створюється тиск, який в свою чергу зводить колодки. Чим вищий тиск в гідролінії, тим ефективніше гальмування.

Основні елементи зносу – це колодки та ротор. Саме вони забезпечують ефективне гальмування. Гальмівні колодки SwissStop для дискових гальм користуються популярністю серед прихильників різних стилів катання.

Трансмісія та зірки

Механізм передачі енергії з ніг велосипедиста на колесо байка називають трансмісією. Від неї залежить швидкість та ефективність крутіння педалей. Включає в себе задню та передню трансмісії. Задня – це касети та трещітки (набір зірочок різного розміру). Передня – це зірка та правий шатун, відрізняється меншим набором швидкостей та діаметром. Правильно підібрана передня зірка дає можливість набирати швидкість, долати затяжні підйоми, при цьому не витрачаючи багато енергії.

З урахуванням великого навантаження на деталі передньої трансмісії важливо, перед тим, як купити передню зірку на велосипед, звертати увагу на:

  • Матеріал. Це може бути титан, алюміній, сталь. Бренд absoluteBLACK віддає перевагу анодованому алюмінію. Сам по собі такий метал має невелику вагу, а зовнішнє анодування забезпечує зносостійкість.
  • Кількість зубів. В залежності від типу катання може бути 11-27 зубів для шосе або 14-36 для МТВ.
  • Спосіб кріплення до валу трещітки. Для цього використовуються шліци, з’єднання під квадрат або під клин.
  • Форму зірки. Зазвичай, зірка для велосипеда має форму кола. Але компанія absoluteBLACK розробила овальні зірки. Вони на 9% ефективніше передають енергію на заднє колесо, та суттєво економлять сили.

Аксесуари до велосипеда

Щоб комфортно почуватися на кожному етапі велопокатух виробники пропонують доукомплектувати байк різними аксесуарами. Найпопулярніші серед них:

  • Пляшки для води та кріплення під них. Важливо підтримувати водний баланс при фізичних навантаженнях. Щоб під час їзди на байку кожного разу не зупинятись попити води, використовують велофляги. Вони кріпляться до рами або транспортуються в сумці. Виготовляють їх з харчового пластику, мінералу трифан. Бренд RaceONE використовує медичний поліетилен. Такий матеріал міцний, не боїться ударів та падінь, здатен зберігати температуру рідини всередині до 2-х годин.

  • Ліхтарі передні та задні для позначення велосипедиста на дорозі в темну пору доби.
  • Підніжка – аксесуар, що використовується для того, щоб встановити велосипед в вертикальному положенні. Може поставлятись в базовій комплектації (велосипед Kona Ute) або продаватись окремо.

Одяг та захист

Правильне екіпірування для їзди на велосипеді включає також захист та спортивний одяг.

Захист велосипедиста

Незалежно від того, катає велосипедист просто по місту для власного задоволення, використовує свій байк як особистий транспорт, стрибає дропи чи підкорює гірські стежки, у нього має бути захисне екіпірування. Базовий комплект включає: велосипедний шолом та велоокуляри.

Велосипедний шолом – це надійний захист та одночасно стильний аксесуар. Виробники приділяють велику увагу безпеці велосипедиста на дорозі. При розробках враховуються різні типи травм та падінь й, уже відштовхуючись від цього, в моделях використовують ті чи інші технології.

По конструкції всі шоломи мають базові складові:

  • Зовнішній шар: виконаний з міцного пластику, приймає на себе все навантаження при ударі чи падінні. Буває з вентиляційними отворами (для шосе та деяких моделей маунтінбайкінгу) й без (для тріалу). Хоча є виключення, наприклад, шолом POC Cerebel розроблений для швидкості на шосе, при цьому його зовнішній шар не має вентиляції.
  • Середній шар – м’який пінополіуретан, полістирол або пінопропілен. Пом’якшує падіння, приймаючи та демпфуючи силу удару. При навантаженні (сильному ударі) може стискатися, тим самим поглинаючи ударну хвилю.
  • Внутрішній шар або підкладка відповідає за посадку та комфортність на голові. Завдяки цьому можна підігнати шолом по розміру. Розрізняють шолом зі знімною підкладкою та незнімною.

Основна задача шолому: мінімізувати силу удару при падінні. Але їзда на велосипеді передбачає не лише прямі зіткнення з іншими учасниками дорожнього руху, але й ковзаючі падіння на швидкості. При таких падіннях найчастіше постраждалий отримує струс мозку. Щоб знизити ризики подібної травми конструкція включає додаткові елементи.

Провідний виробник захисного екіпірування компанія POC оснащує свої моделі силіконовими накладками на внутрішньому боці шолому. Вони частково згладжують ударну хвилю. Але найважливіше – вони компенсують обертальне навантаження при ковзаючому падінні. Завдяки цьому вдається уникнути зміщення черепної коробки відносно мозку й суттєво знизити шкоду при падінні. Ця технологія отримала назву SPIN (Shearing Pad Inside). Вона використовується при створенні практично усіх моделей шоломів POC, починаючи від MTB (Octal X SPIN) та закінчуючи міськими (Receptor) та шосейними (Ventral AIR SPIN).

Перед тим, як купити шолом для велосипеда, уважно вивчіть його характеристики. Професіонали рекомендують міряти декілька моделей від різних виробників. Це дає можливість підібрати максимально комфортну модель.

Велосипедні окуляри не лише захищають рогівку від негативного впливу сонячного випромінювання, але й захищають очі від механічних пошкоджень. На швидкості можна «зловити» в око дрібне сміття, пил або дрібну комаху. При цьому розмір не має значення, адже шкода може бути непоправною. Саме тому досвідчені велосипедисти та прихильники велопрогулянок купують велоокуляри та веломаски.

При виборі моделі важливо звертати увагу на:

  • Матеріал лінзи. Для активного спорту краще взяти моделі з лінзами з полікарбонату, полімеру або триацетату целюлози. Останні будуть найміцнішими. Деякі виробники співпрацюють з компаніями, що професійно займаються виробництвом оптики та лінз. Бренд POC розробляє окуляри спільно з компанією Carl Zeiss Vision. Завдяки цьому їх лінзи – міцні, довговічні, не викривлюють картинку.
  • Матеріал оправи напряму впливає на вагу окулярів. Чим легший він буде, тим комфортніше їздити. Для оправи використовують гриламід, пластик, полімери. Для більшого комфорту у деяких виробників, наприклад, у бренду POC використовуються каучукові дужки та кріплення на носі. Вони забезпечують м’яку посадку та гарну фіксацію, окуляри не зісковзують з лиця, навіть якщо шкіра волога.
  • Посадку на обличчі варто підбирати індивідуально. Окуляри мають щільно сидіти, не з’їжджати. Під час примірки звертайте увагу на бокову посадку, велосипедні окуляри не повинні бовтатись.
  • Комфорт використання з шоломом. Оптимально міряти ці два аксесуари разом. Ремінці шолому не повинні заважати одягати окуляри. Деякі велосипедисти обирають шолом з візором, це вирішує одразу два питання – як вибрати шолом та як підібрати велоокуляри.

Велосипедний одяг

Незалежно від рівня катання й сезону тренування велосипедний одяг забезпечує комфорт та захист від зовнішніх факторів. В літній сезон одяг для велосипедиста захищає від ультрафіолету, відводить вологу, закриває від вітру та непогоди. В зимовий – зберігає тепло, забезпечує комфортний мікроклімат на поверхні шкіри, попереджає перегрів та переохолодження. Використання сучасних технологій дає можливість створювати комфортну та зручну екіпіровку для різних умов використання.

Особливості одягу для велосипедистів:

  • Анатомічний крій забезпечує свободу рухів, не сковує тіло під час їзди. Найчастіше одяг для велоспорту облягає тіло для відмінної аеродинаміки. Джерсі та шорти POC виготовляють з м’яких еластичних матеріалів для максимального облягання. Для окремих типів катання (тріал, маунтінбайкінг) спортсмени обирають більш вільний крій, адже там аеродинаміка не така важлива. Шорти POC Resistance Enduro мають вільний крій, сумісні з захисними наколінниками.
  • Захист від вітру та вологи забезпечує комфорт навіть за поганої погоди, запобігає переохолодженню. Особливою популярністю користуються знімні утеплювачі рук та ніг. У бренду POC представлена окрема лінійка таких утеплювачів.
  • Відведення вологи. Під час інтенсивних тренувань тіло виділяє велику кількість тепла, вологи. Для забезпечення комфорту, збереження сухості шкіри використовують технологічні матеріали, які ефективно відводять вологу від поверхні тіла до зовнішніх шарів. Багатофункціональні пов’язки Buff, які багато велосипедистів використовує як підшоломник, забезпечують комфортний мікроклімат. Також баффи від італійського виробника використовуються в якості захисту шиї від холоду, вологи, палючого сонця.
  • «Памперс» або спеціальна вставка в області паху забезпечує комфорт під час їзди. Він захищає від ударів, пом’якшує сидіння, відводить вологу. Незалежно від сезону катання ви можете купити велосипедні шорти з памперсом або штани для зимового катання на велосипеді.
  • Подовжена спинка джерсі, курток, веломайок захищає поперек від вітру, дощу. Використання подібного крою зумовлено геометрією тіла при посадці на байку.
  • Наявність світловідбиваючих елементів дає можливість бачити велосипедиста іншим учасникам дорожнього руху. Найчастіше вони розміщуються на спині, рукавах, кишенях.
  • Подовжені облягаючі манжети розраховані на захист зап’ясть від вітру, запобігають задуванню холодного повітря.
  • Компактність та мала вага – один з найважливіших критеріїв. Компактна велосипедна куртка може зберігатись в рюкзаку або в підсідельній сумці, якщо в ній немає потреби.

Катання на велосипеді сьогодні – це окремий світ швидкості, драйву та емоцій. Щоб отримати максимальний результат важливо правильно вибрати велосипед та його компоненти. А щоб зробити катання комфортним – купити велоодяг та велозахист.

Гуртова компанія SMG є офіційним постачальником американських велосипедів Kona та компонентів від провідних виробників. На наших складах представлені гальмівні колодки бренду SwissStop, круглі та овальні зірки absoluteBLACK, велофляги RaceONE, Blike маслило та герметик для велосипеда. Для комфортного та безпечного катання пропонуємо одяг та захисне екіпірування від компанії POC та Buff.

Купити товари для велосипедистів ви можете в магазинах.