Навігація в умовах походу чи тривалої подорожі неможлива без компасу. Незважаючи на розвиток технологій, наявність функціональних GPS навігаторів, смартфонів із завантаженими картами, актуальність магнітних девайсів залишається незмінною. Звичайно, якщо ви йдете перевіреним маршрутом або у вас запланований похід на кілька днів, то можна обійтися і без нього. Але здебільшого компас і карта вкрай потрібні при орієнтуванні на місцевості.

Трохи з історії

Перші аналоги компасу використовували ще давні китайці для розташування будинків згідно з філософією фен шуй. Вони базувалися на знаннях про магнітні полюси нашої планети. За допомогою магніту стародавні люди визначали сторони світу і відповідно до цього будували та облаштовували свої будинки.

У 13 столітті магніт привезли до Європи, де на його основі було створено примітивний прототип сьогоднішнього компасу. Для його виробництва використовувалася:

  • Намагнічена голка;
  • Стержень, на якому встановлювалася власне голка;
  • Невелика коробка зі скляною кришкою.

І лише в 1933 році брати К'єльстрем, засновники компанії Silva, розробили перший у своєму роді рідинний компас. Рідина всередині дозволяла швидше (4 секунди проти 30 секунд) стабілізувати голку та спростити його використання для навігації. Варто відзначити, що саме моделі Silva стали еталоном точності та простоти під час користування.

У 1960 році до рідинної моделі додали ремінець. Це суттєво полегшило її використання альпіністами – більше не було необхідності щоразу знімати рукавиці та діставати прилад із кишені.

Зверніть увагу, рідина використовується незамерзаюча. Це дає можливість використовувати компас за будь-якої погоди.

1981 ознаменувався виходом на ринок морського девайсу для навігації. Це електронний прилад, який враховує у своїй роботі погойдування на хвилях.

Як працює та з чого складається компас?

Головне завдання магнітного приладу дуже просте – показувати, де знаходиться північ. Відносно цього ви й орієнтуєтеся: позаду від вас буде південь, ліворуч – захід, праворуч – схід.

Визначивши сторони світу, можна зорієнтуватися, де ви знаходитесь і куди потрібно прямувати.

Основними елементами магнітного приладу є:

  • Стрілка з намагніченим вістрям. Це головний «показник» для навігації. Магнітна стрілка завжди вказує на північний полюс планети. Виготовляють її із сталі. Компанія Silva використовує шведську сталь для виробництва голки та сапфіровий підшипник для її фіксації. Також сапфіровий підшипник забезпечує м'яке обертання та тривалі терміни служби.
  • Корпус та шкала з розподілом на 5-15 градусів. У якісних моделях для корпусу використовують міцний пластик. А щоб позначки не стиралися, Silva, наприклад, використовують технологію гарячого тиснення.
  • Рідина, яка не замерзає, використовують для швидкої стабілізації стрілки та плавного обертання. Вона заповнює весь внутрішній об'єм. Компанія Silva запатентувала свою унікальну суміш, яка не боїться холоду та не випаровується.
  • Шкала або лімб – це основа компасу з нанесеними позначеннями. Від того, наскільки коректно вона виконана, залежить точність навігації. Залежно від виробника та моделі мінімальний крок на шкалі може бути від 1 до 15 градусів. Чим менший крок позначення, тим коректніше і точніше можна прокладати маршрут.
  • Стрілка напрямку. Коли магнітна стрілка вказує на північ, стрілка напряму на компасах Silva «веде» в потрібний бік.
  • Клинометр використовується у деяких моделях для визначення кута нахилу. Такі варіанти вибирають, наприклад, на фрірайд. Вони дозволяють «читати» рельєф та визначати лавинонебезпечність ділянок.

Типи компасів

Залежно від функціоналу, умов використання та кінцевого призначення розрізняють моделі для:

outdoor-активності. Для цього підходять планшетні варіанти. Корпус приладу зафіксований на опорній плиті з масштабною лінійкою та вказівною стрілкою. Вони дозволяють детальніше читати карту, ніж звичайні компаси. Такі варіанти затребувані в експедиціях, складних тривалих походах. Рідше їх використовують для рогейнів та спортивних змагань. У швейцарського бренду Silva є дві лінійки EXPEDITION, RANGER, які чудово підходять для таких цілей. Для тривалих пригод та навігації у складних умовах виробник рекомендує звернути увагу саме на них.

Для спортивного орієнтування. Розрізняють два типи: моделі на зап'ястя та моделі на великий палець. «Thumb compass» або на палець – компактніші, дозволяють швидко зорієнтуватися на місцевості, відрізняються мінімальною вагою. У СІЛЬВИ для рогейнів пропонують серії ARC JET, ARC ZOOM.

Для човнів та водних видів спорту, які працюють в умовах постійного покачування на хвилях. Мають плавний хід стрілки. Залежно від умов використання розрізняють моделі для моторного човна, каяка, швидкісних катерів, ті, які вбудовуються в панель приладів і ті, які вбудовуються в корпус.

Як користуватись компасом?

Основна, і мабуть, головна перевага магнітного компасу над іншими методами навігації – це незалежність від джерел енергії. Адже смартфон із завантаженими картками може розрядитися, GPS-навігатор також потребує заміни батареї або акумуляторів. А з компасом не потрібно переживати, що ваш пристрій втратить сигнал супутника або у нього «відвалиться» мобільна мережа. Він абсолютно незалежний від цього. Додайте до цього компактні розміри та мінімальну вагу – і ви отримуєте безвідмовний девайс для навігації у найскладніших та найнепередбачуваніших умовах.

Щоб використовувати магнітний прилад для визначення свого місцезнаходження, необхідні лише мінімальні знання, навички читання карти та місцевості.

Виробник Silva пропонує використовувати систему, що складається з трьох кроків для визначення свого місцезнаходження та прокладання подальшого маршруту:

Крок 1

Знадобиться картка та компас. Вирівнюємо компас за стрілкою таким чином, щоб вона показувала чітко на північ. Далі виставляємо карту так, щоб лінії меридіанів на карті були паралельні магнітній стрілці.

Крок 2

Зіставляючи умовні позначення на карті (річка, ліс, долини) та те, що знаходиться навколо вас, визначаємо своє місцезнаходження.

Крок 3

На карті визначаємо мету, куди нам потрібно йти (населений пункт, точка КП, проміжна точка маршруту). Далі проводимо пряму лінію від свого місцезнаходження до вказаної точки. Для комфорту можна використати стрілку напрямку на компасі. Можливо, потрібно буде розвернутися навколо своєї осі. Важливо, щоб магнітна стрілка вказувала на північ, а вказівна – на наш напрямок.

Рекомендується використовувати проміжні точки та періодично звіряти свій напрямок із карткою. У вигляді проміжних точок можуть бути великі об’єкти, гори, долини річок.

Дотримуючись цих простих рекомендацій можна легко зорієнтуватися на місцевості.

Де у сучасному світі використовують компас?

Компас стане в нагоді не тільки в складній експедиції або на морі, де немає орієнтирів. Його також можна використати:

  • Для спортивних змагань з туризму, рогейнів, трейлранінгів. Такі змагання передбачають проходження контрольних точок (КП), що позначені на детальних картах. Використовуючи компас на великий палець та карту, ви легко зорієнтуєтеся на місцевості та визначите вектор напрямку.
  • Зимові види спорту далеко від цивілізації (фрірайд, скітур, зимові походи) проходять по засніженій місцевості. Орієнтири, які є в теплий період року, замітаються снігом і зорієнтуватися в таких умовах складно, навколо все біле, може бути туман, хуртовина, сильний вітер. Для навігації в таких умовах потрібний надійний девайс. Це може бути і GPS, але їхня вартість на сучасному ринку досить висока. Ще мінус трекерів – це залежність від джерела живлення. Потрібно брати із собою змінні акумулятори, павербанки. Все це формує надмірну вагу спорядження. Для того, щоб не заблукати в зимових горах, можна використовувати компас і детальну карту місцевості. Краще звернути увагу на моделі із вбудованим кренометром серії Expedition від Silva. Це допоможе вичислити кут нахилу та ймовірність сходження лавини.
  • Для пригод на відкритій воді, таких як каякінг, яхтинг рекомендують використовувати морські компаси. Їхній м'який кронштейн стабільно тримає лімб у горизонтальному положенні. Корпуси таких моделей захищені від вологи та не тонуть у воді.
  • Під час тактичних навчань військові вивчають місцевість на топографічних картах. Компас пізніше дозволяє швидко зорієнтуватися на місці.
  • Під час бойових дій, коли немає можливості заряджати електронні навігаційні аксесуари, компас – незамінний партнер.

Якщо ви плануєте захоплюючу подорож або похід вихідного дня, завжди продумуйте способи навігації. Навіть якщо ви впевнені у своєму смартфоні чи навігаторі, то план Б потрібен завжди. Для цього просто покладіть у рюкзак компас та карту місцевості. Вони допоможуть швидко зорієнтуватися, де ви знаходитесь і куди далі йти, якщо електронний гаджет відмовить.

Компанія SMG є офіційним імпортером компасів та засобів навігації від швейцарського бренду СІЛЬВА.

Компаси Silva – це стандарт точності та надійності на сучасному ринку.

Купити компас Silva ви можете у магазинах.