Коли ми збираємось у похід, в гори, на тренування або просто на прогулянку, окрім іншого, нам знадобиться відповідне взуття. Воно захищає ноги від негоди, зберігає тепло, знімає навантаження із суглобів. А від того, наскільки воно буде зручним, залежить результат усієї подорожі. Тому що немає нічого гіршого, ніж мозолі в перший же день.
Взуття для походів та активного відпочинку має низку технологічних відмінностей від звичайного міського. Основними з них є:
Жорсткість підошви – важливий момент при виборі моделей для походів кам'янистою місцевістю. Щільна підошва розроблена, щоб згладжувати нерівності, компенсувати складні ділянки рельєфу. Чим жорсткіша підошва, тим краще вона «працює» на камінні та купині. А у варіантах для альпінізму завдяки жорсткості можна використовувати кішки-автомати та пробивати сходинки в жорсткому шарі снігу та фірну.
Фіксація області п'яти та гомілкостопу попереджає виникнення травм і підвертання під час проходження складних ділянок. Хороша підтримка гомілкостопного суглобу – важливий момент на спусках, нога фіксується в задній частині і не з'їжджає вперед, пальці не впираються в передню стінку. А набиті нігті, як відомо, – це найчастіша проблема в поході.
Жорстке шнурування потрібне для того, щоб підігнати взуття по стопі, зафіксувати ногу всередині черевика. Також при хорошій шнурівці вдається уникнути мозолів. Деякі моделі, такі як Asolo Apex або Asolo Space мають подовжене шнурування, яке дозволяє максимально щільно зашнурувати черевики на нозі.
Устілка, зроблена з урахуванням анатомії стопи, забезпечує підтримку, амортизацію та компенсує навантаження. У складному похіді з важкими рюкзаками вона підтримує підйом стопи, запобігає травмам.
Посилений носок потрібен для захисту пальців від ударів, пошкоджень.
Найкращі виробники outdoor-індустрії, серед яких Asolo та Black Diamond, розробляють спеціалізоване взуття для трекінгу, альпінізму, скелелазіння та інших видів активності на свіжому повітрі. Під час створення кожної моделі враховуються умови її використання, сезонність, анатомічні особливості.
При виборі взуття призначення – це один із найважливіших критеріїв для підбору тієї чи іншої моделі. Умовно можна виділити: взуття для походів, для тренувань, спеціалізоване.
Взуття для походів
Це одна з найпопулярніших категорій взуття в outdoor-магазинах. Вибір правильної пари так само важливий, як і вибір рюкзака, спального мішка та килимка. Це та база, від якої залежить весь комфорт на маршруті. Адже якщо взуття не зручне, не дає необхідної підтримки і не тримає на рельєфі, то ні про яке задоволення від пригод і мови не може бути. Турист постійно намагатиметься втриматися, щоб не спіткнутися або не впасти. Тому потрібно відповідально обирати всі елементи спорядження, та взуття зокрема.
Залежно від складності рельєфу та особливостей переходів туристичне взуття поділяється на хайкінгове, трекінгове, для сходжень.
Хайкінгове взуття
Хайкінг – це нове слово для нашого туриста. Простіше кажучи, це легкий похід маркованим маршрутом, без технічно складних ділянок, тривала прогулянка заради задоволення. Хайкінг передбачає легкий рюкзак за спиною та нескладний рельєф. Тому для такого типу походу використовують легкі черевики, кросівки та сандалі.
Черевики для хайкінгу оптимально використовувати, якщо ви запланували пройти солідну відстань (10 км і більше) по пересіченій місцевості. Черевики з халявою запобігають попаданню пилу та сміття всередину, підтримують гомілковостопний суглоб і знімають навантаження з колін. Найчастіше в таких моделях не використовується мембрана, можуть бути сітчасті вставки для забезпечення дихання.
Хайкінг не передбачає перенесення важких рюкзаків, тому підошва використовується середньої жорсткості. Її основна функція – компенсувати нерівності рельєфу під ногами. Завдяки цьому хайкінгові черевики можна використовувати для прогулянок парком, за містом, у лісі. Вони чудово підходять для міста у міжсезоння.
Кросівки для хайкінгу використовуються в теплий сезон та міжсезоння. Це гарний варіант для одноденних вилазок на природу, літніх походів. Основна різниця між хайкінговими черевиками та кросівками полягає у висоті халяви. Кросівки не фіксують суглоба, не дають йому підтримки на рельєфі. Але при цьому вони добре тримають стопу, часто мають подовжену шнурівку та жорстку підошву.
Хайкінгові кросівки конструктивно відрізняються від звичайних міських або тренувальних:
- Їхня підошва істотно жорсткіша, вона розрахована на прогулянки по камінню, купині, різного роду нерівностям;
- Глибокий протектор призначений для зчеплення із поверхнею; виробники пропонують різні типи матеріалів підошви, різноманітні малюнки протектора;
- Матеріали верху міцні, надійно тримають стопу, витримують великі навантаження; для виготовлення використовують шкіру, нубук, синтетику;
- Посилений носок захищає пальці від ударів, пошкоджень на кам'янистій місцевості;
- Посилена фіксація п'яти запобігає розтягуванню та підвертанню.
Сандалі використовуються у спеку або як змінне взуття. Вони добре фіксуються на стопі, не натирають, мають м'яку підошву. Окремі моделі підходять для походів з рюкзаком, їхня підошва розрахована на вагу туриста плюс вага рюкзака.
Трекінгове взуття
Трекінг – це складніший тип походів. У туриста за спиною вже є важкий рюкзак (до 15 кг) і йти доводиться гірською місцевістю, камінням. Вимоги до трекінгового взуття істотно вищі:
- Їхня підошва повинна згладжувати складності рельєфу та витримувати загальну вагу туриста з рюкзаком; для комфортного розвантаження колінних та гомілковостопних суглобів при виробництві використовується проміжна вставка з EVA матеріалу; обов'язковий яскраво виражений протектор; п'ята може бути посилена пластиковими шасі або вставками для надійної фіксації стопи;
- Матеріали верху – товста шкіра, нубук, можуть бути синтетичні вставки; верх має захист від вологи – мембрану чи просочення шкіряних елементів;
- Висока халява надійно фіксує суглоб, забезпечує підтримку на складних ділянках; шнурівка дозволяє регулювати ступінь фіксації стопи, так, на спусках черевики затягують жорсткіше, а на підйомах можна трохи послабити.
Трекінгові черевики – найуніверсальніший тип туристичного взуття. Їх використовують як для літніх тривалих походів та у міжсезоння, так і для легких в холодний період. А найжорсткіші моделі чудово підходять для зимових походів, експедицій, легких сходжень. Деякі туристи їх використовують також на теплий період, коли вага їхнього рюкзака досягає 20 кг.
При виборі взуття для походів важливо розуміти, що є прямий зв'язок між кінцевою вагою спорядження за спиною та жорсткістю підошви черевиків. Чим важчий ваш рюкзак, тим жорсткішою має бути підошва. Для цього вона складається з кількох шарів, кожен із яких виконує свої завдання. Проміжні шари забезпечують необхідну амортизацію та знімають частину навантаження з колін, а зовнішні – забезпечують пряму та торсіонну (на скручування) жорсткість, зчеплення з різними поверхнями.
Одним із найпопулярніших виробників підошв є Vibram. Сьогодні його продукцію використовують багато брендів. Компанія Asolo використовує Vibram як для кросівок, так і для черевиків.
Черевики для сходжень та альпінізму
Категорія взуття із найвищими вимогами. Під час сходження ви не будете нести важкий рюкзак, але рельєф під ногами відрізнятиметься від того, з яким ви вже знайомі. Сніг, лід та каміння становитимуть основу вашого маршруту. Також будьте готові к холоду. Виходячи з цього, основними характеристиками черевиків для сходження будуть:
- Гарне утеплення. Деякі моделі можуть мати багатошарове утеплення, внутрішній знімний черевик; найпопулярніші утеплювачі – синтетичні Primaloft, Thinsulate, але якщо такого немає, то потрібно підбирати розмір з урахуванням використання кількох теплих шкарпеток;
- Ранти для кішок;
- Захищений носок для того, щоб можна було бити черевиками сходи в спресованому снігу;
- Жорсткість підошви розрахована на використання кішок; фіксація стопи – максимально жорстка;
- Захист від пошкоджень реалізований у вигляді гумової нижньої частини, завдяки цьому черевики не бояться гострих крижаних відколів, каміння;
- Захист від вологи може бути реалізований за допомогою пластикового верху, використання просочення для шкіри або інтегрованих гетрів.
Кросівки для бігу
Ще один популярний тип активності – це біг. Сьогодні бігають скрізь: в парках, на бігових доріжках, на стадіонах, асфальтом і пересіченою місцевістю.
Для комфортного тренування важливо звертати увагу на наступні характеристики бігового взуття:
- Амортизація. Компенсує навантаження на хребет, колінні та гомілковостопні суглоби. М'які пінні вставки, які забезпечують поглинання удару під час приземлення, можуть бути розташовані на п'яті, в області носка, рідше по всій стопі. Це залежить від техніки бігу та стилю приземлення. Амортизація відіграє дуже важливу роль під час бігу жорсткими (асфальт, кам'яниста місцевість) поверхнями;
- Фіксація ахілла важлива при бігу по пересіченій місцевості, коли є можливість підвертання стопи. Дозволяє щільно зафіксувати взуття на нозі;
- Вага - середня вага бігових кросівок близько 400 грам, бувають також полегшені;
- М'яка гнучка підошва дозволяє стопі приймати природні вигини під час кроку;
- Посилення деяких зон подовжує термін служби взуття. Посилені вставки можуть бути на носку, на згинах. Також на підошві розміщують зональне посилення;
- Вентиляція та дихання – важливі критерії для літніх бігових кросівок. Для цього використовують сітчасті вставки;
- Шнурівка дозволяє коригувати ступінь жорсткості фіксації стопи, у професійних моделях застосовують асиметричну шнурівку, щоб нога всередині не прослизала;
- Протектори відіграють важливу роль, коли доводиться тренуватися на вологій поверхні або пересіченій місцевості. Чим вони глибші, тим краще буде зчеплення з поверхнею.
Під час розробок виробники враховують умови використання, фізичні дані бігунів, місцевість, де відбуватиметься тренування. Усе це впливає на конструктивні особливості кожної моделі. Тому все бігове взуття можна умовно поділити на моделі:
- Для пробіжок спеціалізованими доріжками;
- Для пересіченої місцевості;
- Для асфальтового покриття.
Спеціалізоване взуття
У деяких ситуаціях функціонал туристичного взуття не зовсім відповідає запитам. Саме в таких випадках використовують спеціалізоване взуття. Сюди можна зарахувати:
- Скельні туфлі (скальники);
- Взуття для підходів;
- Взуття для водних видів активності.
Скельні туфлі
Вони ж скальники, використовуються під час скелелазіння. Їх особлива форма і будова дають можливість стояти на найменьших скельних виступах. Щільно фіксують стопу всередині, мають жорстку підошву, що згладжує гострі кути на камені.
Сьогодні розрізняють моделі для лазіння на природному рельєфі (на скелях) та у закритих приміщеннях (на скалодромах).
Скальники повинні дуже щільно прилягати до ноги, тому верх такого взуття найчастіше роблять зі шкіри із синтетичними вставками. А бренд Black Diamond використовує свій унікальний еластичний трикотаж, який не деформується та не втрачає своїх властивостей навіть після тривалого використання.
Одним із найпопулярніших виробників взуття для скелелазів є компанія Black Diamond. Вся історія існування цього бренду просякнута любов'ю до скель і гір. Серед їхніх амбасадорів Кейт Резерфорд, Метт Хеллікер.
Крім скальників, у колекції бренду 2020 року з'явилися кросівки для підходів. Головною метою розробки таких кросівок було забезпечити скелелазів зручним взуттям, яке вони могли б використовувати між підходами до скель.
Кросівки для підходів мають м'яку підошву, яка нагадує чимось міські моделі, верх із синтетичного трикотажу, посилений носок для зчеплення з каменем та захисту пальців. Їх оптимально використовувати, коли вам потрібно дійти до скель від табору, перевзутися з жорстких скальників після пролазу. Деякі моделі, такі як Circuit та Session, оснащені м'яким задником. Його можна загнути та використовувати взуття між підходами до скель як шльопанці. Звичайно, такий задник не фіксує п'яту і для серйозного рельєфу не підходить, але як проміжне взуття вони – ідеальні.
Стильні дизайни кросівок для підходів дозволяють використовувати їх також для міста, де не доведеться ходити складним рельєфом, кудись дертися або долати великі відстані.
Взуття для водних видів активності представлене кораловими тапочками. Часто їх ще називають коралками. Їх особливостями є анатомічний крій та щільне м'яке прилягання до стопи.
Верх виготовляють найчастіше з еластичного неопрену, а підошву – з м'якої гуми. Тапочки мають щільну гумову окантовку, завдяки чому стопа та пальці захищені від порізів, проколів та ударів на дні водойми. Додатково використається верхня фіксація. Наприклад, компанія Sea to Summit у своїй лінійці коралових тапочок Flex Booties крім неопренової шкарпетки-основи використовує липучки. Вони забезпечують м'яку фіксацію, досить зносостійкі, не натирають при тривалому використанні.
Коралові тапочки підходять для різних типів активності, починаючи від прогулянок пляжем з черепашками і закінчуючи екстремальним рафтингом і спокійним SUP-бордингом.
Підбираючи взуття для своїх пригод, важливо звертати увагу на призначення, якість, бренд виробника.
Компанія SMG – прямий постачальник таких виробників як Black Diamond, Asolo. На наших складах представлений найповніший асортимент їхньої продукції. А консультанти в магазинах завжди з радістю допоможуть із вибором.