БІльшу частину походу ми йдемо складним рельєфом, по камінню, по сипучці, ми долаємо підйоми та спуски, а на спині у нас важкий рюкзак зі спорядженням. А це – величезне навантаження на коліна, гомілковостопні суглоби, спину.
Щоб зменшити цю ношу, раніше використовували дерев’яні ціпки, а сьогодні – трекінгові палиці. Саме з їх допомогою можна мінімізувати навантаження на суглоби.
Крім цього, палиці для походу дають можливість тримати рівновагу на складних відрізках, з ними зручніше йти вузькою стежкою.
Кому потрібні трекінгові палиці?
Сьогодні важко уявити туриста без похідних палиць. Але їх використовують не лише в горах.
Під час бігу, неспішної прогулянки в горах або серйозного сходження ми потребуємо підтримки та опори. Кожного разу, коли виникає подібна потреба можна використовувати трекінгові палиці. Тому виробники розробили різні типи під різні задачі.
Сьогодні розрізняють моделі за призначенням:
- Трекінгові застосовуються у походах. Вони допомагають розвантажити коліна, а вага рюкзака частково через руки переноситься на палиці. На складних відрізках, коли необхідно тримати рівновагу (вузька стежка, місток, річка з сильним потоком), палиці допомагають не впасти. Для зручного транспортування моделі для походів мають складну конструкцію, надійну фіксацію з замками. Вони витримують великі навантаження, деякі з варіантів можуть слугувати льодорубом в зимових горах щоб “зарубатися” на легких схилах. Одними з таких будуть палиці Black Diamond Trail Pro від американського бренду, вони досить міцні, щоб витримати подібні навантаження.
- Бігові палиці використовують під час гірських забігів, трейлраннінгу, гірських марафонів. Їх основна риса – це мінімальна вага. Можуть бути складними (Black Diamond Distance Z) або такі, що не регулюються (Black Diamond Distance Carbon Running). Часом їх використовують легкоходи для нескладних походів. Але через неможливість регулювати їх довжину, вони можуть бути незручними при транспортуванні.
- Палиці для скандинавської ходьби або скандинавські – обов’язковий аксесуар для тренування по скандинавській ходьбі. Коли ми просто ходимо у нас практично не задіяний плечовий пояс, відповідно м’язи не приймають участі в русі. Палиці дають можливість підключити більшу кількість м’язів, до руху підключаються плечі, копрус, руки. Тренування по скандинавській ходьбі проходять на рівній місцевості, а значить, на палиці навантаження не припадає, тому міцність – не ключовий фактор вибору. Тут важливо правильно підібрати накінечник, зручний темляк, тому рекомендуємо звернути увагу на Silva EX-Pole Alu Adjustable, їх зручний темляк точно комфортно ляже на зап’ястя. Моделі для скандинавської ходьби найчастіше бувають складними. Купити палиці для скандинавської ходьби можна в туристичних або спортивних магазинах.
Елементи трекінгової палиці
Незважаючи на різноманіття моделей за призначенням, всі вони мають приблизно однакову будову. Основні елементи – це корпус, накінечник, ручка, темляк. Й перед тим, як купити трекінгові палиці, важливо розібратись з цими деталями.
Матеріали корпуса
Корпус палиці – це її основа. Саме на корпус припадає все основне навантаження під час ходіння. Спираючись на неї ми, тим самим, переносимо частину ваги з ніг та плечей на палицю, й вона має витримати ці навантаження без деформацій та поломок.
Сьогодні для виробництва корпусу використовують легкі типи металів:
- Алюміній – легкий практичний метал. Його найчастіше використовують для класичних моделей для походу, де важлива міцність та надійність. По вазі він програє карбону, але при цьому не боїться деформацій, ударів. Зігнуту палицю можна “відремонтувати” прямо в умовах походу. З алюмінію роблять як бюджетні варіанти, так і середнього та високого цінового сегменту. Світові бренди Pinguin, Silva та Black Diamond використовують алюміній як основний матеріал для більшості своїх моделей.
- Карбон або вуглепластик відрізняється дуже малою вагою виробу. Середньостатистичні карбонові палиці для походу важать близько 320-350 грамів. Найчастіше з карбону роблять бігові моделі, але є варіанти й для гір, наприклад, Pinguin Carbon FL Foam. З недоліків варто виділити недостатню стійкість до точкових ударів; карбонові моделі не рекомендують людям з зайвою вагою.
Для полегшення конструкції виробники також полегшують саму трубку, з якої зроблена палиця. Вони зменшують товщину стінки, що може відобразитись на її міності. Компанія Pinguin щоб знизити вагу, комбінує трубки різного діаметру й різної товщини стінки. Завдяки цьому їх продукція виходить міцною й надійною.
Матеріали накінечника
На кінці палиці основний матеріал захищений накінечником. Найчастіше його роблять з дуже міцних металів та сплавів. Адже основне навантаження й тертя припадає саме на нього, він при кожному кроці торкається поверхні стежки.
Для виробництва накінечника використовують високовуглецеву сталь в бюджетних моделях, але частіше всього карбід вольфраму. За шкалою Мооса його міцність складає 8,5-9,0, це майже як алмаз. Такий матеріал міцний, не боїться інтенсивного використання.
А щоб знизити його зношування, також використовують спеціальні насадки на палиці. Часто їх можна побачити у прихильників скандинавської ходьби, вони одягають їх на накінечник, щоб палиці лягали на поверхню під комфортним кутом. Купити змінні накінечники для трекінгових палиць можна в спеціалізованих магазинах.
Матеріали ручки
Основне завдання ручки – комфортно лежати в руці, не натирати мозолі під час руху. Для цього виробники вибирають міцні зносостійкі матеріали:
- Коркове дерево – дорогий, але дуже приємний на дотик матеріал. З плюсів – це ергономіка, така ручка буде комфортною і спекотним літом, і холодною зимою, матеріал за рахунок своєї структури не натирає, він ніби підлаштовується під лінії долонь. З недоліків – це догляд. Гігроскопічна структура корка вбирає вологу, піт, бруд. Після кожного використання бажано добре мити таку ручку, інакше вона може взятися жорсткою кіркою. Корок використовують для трекінгових, бігових та скандинавських палиць.
- Пластик – доступний дешевий матеріал, який найчастіше використовують для бюджетних моделей. Безперечною перевагою таких ручок є їхня зносостійкість. Пластик не вбирає вологу, пил, не накопичує піт. Доглядати його просто – досить протерти вологою серветкою. Але важливо перед покупкою спробувати ручки різної форми, наскільки комфортно вони лягають у долоню, вигини мають бути максимально зручними.
- Гума – матеріал, який можна зустріти у бюджетних брендів. Вона непогано показала себе з боку міцності та зносостійкості, але при цьому часто натирає руки. Як і пластик не вбирає вологу та пил.
- Піна EVA або спінений поліуретан – найпопулярніший матеріал для ручок. Він практичний, комфортний у руці, не натирає, відводить вологу, але при цьому не накопичує піт та пил. Його легко почистити.
Ще один момент при виборі ручки це її довжина. Виробники спеціально роблять її злегка подовженою, щоб у потрібний момент можна було легко її перехопити.
Особливості будови темляка
Темляк – це тканинна петля, яку надягають на зап'ястя. Дозволяє зафіксувати та не загубити палицю під час переходу складної ділянки або перехоплення по висоті палиці.
Для виробництва використовують стропу різної ширини. Для зручності на внутрішньому боці вшивають вставку з м'якої тканини. Так вдається уникнути натирання, подразнень на шкірі. Темляки від Black Diamond і Pinguin відрізняються комфортною посадкою і м'якістю на зап'ясті, а Silva додатково використовує світловідбиваючі елементи на зовнішньому боці темляка, тому вдається не загубити палицю у темний час доби.
Замки для трекінгових палиць
Основа трекінгових палиць – це кілька трубок, і щоб вони надійно з'єднувалися між собою, виробники використовують замки. Це спеціальний тип затискачів, які надійно фіксують ланки між собою.
Найпопулярніші це:
- Fast – швидкий замок, розташований на зовнішньому боці палиці. Він стискає зовнішню трубку навколо внутрішньої. Деякі виробники, наприклад, Black Diamond удосконалили готовий замок, який тепер попереджає самовільне відкриття. Він отримав назву FlickLock, а його новіша версія називається FlickLock Pro.
- Twist він же винтовий. Фіксація ланок відбувається зсередини. Пластикова втулка розпирає внутрішню трубку відносно зовнішньої. Завдяки такій конструкції палиці не обтяжуються вагою замків, але можуть бути незручними, коли потрібно відрегулювати довжину в дощову погоду або в мороз.
Типи конструкцій палиць для походу
Палиці для походів, для бігу та навіть для скандинавської ходьби мають складну конструкцію. Це полегшує їх транспортування, зберігання, дає можливість відрегулювати палиці відповідно до зросту людини та ситуації. Адже навіть на тому ж самому маршруті людина на підйомі використовує одну довжину, а під час спуску іншу.
За типом конструкції палиці розрізняють:
- Телескопічні. Складаються з кількох трубок різного діаметра, за рахунок цього вставляючи їх одна в одну, утворюється загальна довжина палиці. Така конструкція дозволяє регулювати довжину, залежно від умов використання. Телескопічні палиці Black Diamond Trail витримують інтенсивні навантаження та агресивні умови використання.
- Нерегульовані – найлегші з усіх варіантів, складаються з однієї суцільної трубки. Використовують їх для походів, бігу пересіченою місцевістю. Black Diamond Distance Carbon Running – це нерегульовані палиці для бігу, які виготовлені з легкого карбону.
- Секційні або Z-подібні. Трубки однакового діаметра з'єднуються між собою за допомогою троса, що проходить усередині. Найкомпактніший тип палиць, який обирають ті, кому важливий об’єм спорядження. З недоліків таких моделей – немає можливості регулювати довжину. Black Diamond Alpine Carbon Z – це відмінне рішення, якщо ви цінуєте компактність та надійність, до того ж їхня коркова ручка нікого не залишить байдужим.
- Комбіновані можуть об'єднувати два типи з'єднання ланок. Завдяки цьому палиці можна максимально компактно скласти, при цьому залишається можливість регулювати довжину.
Перед тим, як купити трекінгові палиці для походу або бігу, звертайте увагу на їх:
- Розмір;
- Комплектацію;
- Наявність антишоку.
Крім цього важливу роль відіграє виробник. Карбонові палиці від невідомого бренду можуть виявитися не найнадійнішою покупкою, краще віддати перевагу перевіреним виробникам, адже палиці – це не просто аксесуар для гір, це ваша підтримка та опора у складний момент.
Оптова компанія SMG пропонує палиці для походів, бігові та для скандинавки ходьби від таких брендів як Pinguin, Silva та Black Diamond.