Існує велика кількість робіт, які необхідно виконувати на певній висоті над землею. І якщо під час будівельних завдань для цього використовують спеціальні ліси та колиски, то для миття вікон, наприклад, це занадто затратно як з економічної (дороге обладнання), так і з точки зору часу. Доставка та монтаж лісів займають час. У таких випадках залучають хлопців із промальпу.
Промисловий альпінізм, він же промальп, передбачає проведення різних робіт з ремонту та обслуговування будівель на висоті без використання техніки або додаткових споруд. Фахівці з промпальпу не обмежені у висоті будівлі, їм не потрібно багато місця знизу на землі.
Найпопулярніші роботи з промислового альпінізму – це:
- Клінінг, включає миття вікон, підвіконь;
- Фарбування фасадів;
- Ремонтні роботи на фасадах будівель;
- Герметична обробка міжпанельних швів у житлових будинках;
- Встановлення кондиціонерів;
- Монтаж рекламних щитів;
- Чищення дахів від снігу та бурульок;
- Доставка на висоту великих предметів, якщо немає можливості доставити вручну чи ліфті;
- Обслуговування елеваторів;
- Арбористика (обрізання дерев).
Всі ці роботи вимагають спеціального спорядження, яке гарантує безпеку на висоті – різноманітні мотузки, карабіни, страхові системи, все те, що використовується і в альпінізмі.
Але є деякі відмінності. В альпінізмі спорядження використовується для подолання складних ділянок, тоді як у промальпі – це більше статичні навантаження. В альпінізмі важлива вага спорядження, оскільки його доводиться нести на собі, а в роботах на висоті – важливий запас міцності.
Обов'язкове спорядження для промислового альпінізму
Для того, щоб безпечно виконувати роботи на висоті, знадобиться відповідне спорядження. У багатьох виробників екіпіровки представлені лінійки для спортивного альпінізму та скелелазіння та окремі колекції для промислових робіт. Це дозволяє простіше та швидше підібрати все необхідне. Також деякі елементи спорядження, наприклад мотузку або каску можна використовувати і для спорту, і для роботи. Але тут важливо пам'ятати, що під час виконання робіт спорядження піддається жорсткішій експлуатації, після чого швидше зношується. Багато хто веде щоденники обліку зносу спорядження, куди вносять різні дані – кількість зривів, дати перевірки мотузки.
Альпіністська мотузка
Для виконання робіт на висоті потрібно мінімум дві мотузки – основна робоча та для страховки. Використання лише однієї мотузки – не безпечне!
При розрахунку довжини мотузки важливо враховувати:
- Висоту об'єкта
- Необхідну довжину для організації точки фіксації
- Вузли.
Наприклад, висота середньої дев'ятиповерхівки становить 35-45 м. З урахуванням точки фіксації та вузлів оптимально взяти бухту завдовжки 100 м.
Для промальпу рекомендується вибирати мотузку діаметром 10-12 мм. Це зумовлено не лише її міцністю, а й можливістю працювати з різними спусковими та страховими пристроями. Великий діаметр може просто не пройти крізь пристрій.
Для промислових робіт вибирають сертифіковану мотузку з розривним навантаженням мінімум 22 kN (близько 2200 кг). Такий великий запас міцності необхідний для утримання людини та додаткового робочого спорядження й інструментів на висоті. Під час ривка ця вага збільшується в рази і міцна альпіністська мотузка має витримати.
Розрізняють статичну та динамічну мотузки.
Статична мотузка передбачає подовження від 3% до 5% залежно від якості та виробника. Для промислових робіт статика – це найкраще рішення. Вона не деформується, практично не тягнеться. Використовується як основна мотузка для страховки працівника, для підняття вантажів, для підвішування допоміжного спорядження.
Динамічна мотузка передбачає подовження понад 7%. Безпосередньо для робіт і як основна вона не підходить, але може використовуватися як страхувальна. Також із динаміки можна виготовити страхувальні вуса.
Перед тим як купити мотузку для промальпу потрібно звернути увагу на її характеристики:
- М'якість. З жорсткою мотузкою складно працювати, вона погано в'яжеться у вузли. Але на якості самої роботи і безпеки це ніяк не сказується. М'які – приємніші у роботі, але при цьому дорожчі. Якщо бюджет на спорядження обмежений, то жорстка статична мотузка підходить для промальпу нітрохи не гірше за м'яку.
- Усадка - це зміна довжини мотузки через намокання. Якісна мотузка дасть усадку до 2%, тобто до 2 м усадки на 100 м бухти. Мотузки українського виробника дають велику усадку, закордонні, наприклад, Singing Rock або Tendon, – меншу.
- Зсув обплетення. У бюджетних мотузках є можливість зміщення обплетення щодо серцевини. Це впливає на її міцність та зручність у використанні. У компанії Tendon це питання вирішили за допомогою технології TeFIX®. Між серцевиною і зовнішнім обплетенням виробники додали матеріал TeFIX, який просто з'єднує складові між собою без змін характеристик мотузки.
Система для страхування
Друга важлива складова безпеки робітника – це страхова система. Розрізняють:
- Страхувальний пояс – використовується при роботах, що проходять на будівельних лісах, площинах з невеликим нахилом. Прикладом може бути пояс Singing Rock Pole II, який має додаткові бічні D-подібні кільця для кріплення інструментів або спорядження.
- Нижня страхова система, вона ж бесідка, є поясом з м'якою внутрішньою стороною та обв'язками для ніг. Відрізняються від спортивних скелелазних комфортом під час тривалого перебування в ній, вагою (для промальпу важчі), можлива наявність двох бічних точок позиціонування для безпеки проведення робіт.
- Страхувальна система для арбористики дуже схожа на моделі для промальпу. Відрізняється заниженим розташуванням страхової точки. У цій категорії бесідок не великий вибір, але у лінійці Singing Rock є вдалі моделі.
- Повні страхувальні системи включають грудну обв'язку та нижню бесідку. Для промпальпу краще використовувати повні лямкові системи, розроблені профільно для висотних робіт. Однією із таких моделей є Singing Rock Expert 3D Standart. Вона оснащена м'яким широким поясом, регульованими обв'язками ніг, грудною обв'язкою, бічними точками позиціювання. За потреби можна зняти верхню обв'язку.
Усі страхові системи для промислових робіт проходять обов'язкову сертифікацію згідно з нормами EN 358, EN 361 та EN 813.
Спускові пристрої
Для комфортної роботи на висоті знадобляться спускові пристрої. Усі їх можна умовно розділити на пристрої ручного типу та автоматичні.
Спускові пристрої ручного типу – це класичні вісімки, ґратки. При виборі рекомендуємо звернути увагу на моделі з рогами, вони дозволяють фіксувати мотузку. Для промальпу підходять сталеві моделі з високими показниками міцності та зносостійкості.
Автоматичні або ті, що самоблокуються представлені великою різноманітністю моделей. При виборі важливо звертати увагу на комфорт, свій попередній досвід. Іноді як спускові використовують страхувальні для скелелазів. За функціоналом це цілком можливо, але з ними не зручно працювати з жорсткою мотузкою і у них не такий великий запас міцності. Тому краще взяти моделі, розроблені профільно для робіт на висоті. Наприклад, Singing Rock Double Stop Plus з функцією антипаніка, Singing Rock Indy Evo з подвійним блокуванням або універсальний Singing Rock Locker.
Страхувальний пристрій
Різного роду мотузяні затискачі можна адаптувати під завдання страхувального пристрою. Основне його завдання – це створити додаткову точку страховки на страхувальній мотузці. Для цього використовують різні пристосування, починаючи від прусів і закінчуючи багатофункціональними затискачами. При виборі оптимального рішення багато що залежить від специфіки робіт і досвіду самого працівника.
Важливо, щоб пристрій не пошкоджував зовнішнє обплетення мотузки, була функція антипанік, і найголовніше – навички роботи. Яскравим прикладом страхового устрою може бути Singing Rock Sir.
Карабіни
Входять до обов'язкового спорядження для промислових робіт. Використовуються для з'єднання мотузок, фіксації страховки до мотузки, кріплення інструменту.
Жорсткого критерію за матеріалом для виготовлення немає, але при цьому найчастіше карабіни для промальпу використовують сталеві. Вони більш довговічні і при цьому дешевші. Працювати з полегшеними металами зручніше, але вони швидше зношуються.
Карабіни бувають різні за формою, але для робіт на висоті краще зупинити свій вибір на овальних та грушоподібних.
Розрізняють такі основні типи:
- Муфтовані: з гвинтовою муфтою, з три- та двотактною муфтою. Надійні моделі, але вимагають вправності для швидкого поводження з муфтою.
- Автоматичні частіше застосовуються у спортивному туризмі, для промальпу їх практично не використовують.
- Монтажні мають великі розміри, подвійне блокування. Використовуються під час роботи зі сталевим тросом, під час рятувальних робіт. Їх легко відкрити однією рукою, тому користуються популярністю у робітників.
- Рапіди – це особливий тип карабінів, що відрізняються високою міцністю. Матеріал – сталь. Під час висотних робіт використовують для створення стаціонарної точки кріплення. Також часто ними фіксують педаль до жумара.
Залежно від типу робіт слід вибирати карабіни з більшим чи меншим радіусом відкриттям.
Промальп спорядження для безпеки та комфорту
Каски
Не варто нехтувати захистом голови. При виконанні робіт можливі різні НП: обрив основної робочої мотузки, падіння уламку цегли, зрив інструменту того, хто працює вище. Щоб звести травми до мінімуму, потрібно купити якісну каску.
Звичайні будівельні не підходять, вело- та лижні шоломи – теж. Вони розроблені під травми інших типів.
Виробники пропонують окремі лінійки касок для промислового альпінізму. В їхній основі використовується міцний щільний ABS пластик, який витримує удари. У лінійці від Singing Rock яскравими прикладами робочих касок буду Kappa Work, Flash Industry. У Black Diamond окремої лінійки не представлено, але можна взяти міцну каску Half Dome, вона витримує навантаження і надійно захищає.
Також важливо підібрати каску за розміром та комфортом по посадці. Виробники пропонують їх у кількох розмірах з можливістю регулювання та підгонки по голові.
Сидіння та подіуми
Оскільки постійно висіти в системі не комфортно, то сидіння та подіуми забезпечують комфортне положення тіла в процесі роботи. Вони не виконують страхуючих функцій, але значно полегшують тривале перебування на висоті.
Часто можна зустріти саморобні моделі. Вони не завжди надійні та функціональні. Тому краще зупинити свій вибір на моделях від відомих виробників, таких як Black Diamond або Singing Rock. Вони передбачають комфортне положення тіла, а також додаткові кільця для фіксації інструментів.
Захист мотузки
Все навантаження припадає мотузку. Саме цей елемент екіпірування найчастіше потрібно міняти. Вона зношується, перетирається, брудниться. Частково її вберегти від зношування можна завдяки використанню спеціального захисту. Захисний протектор запобігає перетиранню мотузки об край даху, балкону або металевої конструкції.
Блок-ролики, вертлюги
Полегшують підйом інструментів та матеріалів на висоту, використовуються для організації перил, поліспастів. Можуть бути виконані із різних матеріалів, різної конфігурації. Наприклад, у компанії Singing Rock представлені одинарні та подвійні блок-ролики, які підходять для різних завдань.
Такелажні пластини
Призначені для організації точки страховки та разподілу ваги вантажа при транспортуванні.
Рукавички
Полегшують роботу з мотузкою, попереджають стиранню шкіри. Для промислового альпінізму розрізняють відкриті та закриті. Які вибрати рукавички для роботи залежить від умов та специфіки поставлених завдань.
Виконання робіт з промислового альпінізму вимагає не лише розуміння і знань як вирішити ту чи іншу завдання, а й спеціального спорядження. Оскільки всі роботи проводяться на висоті, важливо для організації безпеки вибирати надійне екіпірування та попередньо пройти навчання.
Гуртова компанія SMG пропонує великий вибір спорядження для промальпу від найкращих виробників у сфері екіпірування. Ми є офіційними дистриб'юторами брендів Singing Rock, Black Diamond та Tendon.