Для комфортного сну та відпочинку в поході потрібні дві складові – спальний мішок та туристичний килимок. Незалежно від того, якому формату відпочинку ви віддаєте перевагу – складний гірський трекінг або відпочинок біля багаття на кемпінгу – вночі знадобиться зручний спальник. Він в умовах походу замінює улюблену ковдру, не дає замерзнути, завдяки ньому ви відпочиваєте перед черговим днем пригод.

Для чого потрібні спальники

Спальний мішок – це запорука якісного сну, а якісний сон – основа будь-якого відпочинку. У поході, на кемпінгу, і навіть на дачі мішок для сну виконує ті самі функції.

Основне його завдання – створити комфортні за температурою умови для сну. Його форма та розміри розраховані на збереження тепла, яке виробляє наше тіло, а будова та пошиття зводять до мінімуму втрати теплого повітря.

Комфортний мікроклімат усередині спальника підтримують матеріали та наповнювач. Підкладковий матеріал – м'який та приємний до тіла, він відводить піт, гарантує відчуття сухості. Утеплювач зберігає тепло, за потреби виводить вологу назовні. Зовнішній матеріал захищає від вологи зовні (конденсат у наметі), забезпечує дихання спальника. Щоб запобігти перегріву та зайвому потовиділенню, виробники використовують технологічні матеріали, які випускають назовні надлишкове тепло. Одним із таких матеріалів є Clima Control Shield (CCS) від компанії Pinguin.

Ще одна функція спальника – це захист від протягів. Під час відпочинку в кемпінгу, в колибі в Карпатах або в шале на високогір'ї немає гарантії того, що приміщення буде сухим і теплим. Це одна з причин, чому для виготовлення верхнього шару спального мішка використовують синтетичні матеріали, вони мають вітростійкі властивості.

Які бувають спальники?

Сучасний outdoor-ринок пропонує різні спальні мішки в залежності від критеріїв: температури комфорту, форми, наповнювача, сезону використання, розміру та багатьох інших. Це впливає на умови застосування, ціну, комфортність.

Температура комфорту

Найважливіший критерій для спальних мішків. Від того, наскільки теплий спальник ви використовуєте, безпосередньо залежить відпочинок: у дуже теплому може бути жарко, і на ранок буде почуття, ніби спали в сауні, у легшому може бути прохолодно вночі. Тому важливо підбирати мішок відповідно до сезону та умов використання.

Для більшого комфорту під час вибору мішка виробники вказують температурні показники кожної моделі. Щоб ці показники у різних виробників відповідали один одному, був розроблений міжнародний стандарт ISO EN 23537. Згідно їому всі спальні мішки тестуються на відповідність заявленим температурним даним. Також у стандарті вказані вимоги до тканин та утеплювальних матеріалів.

Виробники 162 країн підписали договір на тестування спальників відповідно до вищезазначеного стандарту. Завдяки цьому є можливість зіставляти мішки для сну від різних компаній та порівнювати їх між собою за теплоізоляцією та іншими характеристиками.

Температурні показники складаються з кількох цифр:

T max – верхній показник комфортної температури для сну дорослого «середньостатистичного» чоловіка. Допускає сон у розстібнутому спальнику та легке потовиділення. Не є обов'язковим показником.

T komfort – цей показник відповідає температурі, за якої жінці в термобілизні буде комфортно спати. На нього орієнтуються ті, хто часто мерзне. Його ще називають температурою жіночого комфорту.

T min – допустимо низька температура, за якої людина не отримає серйозного переохолодження, сон буде уривчастий, неякісний.

Форма спальника

Визначає вагу, розміри у складеному вигляді. Також впливає на внутрішній об’єм, який доведеться «прогрівати» своїм тілом. Найпопулярніші варіанти за формою:

Ковдри мають прямокутну форму із блискавкою збоку. За бажанням можна розстібнути і використовувати як ковдру. Забезпечують свободу рухів усередині, підходять для тих, хто багато перевертається уві сні. Бувають із капюшоном і без. Найчастіше використовуються для кемпінгу та нетривалих походів.

Кокони мають більш анатомічний крій, вони широкі в області плечей і звужуються до низу. Також їх часто називають муміями. Добре зберігають тепло. Це найпопулярніший варіант для трекінгу, походів, сходжень. При порівнянні коконів і ковдр від одного виробника анатомічні спальники мають перевагу – вони легші і компактніші за тїєї ж температури комфорту.

Квілт формою нагадує ковдру, заправлену під каремат. Це спальний мішок без спинки, тут її функцію виконує туристичний килимок. Для того щоб уникнути втрати тепла, використовуються спеціальні стропи та застібки, які фіксують квілт на килимку, щоб той не з'їжджав під час сну. Підходять тим, хто спокійно спить і не повертається, або ж хоче максимально заощадити на загальній вазі спорядження.

Наповнювач

Для того, щоб спальний мішок зберігав тепло, використовують утеплювальні матеріали. Від того, який тип наповнювача та яка його кількість використана, залежатиме не тільки теплоізоляція, але й вага, розміри мішка в упаковці. Для утеплення використовують:

Натуральний пух водоплаваючих птахів. Це ідеальний ізолятор тепла. Пухові спальники є найтеплішими та довговічними. Пух не злежується, не деформується, добре тримає свій початковий об’єм навіть після 5 років використання.

Раніше пух вважався недостатньо практичним матеріалом, тому що при намоканні довго висихав. Але розробники компаній вирішили цю проблему. І сьогодні провідні виробники, такі як Pinguin та Sea to Summit, використовують пух із додатковою обробкою. Силікон, що покриває кожну окрему пушинку, захищає від вологи, продовжує термін служби. Технологія силіконізації не захищає на 100% пух від намокання. Але утеплювач зберігає до 80% тепла у вологому стані.

Ціна на пуховий спальник залежатиме не тільки від технологій, що використовуються при обробці, але і від якості пуху всередині. Основним критерієм тут є показник Fill Power. Він характеризує здатність пуху до відновлення початкового об’єму після стискання. Вимірюється співвідношенням кубічних дюймів до унції ваги. Різні суміші з пуху та дрібного пера з однаковою вагою матимуть різний об'єм. А чим більший об’єм пуху всередині спальника, тим він, відповідно, тепліший. Високий показник Fill Power (від 700) означає, що готовий виріб матиме малу вагу, компактність та відмінну теплоізоляцію. Наприклад, спальний мішок Spark SpIV від австралійського виробника Sea to Summit з температурою комфорту для чоловіків -15С важить лише 800 г і займає об'єм 6,5 літрів.

Компанія Pinguin для захисту пуху від вологи, крім силіконізації, використовує також зовнішні матеріали з DWR просоченням. Воно забезпечує вологовідштовхувальні властивості, краплі води просто скочуються поверхнею, а не вбираються матеріалом.

Синтетичні наповнювачі – практичні, відрізняються доступною ціною. Синтетика на відміну від пуху не вбирає вологу, завдяки цьому вона швидко сохне коли намокає, гріє навіть у вологому стані. Синтетичні спальники – це відмінне рішення для подорожей у тропічному кліматі, сплавів, водних походів.

Залежно від структури синтетичних волокон розрізняють утеплювачі:

  • З порожнистими волокнами. Таке волокно складається із поздовжніх каналів, у яких зберігається тепле повітря. Прикладом такого волокна є Thermicfibre, який використовує компанія Pinguin у своїй бюджетній лінійці.
  • З мікроволокон. Під час розробок інженери намагалися максимально повторити волокна натурального пуху. Такий утеплювач є досить легким, добре зберігає тепло. Використовується для трисезонних спальників. Сюди можна зарахувати волокно BHB-micro, розроблене інженерами компанії Pinguin.

Для забезпечення оптимального збереження тепла виробник може використовувати синтетичний утеплювач у декілька шарів. Спальний мішок Micra, один із найпопулярніших у бренду Pinguin, виконаний із трьох шарів утеплювального матеріалу BHB Micro щільністю 120 г.

Розмір спального мішка та зональність

Щоб людина комфортно спала в мішку, а наповнювач виконував своє завдання зі збереження тепла, спальник повинен відповідати розмірам тіла. В іншому випадку всередині буде тісно, ​​а утеплювальний шар буде стиснутий і натягнутий, у такому стані він не зможе зберігати тепло на перетиснутих ділянках. Другий сценарій – коли спальник дуже великий і тепла тіла недостатньо, щоб прогріти весь внутрішній об’єм мішка. У таких ситуаціях може бути прохолодно.

Статура та анатомія тіла чоловіків та жінок відрізняється. Тому багато виробників розробили жіночі та чоловічі варіанти спальників. Вони відрізняються фізичними розмірами, іноді загальною формою. Жіночі – коротші, в області стегон їх роблять ширше, а в ногах можуть бути трохи звужені. Це дозволяє дівчатам та невисоким чоловікам комфортно спати та не нести зайву вагу спорядження.

Виробник Sea to Summit пішов далі та розробив зональне розташування утеплювача. У чоловічих моделях утеплювальний шар розташований рівномірно по всьому спальнику. А в жіночих є тепліші зони – область стоп та гомілок, поясниця.

Крім цього, виробники пропонують дитячі спальники для різних умов використання. Вони відрізняються розмірами та кількістю утеплювача. А компанія Pinguin врахувала також особливості маленьких дитячих долоньок і в спальниках використала застібки меншого розміру.

Сезонність спального мішка

Безпосередньо залежить від температури комфорту певної моделі. Є негласна градація мішків для сну за температурними показниками. Відповідно до неї розрізняють:

Літні – найлегші, мають компактні розміри. Підходять для використання за температури навколишнього середовища вище +10С +12С. Якщо раніше для літніх мішків використовували лише синтетику, то останніми роками набирають популярності пухові літні спальники. Завдяки технологічному пуху та полегшеним матеріалам вони виходять дуже легкі та компактні. Спальник Spark SpI від Sea to Summit важить лише 340 г і це при тому, що він займає місця менше, ніж пляшка 1,5 л.

Трисезонні або демісезонні – найпопулярніша категорія. Використовуються при температурі від -10С до +10С. Завдяки цьому їх беруть і в літні походи, і для вилазок у теплу зиму.

Зимові – одні з найтепліших. До цієї категорії відносять моделі із температурою комфорту нижче -10С. Мають гарне набивання наповнювачем.

Для екстремально низьких температур нижче -22-24С. Найтепліші з усієї різноманітності. Для їх утеплення використовують виключно високоякісний пух із показником Fill Power не нижче 700. Використовують для альпінізму, експедицій, зимових походів, сходжень.

Додаткові плюшки для комфорту

Щоб підвищити рівень комфорту при використанні спальника, виробники пропонують різні технологічні та функціональні рішення.

  • Футбокс – це збільшений простір в області ніг. У більшості спальних мішків не враховується те, що для комфортного положення стоп у мішку потрібен додатковий об’єм. Через це спальник натягується і утеплювач стискається. У Sea to Summit для вирішення цієї проблеми застосовується футбокс.
  • Утеплена планка розташовується вздовж блискавки та захищає від холоду, який може проходити через застібку.
  • Утеплений комір запобігає міграції теплого повітря, забезпечує комфорт та тепло.
  • Двосторонні блискавки дозволяють застібати спальний мішок зовні та зсередини.
  • Можливість поєднати два в один. Сьогодні дедалі більше виробників пропонують моделі, які з'єднуються між собою. Для цього при покупці підберіть моделі з блискавками з різних боків.
  • Внутрішня кишеня служить для зберігання дрібниць, сюди ж ховають телефон на ніч. А в холодний період його використовують для акумуляторів, які швидко розряджаються на холоді.

Вибираючи спальний мішок, варто враховувати не тільки температурні показники та умови використання. Важливим є також розташування блискавок, конструкція капюшону та власні особливості сну.

Оптова компанія SMG пропонує спальники та спорядження для подорожей та туризму таких брендів як Pinguin, Sea to Summit, Marmot, Rab.

Купити спальний мішок у туристичному магазині.