Спортивний та технологічний туристичний одяг має ряд відмінностей від звичайного міського. Сюди можна віднести умови використання, адже витримати шквальний дощ та зберегти для тіла комфортний мікроклімат – це складна задача, яку виконує екіпірування для походів та тренувань. Окрім цього, на спортивному одязі залишаються піт, бруд, плями від ягід, інколи навіть кров. Чистити й прати його як звичайний не можна, інакше ви можете зруйнувати мембранне покриття, забити пори миючим засобом, простіше кажучи, ви можете «вбити» технології.

Тому важливо:

  • Дотримуватись рекомендацій по догляду від виробника, вказаних на етикетках; до деяких речей можна знайти поради по догляду за туристичним одягом на сайті виробника;
  • Правильно зберігати: подалі від сонячних променів та обігріваючих приладів; для деяких речей потрібні окремі шафи або полиці в шафах, щоб вони були максимально розправлені та не стискались;
  • Прати та чистити спеціальними засобами: звичайні пральні порошки можуть забивати пори, не повністю вимиватись з технологічно складних волокон, шерсть може стати жорсткішою, а сліди від поту на футболці можуть взагалі не відіпратись.

Зберігання та правильне прання – це дві основні складові тривалого строку служби речей для туризму та тренувань.

Від того чим та як ви будете прати, залежить функціональність та «робота» технологій всього спортивного одягу, починаючи від шкарпеток для бігу та закінчуючи складними по технологіях мембранними куртками та штанами.

Щоб зрозуміти, як видалити запах поту в домашніх умовах або вивести плями від ягід на мембранних штанах треба розуміти, як працюють те чи інші волокна одягу. А можна просто правильно обрати миючий засіб.

Сьогодні розрізняють гелі для прання шерсті, для мембрани, для спортивного одягу. Вони відрізняються за своїм складом на «агресивністю» роботи.

Чим прати спортивний одяг?

В процесі тренування людина інтенсивно потіє. Наш організм «вирівнює» температуру тіла, виводить солі, жири, залишки води. І якщо вологу технологічні волокна відводять від тіла та випаровують на верхніх шарах тканини, то шкірний жир та солі поту залишаються на тканині. В таких теплих та вологих умовах швидко розмножуються мікроорганізми, які є причиною неприємного запаху.

Помічали, що після інтенсивних навантажень футболка втрачає свою свіжість та пахне не дуже добре? :)

Сьогодні виробники для розв’язання проблеми запаху та розмноження бактерій на поверхні волокон застосовують різноманітні технології: Polygiene, HeiQ Fresh, Sanitized® Silver, Sanitized® zinc pyrithione, Microban® SilverShield®, ZPTech®. Працюють вони на основі срібла або цинку, не вимиваються після тривалого користування. Це дає можливість скоротити кількість прань спортивного екіпірування, але не скасовує той факт, що прати його все одно треба.

Крім цього, є речі, які не оснащені таким захистом. Вони «пахнуть» кожного разу коли позаймаєтесь в залі або просто впотієте від спеки.

Для розв’язання задачі «як позбутись від запаху поту на спортивному одязі» необхідно використовувати спеціальні миючі засоби. Вони не тільки вимивають солі та жири, але й створюють захисний шар на волокнах, що в свою чергу продовжує свіжість, дозволяє йому тривалий час не накопичувати неприємні запахи.

До їх складу входить, крім стандартного набору, біоцид, який виконує цю функцію. Таким чином, один раз виправши одяг спеціалізованим миючим засобом, ви не лише його очищуєте, але й продовжуєте його свіжість. Це у свою чергу зменшує кількість необхідної води для прання, зменшує загальне забруднення планети.

Універсальні миючі засоби для спортивних речей однаково підходять для ручного прання та для пральної машини.

Важливо: звертайте увагу на рекомендації виробника по догляду. Ніколи не періть делікатні речі в пральній машині з віджимом.

Миючий засіб Base Camp Base Wash дозволяє прати спортивний одяг від поту, видаляти плями від ягід та крові. При цьому до його складу також входить біоцид, який продовжить свіжість речей. З ним можна прати спортивні речі в машині й не хвилюватись про те, що заб’ються технологічні волокна.

Для того щоб миючий засіб ефективно відмився, досить просто ввімкнути додаткове полоскання та дотримуватись інструкцій на етикетках одягу та засобу.

Гель для прання спортивних речей Base Camp Base Wash підійде для одягу, який ви використовуєте для щоденних тренувань, туристичного, звичайного міського.

Крім цього, в лінійці виробника є концентрований гель Base Camp Textile Deep Wash. Він підходить для більшості волокон й бореться з складними плямами на одязі (сліди трави, крові, ягоди). До його складу на відміну від інших продуктів миючої лінійки виробника, використовуються ензими, амфотерні ПАВи та оптичні відбілювачі. Останні небезпечні для мембран, шерсті та шовку. Тому для цих матеріалів краще використовувати спеціалізовані засоби.

Як доглядати за мембранним одягом?

Крім спортивного одягу особливого догляду потребує й туристичний. Тут кожна річ має більше технологічних рішень, які вимагають особливого підходу.

Наприклад, трекінгові штани, якими б щільними вони не були, важливо прати вручну або на делікатному режимі в пральній машині, їх не можна сильно віджимати й треба добре виполіскувати миючий засіб. А одяг з мембрани не можна прати порошками.

Для прання всього туристичного одягу краще використовувати гелі або рідкі миючі. Оскільки прати їх можна при температурі 30-40 градусів, а для повного розчинення порошку цього недостатньо, то мікрочастини жорсткого миючого засобу просто осідають на мембрані. Таким чином, мембранне покриття замість того, щоб відіпратись від шкірного жиру, поту й іншого бруду забивається жорсткими частинами порошку. І як результат – мембрана перестає «працювати», погано тримає осадки, сильно парить. Якщо ж мова йде про софтшел або інший вітростійкий матеріал, то проблема та ж сама – за допустимих температур порошок повністю не розчиняється, його частинки «прилипають» до технологічного покриття й одяг не «працює».

Ще одним мінусом порошку є те, що він не виполіскується повністю – його дрібні частинки «прилипають», твердіють. Як результат – вся технологічність мембрани або іншого туристичного одягу перестає працювати.

Саме виходячи з усього цього виробники розробляють доглядові засоби для мембранного одягу в рідкому стані.

  • Вони швидше розчиняються в воді
  • Для їх повного розчинення не потрібна висока температура
  • Не містять жорстких частин, які б прилипали до волокон

Перед тим, як почати доглядати за речами з мембрани, уважно прочитайте всі рекомендації від виробника. А вже після приступайте до прання.

Обираючи миючі засоби для мембрани, звертайте увагу не лише на його формат, а й на склад. Там не має бути відбілювачів, кондиціонерів, пом’якшувачів.

Прикладом такого засобу є  Camp Membrane Wash від українського виробника. Цей засіб розроблений спеціально для туристичного мембранного одягу. Інженери компанії не з чуток знають, що таке гори та походи, тому розуміють, як важливо зберегти надійний захист одягу. З цим засобом ви можете прати Gore Tex в пральній машині або вручну (в залежності від рекомендацій на ярлику) та не боятися наслідків. Активні речовини ефективно виводять плями жиру, ягід та інші складні забруднення. Виробник пропонує купити миючий засіб для мембрани Membrane Wash в пляшках об’ємом 250 мл та 1 л. Враховуючи, що для одного прання достатньо 30 мл засобі, то навіть невеликого пакування вистачить на тривалий період.

Особливості прання шерстяних речей

Але максимально часто доводиться прати перший шар – термоодяг. Весь шкірний жир, піт та солі осідають на волокнах термобілизни. І якщо з синтетичними моделями все відносно зрозуміло, то з шерстяними виникає багато питань: як правильно прати? чим прати? А можна прати шерсть в пральній машині? А він не сяде? І все тому подібне.

Як результат, більшість відмовляються від використання шерстяного термоодягу для походів. Але якщо розібратись, нічого складного тут немає – достатньо правильно обрати засіб для прання шерсті й слідувати інструкціям виробника на етикетці.

Для максимального продовження строків служби виробу, періть його вручну або в пральній машині на делікатному режимі без віджиму з додаванням спеціальних засобів. Наприклад, Base Camp Wool Wash чудово виводить плями, не залишає слідів на волокнах. Такий засіб легко виполіскується, його можна використовувати для різних типів прання. При цьому шерсть не сідає, не вбирає запахи, зберігає свої антибактеріальні властивості.

Основні складові спеціалізованих миючих засобів для одягу та спорядження

Різниця між звичайними порошками та спеціалізованими засобами для спортивного та туристичного одягу полягає в їх складі. Щоб зрозуміти, які речовини виконують конкретну задачі під час прання важливо читати склад.

Більшість типів забруднення мають в своїй основі жири – піт, шкірний жир, плями від їжі. Простою водою їх відмити не завжди виходить. Вода просто скочується з таких забруднень. Тут в дію вступають ПАРи – поверхнево-активні речовини. Їх молекули працюють як двосторонній магніт – з одного боку притягують молекули жирів, і іншим – молекули води, таким чином видаляючи плями.

Розрізняють декілька видів ПАРів, основними з яких є аніоновані та неіоногенні.

Аніоновані ПАРи – ефективно «працюють» по видаленню будь-яких плям, легко розчиняються в воді, доступні за ціною. З недоліків – агресивні відносно організму людини, в процесі прання сушать шкіру рук. Щоб знизити негативний вплив, виробники використовують мінімальний відсоток аніонових ПАРів у складі. Наприклад, у складі засобу для мембран Membrane Wash його частка складає менше ніж 15 %, а для спортивного одягу Base Wash – менше як 5%.

Неіоногенні ПАР працюють не менш ефективно попередніх, але при цьому бережно відносяться до волокон та шкіри. Такі речовини повністю біорозкладні та не загрожують навколишньому середовищу.

Гідроксид натрію або каустична сода (NaOH) – це основа будь-якого мила. Широко використовується в миловарінні, а в миючих засобах для спортивного та туристичного одягу виконує одразу декілька задач: з’єднує між собою інгредієнти, бере участь в видаленні особливо сильних забруднень під час замочування.

Кокосове мило пом’якшує дію миючого на шкіру, створює ефект «мильної» води, в складі миючих засобів піниться. Полегшує виполіскування діючих речовин з волокон.

Гліцерин бережно «піклується» про волокна, запобігає їх скачуванню, працює як кондиціонер для прання.

Біоцид під час прання вбиває всі мікроорганізми на поверхні тканин, продовжує свіжість. Завдяки біоциду в складі миючих засобів на волокнах створюється антибактеріальне покриття, яке попереджає розмноження мікробів на волокнах, що в свою чергу проявляється як відчуття свіжості, одяг тривалий час «не пахне». Використовується у всіх миючих засобах бренду Base Camp.

Туристичний та спортивний одяг відрізняється від міського щоденного не лише сферою використання. В такому одязі ми піддаємось більшим фізичним навантаженням – більше потіємо, він нас захищає нас від спеки та холоду, вберігає від вітру та негоди.

Але щоб продовжити його строки роботи, щоб технології могли працювати максимально довго, важливо правильно доглядати на ним. Правильний вибір миючого засобі та його концентрація можуть як бережно вивести пляму, так і знизити ефективність роботи. Тому ми радимо обирати професіональні доглядові засоби та миючі засоби.

Гуртова компанія SMG є офіційним дистриб’ютором продукції українського бренду Base Camp.

Купити гелі для прання спортивного одягу, мембрани та шерсті в Україні ви можете в магазинах.