Такі види спорту як альпінізм і скелелазіння - потребують великої кількості видів спорядження, включаючи страхувальні системи, карабіни, каски, спускові та підйомні пристрої, блок-ролики, вуса самостраховки. Для виконання висотних робіт вам знадобиться ще додаткове спорядження, яке має відмінності у використанні і способи його застосування. Це страхувальні системи (вони більш масивні і призначені для тривалого позиціонування робочого на висоті), карабіни сталеві (з великими розривними навантаженнями), блоки для підйому вантажів з великими радіусами рухомих деталей (для зменшення навантаження) і так далі.

Розглянемо більш докладно основні види спорядження:

Страхувальні системи можна розділити на три категорії:

• нижні альтанки;

• верхні (грудні) обв'язки;

• повні страхувальні системи.

Нижні страхувальні системи - найрізноманітніша і масова категорія альтанок, і має найширший спектр застосування. Використовуються в скелелазінні, альпінізмі, спелеології.

За сферою застосування діляться на два види: спортивні і промислові. Спортивні альтанки - відрізняються відносно малою вагою, не утрудняють рухів при лазінні, універсальні і зручні, швидко надягаються на спортсмена і знімаються. Основне завдання - страхування спортсмена при роботі на висоті, розподіл навантаження на нижню частину тіла, захист від падіння при зриві, спуск з висоти або зависання на нетривалий час.

У свою чергу вони також діляться на багато видів, в залежності від області застосування, і кожна має свої особливості. Є альтанки для скелелазіння, альпінізму, гірського туризму, спелеології, мотузкових парків, скітурінга,  мультиспорту і т.д.

Універсальні системи мають регулювальні пряжки на поясі і на ножних лямках, для надійної фіксації спортсмена. Більш полегшені моделі мають регулювання тільки на поясі, і розмір потрібно підбирати ретельніше.

На поясі є петля для спускових і страхувальних пристроїв, і бічні розвантажувальні петлі для навішування додаткового спорядження.

Верхні обв'язки

- використовуються в комбінації з нижньої системою як допоміжні. При складних стінних сходженнях використовуються верхні обв'язки з додатковими петлями для розвішування відтяжок, френдів, закладок та іншого спорядження. Широке поширення мають в спелеології і гірському туризмі для вертикального позиціонування. Також грудну обв'язку часто використовують в Rope Jumping (стрибки з висоти з мотузкою або гумкою).

Повні страхувальні системи

Розрізняють декілька видів повних страхувальних систем.

Найбільше поширення набули системи для промислового альпінізму. У таких системах робочі проводять тривалий час при роботі на висоті, тому системи мають широкі м'які плечові і ножні лямки, а також пояс. На цих системах є кілька страхувальних точок кріплення (з боків, спереду і ззаду) для більш зручного позиціонування робочого при виконанні складних висотних робіт. На поясі і верхніх лямках є посилені петлі для навішування додаткового спорядження і важкого інструменту.

Промислові системи мають велику вагу і досить об'ємні в складеному стані, тому їх не використовують для спортивного альпінізму, скелелазіння, або туризму.

Повні страхувальні системи також застосовують військові, поліцейські і рятувальники для виконання операцій на висотних об'єктах.

Дитячі повні страхувальні системи - призначені для дітей дошкільного віку, щоб виключити випадкове випадання дитини з системи. Такі системи найчастіше не мають широких і м'яких лямок або пояса, так як в них дитина проводить короткий час. Використовуються в дитячих, мотузкових парках розваг або на скалодромах під час тренувань.

Повні страхувальні системи для мотузкових парків - мають невелику вагу, максимально спрощені, не мають широких поясів і лямок. Розраховані на дітей підліткового віку або дорослих людей. Також можуть використовуватися в гірському туризмі.

Карабіни - використовуються для кріплення страхувальної системи, самостраховки і страхувальних петель, спускових і підйомних пристроїв, кріплення спорядження та інструменту, і багато чого іншого.

Існує безліч видів карабінів, які відрізняються за формою, матеріалу з якого виготовлені, видом муфти, способом замикання муфти, призначенням і місцях застосування. Розглянемо основні види карабінів.

Сталеві карабіни використовуються в основному для промислового альпінізму, висотних робіт. Відрізняються високою міцністю і довговічністю. Бувають муфтовані і немуфтовані. Муфтовані можуть бути з різьбовою муфтою або автоматичною (двотактною або трехтактною). Недоліком таких карабінів є велика вага в порівнянні з дюралюмінієвими аналогами, тому їх не використовують там, де важлива невелика вага спорядження.

Карабіни з дюралюмінієвих сплавів за міцністю не поступаються сталевим карабінів, але мають меншу вагу, що робить їх більш привабливими для занять скелелазінням або альпінізмом. Але вони менш зносостійкі, порівняно зі сталевими карабінами.

Пластикові карабіни (сервісні) - призначені лише для навішування допоміжного спорядження і ніколи не використовуються для страховки людини.

Спускові пристрої.

У скелелазінні і альпінізмі використовуються як найпростіші фрикційні спускові пристрої типу вісімки або склянки, так і досконаліші, які самоблокуються, типу стоппера-десантера, грі-грі.

Спусковий пристрій використовується для спуску з висоти, зависання і позиціонування, для страховки. Для скелелазіння й альпінізму підійдуть дюралюмінієві в комбінації з більш м'якою динамічною мотузкою. Більш дорогий варіант спускових пристроїв -  пристрої, що самоблокуються, та стопери-десантери.

Перевагою таких пристроїв є те, що коли відпускають рукоятку, пристрій сам блокується на мотузці і не відбувається мимовільного спуску або прослизання.

Затискачі для підйому по мотузці

Підйом по мотузці здійснюється за допомогою спеціальних затискачів. Підйом можливий при правильному використанні в різній комбінації таких пристроїв як жумар, кроль або  спусковий пристрій, що самоблокується. Різні способи підйому по мотузці і техніки вимагають базових знань роботи зі спорядженням і регулярних тренувань.

Каски

Про необхідність носити каски під час сходжень або виконання висотних робіт знають всі, але не всі дотримуються цього простого правила.

Каска може врятувати життя або допомогти уникнути великих неприємностей. У горах на вас може звалиться камінь, лід або сніг, можна зірватися зі скелі або схилу, і, будучи без каски, отримати важкі травми голови.

При виконанні висотних робіт каска є необхідним елементом спорядження для висотника. На голову може випадково прилетіти інструмент від напарника або відро. При обриві мотузки або зриві зі страховки, швидше за все, ви полетите маятником і можете вдариться об будь-які виступають конструкції на стіні. Без каски на голові - це може мати неприємні наслідки.

Серед величезного розмаїття касок на спортивному та будівельному ринку України нескладно обрати відповідну за конструкцією, розміром, кольором, ціною.

Самостраховка

Застосовується для приєднання страхувальної системи до затискачів, страхувальних перил або направляючої на переправі, позиціонування робочого на висоті під час виконання будівельно-монтажних робіт.

Самостраховка може бути виконана у вигляді вусів зі стропи або мотузки. Довжина вусів залежить від специфіки виконуваних завдань. При підйомі по мотузці рекомендується використовувати вуса різної довжини, але стежити, щоб вони не були занадто довгі. Інакше можна зависнути на затиску, а потім до нього не дотягнутися.

Для будівельних робіт застосовуються страховки з амортизатором ривка або пристрої, що самоблокуються.

Для Via Ferata використовуються спеціальні самостраховки з амортизатором ривка, щоб пом'якшити падіння при зриві.

Залежно від видів активності або при виконанні складних робіт на висоті, вам може знадобитися різноманітне спорядження і грамотна консультація. Розібратися в спорядженні вам допоможуть наші менеджери.

Оптова компанія SMG представляє великий вибір спорядження торгових марок Black Diamond, Singing Rock і Tendon.