Тривала подорож або просто відпочинок на природі пройде комфортніше, якщо у вас буде намет для туризму. Для декого – це просто спосіб сховатися від комарів та мошки, для когось - можливість не промокнути під час дощу. Але ніхто не стане сперечатися, що він в поході замінює будинок: дарує почуття захищеності та затишку, зберігає тепло, укриває від негоди та вітру.
Навіщо потрібен намет?
Намет – це обов'язковий елемент туристичного спорядження, який вирішує безліч завдань у туристичному житті. І не обов'язково вирушати в багатоденний трекінг, щоб гідно оцінити цей винахід людства. Він робить будь-який відпочинок на природі, чи то кемпінг, чи сплав, чи просто виїзд у ліс по сусідству з ночівлею, більш безпечним та комфортним.
Одне з головних завдань намету – захист від негоди. Міцні матеріали, з яких зроблено його верх, захищають від дощу, вітру та снігу. У холодний період правильно підібрана модель зберігає тепло. А літніми ночами рятує від комарів та мошки. У наметі можна перечекати зливу, заховати свої речі та спорядження від намокання, відпочити, поки на вулиці лютує буря чи сильний вітер.
Ще одне завдання намету під час ночівлі на природі – забезпечити відчуття захищеності та безпеки. Мало хто з туристів та мандрівників наважується спати на природі без укриття. «Похідний будинок» дає відчуття безпеки, яке є дуже важливим для людини, особливо поза зоною комфорту.
Продуманий в деталях намет дозволяє затишно розташуватися в кемпінгу. Різні кишеньки та кріплення всередині дозволяють організувати внутрішній простір вашого похідного будинку. Ви точно знаєте, що де лежить. Адже для кожної речі знайдеться своє місце.
Намет: конструкція та матеріали
Розрізняють одно- та двошарові намети. Останні більш практичні та надійні. Їх конструкція складається з каркасу, внутрішнього тенту та зовнішнього намету. Кожен із елементів виконує свою функцію.
Внутрішній тент
Внутрішній тент або внутрішній намет у комплекті з вшитою підлогою створюють повністю закритий простір. Це не дає можливості комахам, мошці та іншій лісовій живності потрапити всередину. Верхня частина внутрішнього намету виготовляється:
- Для моделей, розрахованих на холодний період, із тонкої тканини. Вона чудово зберігає тепло. У таких варіантах обов'язкові вентиляційні вікна із сітки у верхній частині. У зимових моделях вони додатково дублюються щільною тканиною, щоб запобігти міграції теплого повітря назовні.
- Для літніх варіантів – з сітки, що дихає. Їх основне завдання – це захист від комах.
- Також деякі виробники пропонують комбіновані варіанти, де нижня частина внутрішнього тенту – із тканини, а верхня із сітки. Конструкція запобігає задуванню холодного повітря знизу, а верхня сітка дозволяє намету «дихати».
Підлогу в наметах виготовляють із міцних, стійких до тертя матеріалів. Такі тканини гарантують високий рівень вологостійкості (не нижче 3000 мм). Важливо, щоб матеріал для підлоги був міцним, тому що на нього припадає найбільше навантаження.
Зовнішній тент
Захищає від вітру, дощу та снігу. Для його виготовлення використовують міцні вологостійкі тканини із додатковими обробками.
Намети для трекінгу та гірських походів виготовляють із поліестеру. Це міцний матеріал, який витримує суворі умови використання. Для додаткового захисту внутрішній бік тканини може бути оброблений шаром поліуретану (PU).
Полегшені моделі шиють із нейлону, вони міцні, мають малу вагу, стійкі до зношування. Для покращення захисту проходять процес силіконізації.
Повітряний прошарок, який утворюється між внутрішнім та зовнішнім тентами, виконує функцію термоізоляції. У холодну пору він допомогає зберігати тепло.
Каркас
Є основою всієї конструкції. Завдяки йому намет утримує свою форму, забезпечується стійкість на вітрі. Для виготовлення каркасу використовують:
Склопластик – найдешевший варіант, використовують для бюджетних моделей. Плюси: низька ціна, доступність, запасні елементи можна купити в більшості магазинів. Мінуси: недовговічний, боїться морозів.
Алюміній – популярний практичний матеріал. Сучасні віробники (Pinguin, Black Diamond, Sea To Summit) віддають перевагу саме йому. Алюмінієві дуги відрізняються надійністю та довговічністю. Для виготовлення каркасу використовують тонкостінні трубки, тому основа виходить міцна і легка. Особливим попитом користуються дуги від виробника DAC.
Карбон – найдорожчий із усіх варіантів, має найменшу вагу. Міцні трубки з карбону використовують в ультралайтових моделях.
Сталь – міцний надійний матеріал, що має низьку вартість. Використовується для великих кемпінгових моделей, оскільки э найважчим.
Кожна дуга каркасу складається з окремих невеликих (від 35 см до 60 см завдовжки) ланок. Каркас збирають із кількох дуг, які встановлюються під кутом одна щодо одної. За рахунок таких перетинів забезпечується вітростійкість. Чим більше дуг і точок їх перехрещення, тим стійкіший похідний будинок.
Намети розрізняють:
За конструкцією
Моделі із зовнішнім каркасом, який проходить через спеціальні петлі верхнього тенту. Під час встановлення такої моделі спочатку встановлюється зовнішній тент із каркасом, а потім пристібається внутрішній. Це гарний варіант при установці намету у погану погоду. Встановлюючи спочатку зовнішній тент, ви впевнені, що всередині буде сухо, і спорядження не промокне. Перевагою таких моделей є те, що можна використовувати зовнішній тент самостійно.
Моделі із внутрішнім каркасом виграють за простотою установки, їх легко збирати самостійно. Дуги проходять через точки фіксації на внутрішньому наметі. Конструкція може використовуватись самостійно, без верхнього тенту. Це зручно спекотним літом, коли намет потрібен для захисту від комарів, а не від дощу.
За формою
Одним з критеріїв того, наскільки намет підходить для вашого формату відпочинку, є його форма. Виробники пропонують безліч варіантів, але їх можна умовно об'єднати в такі групи:
- Двосхилі візуально схожі на дах будинку. Мають дві стінки під гострим кутом. Це сучасні легкі моделі, що відносяться до категорії Fast&Light. Встановлюються за допомогою трекінгових палиць та вітрових відтяжок (Black Diamond Distance Tent W Univ Adapter 2P) або хабового каркасу (Sea to Summit Alto TR2). Використовуються для походів, велоподорожей. Переваги: мала вага, компактність. Недоліки: низька вітростійкість, вимагають навичок збирання та встановлення.
- Півсфери – найпопулярніші серед туристів. Каркас складається з двох і більше дуг, що перетинаються. Прості в установці, практичні, мають хорошу стійкість до вітру і достатньо простору всередині. У таких конструкціях мінімізовано провисання верхнього тенту, завдяки чому вони надійно захищають від вологи та дощу. Яскравим прикладом є Tornado 2 від виробника Pinguin.
- Труба або тунель часто належать до моделей із зовнішнім каркасом. Їхніми особливостями є паралельні одна одній дуги. Щоб встановити такі моделі, потрібно обов'язково ставити усі вітрові відтяжки, вони дозволяють конструкції «стояти». Перед тим, як встановлювати таку модель, потрібно підібрати відповідне місце, площі має вистачити на весь намет і відтяжки. Моделі використовують для нетривалих походів, кемпінгу, велоподорожей.
За призначенням
В залежності від того, збираєтесь ви у похід або на відпочинок на березі моря, знадобляться різні типи наметів за призначенням. Виробники пропонують намети для трекінгу та походів, кемпінгові, ультралегкі, для велопоходів, для альпінізму та штурмові. Від того, який ви оберете, залежить комфорт та затишок.
Для трекінгу та походів
Найпопулярніша категорія. Моделі цього сегменту використовують для трекінгу різної складності, походів вихідного дня, сплавів.
Два головні критерії при виборі – це вага та надійність. Важливо, щоб намет для трекінгу був легким, адже його потрібно нести самостійно. Вага розраховується в середньому до 1 кг на особу. Тобто двомісна модель важитиме в межах +/-2 кг, відповідно тримісна - близько 3 кг. Сьогодні виробники прагнуть зменшити цей показник без шкоди надійності. Наприклад, намет Pinguin Arris Extreme DAC 2 важить 1,9 кг.
Другий важливий критерій – це надійність. Погода в походах буває непередбачуваною, з ранку може світити сонце, а вночі бути гроза. Щоб намет витримав усі негаразди, в трекінгових моделях використовують міцний каркас з гарною стійкістю до вітру і вологостійкі тканини.
Моделі для походів бувають різної місткості – одно-, дво-, тримісні, рідше трапляються на чотирьох. Для визначення місткості можна глянути назву, зазвичай виробник вказує кількість місць. Ще один варіант визначити місткість – це ширина. У поході намет потрібен для ночівлі, тому ширину розраховують виходячи із ширини спального килимка.
Кемпінгові намети
Для кемпінгових наметів вага не відіграє важливу роль, тому що найчастіше на місце стоянки ви приїжджаєте машиною і все необхідне привозитетеж нею. Але тут є нюанси.
На кемпінгу в наметі ви проводите більше часу, ніж у поході. Тому для комфорту потрібно більше місця усередині. Розрахунок ширини та довжини не базується на розмірах спального килимка. Часто такі моделі розділені всередині на кілька окремих кімнат. Їхня висота стартує від 160 см і вище. Оснащені кількома входами.
Кемпінгові шатри захищають від негоди, але програють за стійкістю до вітру. Через свою висоту неправильно встановлений кемпінговий намет може спрацьовувати як вітрило, і в кращому разі вітер його просто пригне до землі. Хоча трапляються ситуації, коли сильні пориви вітру ламають каркас.
Ультралегкі
Відносно нова категорія на сьогодні. Їхня головна особливість – мала вага. Адже чим легше екіпірування, тим більшу відстань можна пройти у поході. Це розуміють і виробники. І намагаються максимально полегшити спорядження у різний спосіб. Хтось це робить за рахунок зменшення розміру, хтось жертвує тамбуром. А Black Diamond використовує технологічні матеріали та полегшені каркаси. Намети серії Ultralight від американського бренду виконані у найкращих традиціях компанії без змін характеристик внутрішнього простору та надійності.
Моделі для альпінізму та штурмові
До таких моделей виставляється найбільше вимог: вітростійкість, мала вага, міцність каркасу, захист від вологи. Для їх пошиття виробники використовують найкращі матеріали для тенту та каркасу. Намети для екстремального використання найнадійніші, але при цьому і ціна у них найвища.
Додаткові «плюшки» для життя в наметі
Щоб проживання у наметі було максимально комфортним та наближеним за умовами до похідного будинку, виробники пропонують різноманітні функціональні рішення. Найпопулярніші серед них:
Футпрінт – це додаткова підлога. Найчастіше використовується у полегшених моделях, де для виготовлення підлоги застосовується тонкий матеріал. Футпринт захищає основну підлогу від тертя об каміння або пісок, від вологи. За розмірами його виготовляють трохи меншим, ніж основа, щоб він не збирав вологу, яка скочується по стінках намету.
Внутрішні кишені, розміщені на стінках, дозволяють оптимально організувати внутрішній простір. У деяких виробників кишені можуть бути знімними та виконувати інші функції (Sea to Summit).
Знімна сітчаста полиця кріпиться під стелею, служить для зберігання дрібного спорядження та особистих речей. Займає мінімум місця, має невелику вагу, за необхідності її можна зняти.
Петля для ліхтарика розташована у верхній частині намету, до неї кріпиться налобний ліхтарик або невеликий кемпінговий ліхтар.
Лайтбар – кишеня для ліхтарика – це рішення від Sea to Summit дозволяє створити м'яке розсіяне світло за допомогою налобного ліхтаря та чохла для дуг.
Додаткові входи та тамбури потрібні не лише для комфортного виходу. Вони забезпечують природну вентиляцію та «дихання» намету. А тамбури створюють додатковий простір для зберігання спорядження.
Вітрові відтяжки виконують відразу кілька завдань: фіксують намет на поверхні, щоб його не здувало вітром, натягують зовнішній тент, щоб він не провисав. Можуть бути виконані також з мотузок зі світловідбиваючими елементами.
Снігова спідниця використовується в холодний період, запобігає задуванию снігу під зовнішній тент. Може бути знімною або вшитою.
Протимоскітна сітка є обов'язковим елементом намету будь-якого цінового сегменту. Вона захищає від комах та мошки. Використовується для вентиляційних отворів, вікон, дублює входи.
Додатковий функціонал намету, як і його основні характеристики, залежать від виробника та моделі. Ми є офіційним дистриб'ютором наметів від Black Diamond, Sea to Summit, Pinguin, які пропонують найкращі моделі різного призначення. На наших складах завжди представлений самий повний асортимент від найкращих виробників.