Що таке слеклайн?
Ті з вас, хто близько знайомий зі скелелазінням, мабуть, зустрічали слеклайн. Це спеціальна широка стропа, яку фіксують між двох опор, це можуть бути дерева, стовпи, страхувальні станції на скелях. На стропі можна ходити, стрибати, виконувати різного роду трюки. Можна було б сказати це такий вид розваг, якби не його популярність у всьому світі, і в Україні в тому ж числі.
Слеклайн сьогодні можна зустріти практично усюди, починаючи від парків і закінчуючи вершинами гір. По слеку ходять новачки, ті, хто бажає спробувати це заняття, спортсмени-професіонали та екстремали.
Багато хто порівнює ходіння по слеку з проходженням по канату. Деяка схожість таки є. Але є й певні відмінності:
- По-перше, канат жорсткий, в той час, коли стропа м’яка. Це впливає на ступінь натягу. Канат під час ходіння не рухається, а стропа «грає» під вагою, розгойдується, це додає складності й азарту одночасно.
- По-друге, для ходіння по канату використовують спеціальний шест, який має допомагати «зловити» рівновагу. На слеку шеста немає, людина використовує лише своє тіло, балансуючи корпусом та руками.
- Третє – це страховка. На канаті вона обов’язкова, а на слеку – ні. В залежності від виду ходіння страховка може й не використовуватись. (Більш детально про види ходіння по слеку читайте в нашому блозі).
Трохи історії походження
Першими, хто додумався ходити по стопі, були американські скелелази Adam Grossowsky та Jeff Ellington. До цього багато хто використовував сталеві троси, які огороджували автомобільну стоянку, щоб відшліфувати свої навички рівноваги та балансу. Хлопці ж першими спробували ходити по «списаних» старих скелелазних мотузках. Це суттєво ускладнювало задачу – мотузка тягнеться, «грає», розхитується з боку в бік. До того ж її діаметр менший, ніж діаметр огороджуючого тросу.
Далі цю розвинули інші фанати екстремальних розваг й дещо пізніше замість мотузки почали використовувати стропу. Це спрощувало завдання, адже стропа ширша ніж мотузка та стояти на ній простіше.
Екстремалам здалось цього замало й вони розвивали стропоходіння настільки, наскільки їм дозволяла фантазія. Уже в 1983 році хлопці зробили спробу пройти по тросу, який був зафіксований на висоті 880 метрів на піку Lost Arrow Spire. Його довжина складала лише 17 метрів, але суттєва висота над поверхнею ускладнювала задачу.
Після цього з’явились окремі самостійні дисципліни слеклайнінгу, такі як хайлайн (слеклайн на висоті), ватерлайн (стропа натягнута над водою), лонглайн (дуже довга стропа) інші. Сьогодні багато з них переплітаються між собою, що додає азарту та складності при проходженні ліній.
Слеклайн сьогодні – це окремий світ азарту, екстриму та веселощів. Адже ходити можуть усі й усюди – і дорослі, й малі, в горах, парках та на спортивних майданчиках.
Які бувають слеклайни?
Перед тем, як купити слеклайн, радимо розібратись які вони бувають, чим відрізняються один від одного й що найкраще підійде саме вам.
Основу слека складає стропа. Саме по ній ви будете ходити.
При виборі важливо звертати увагу на:
- Матеріал стропи
- Ширину
- Довжину
- Форму.
Матеріал стропи
Як і мотузка для скелелазіння, стропа може бути:
- Статичною, тобто такою, що не тягнеться;
- Динамічною або еластичною, тобто такою яка дає певний відсоток розтягнення.
На це впливає склад матеріалу стропи.
Сьогодні використовують два основних типи волокон для виготовлення слеклайну:
- Нейлон – міцний синтетичний матеріал. Нейлонова стропа для слеклайну добре тягнеться, вона еластична, відмінно пружинить й динамічна під час використання. Її неможливо натягнути максимально «в струну», й це додає складності та азарту під час проходження. Найчастіше нейлонові стропи виготовляють короткими та середніми, але також зустрічаються довгі слеклайни для трюків на висоті. З особливостей нейлонових строп можна виділити її м’якість, вона приємна на дотик, не ріже стопу, не давить не вимагає спеціального догляду. Зберігати такі слеки краще без доступу прямих сонячних променів.
- Поліестер – теж синтетичний матеріал, але він абсолютно не тягнеться. Це дає можливість максимально міцно натягнути стропу. Завдяки цьому на стропах з поліестеру можна швидко навчитись стояти та ходити, адже вона не провисає під вагою. Також поліестерові стропи використовують для статичних тренувань, таких як йога. Часто слеклайни з поліестеру можна зустріти в залах, на спортивних майданчиках, де багато новачків та охочих спробувати стропоходіння. Одним із недоліків поліестеру є його жорсткість. Стропа під час максимального натягу стає жорсткою по краях, і під час ходіння босяка може бути неприємно для стоп. Тож якщо обираєте слеки з жорсткого матеріалу потурбуйтесь про відповідне взуття, щоб не поранити ноги.
Ширина слеклайну
Напряму впливає на вашу рівновагу на стропі. Чим ширша стропа, тим легше на ній встояти. Компанія Gibbon, один з лідерів в області строповиробництва, розробляє моделі від 25 мм до 50 мм завширшки. В їх асортименті можна вибрати ідеальний варіант для найрізноманітніших цілей.
25-міліметрова стропа найчастіше виготовляється з нейлону, завдяки чому вона буде провисати, й чим довша стропа, тим більшим буде провис, тим вище рекомендують її завішувати.
Широкі 50-міліметрові стропи можуть бути виготовлені як із нейлону, так і з поліестеру. Перші часто використовують для трюків на висоті, вони пружинять й добре тягнуться під вагою, в другі ідеально підходять для статичних навантажень та йоги.
Цікавий факт: стропи для трюків та йоги зовні покривають силіконовим або гумовим напиленням, це додає чіпкості стрічці й забезпечує краще зчеплення зі слеклайном під час стрибків.
Довжина слеклайну
При виборі тієї чи іншої моделі важливо враховувати довжину стропи.
Короткі слеки (від 12 до 20 м) підходять для новачків, початківців стропоходіння. Такі моделі можна максимально натягнути, вони будуть менше грати й розхитуватись. Часто їх виготовляються з міцного й жорсткого поліестеру.
Довгі моделі розроблені початково розроблені для лонглайну, але сьогодні їх використовують і в інших дисциплінах. Їх довжина може варіюватись від 40 метрів і більше. Найдовший зареєстрований та пройдений слек складає 2240 м(!).
Якщо ви вирішили купити довгий слеклайн, орієнтуйтесь на можливість натягнути стропу в вашій місцевості, для деяких достатньо буде двох дерев, а іншим знадобиться спеціальна опора та кріплення.
Форма стропи для слеклайну
Для того, щоб забезпечити міцність та надійність стропи використовують два типи за формою:
- Класична – одинарна стропа. Може бути з жорсткими краями, особливо при максимальному натягу. Найчастіше класичні стропи використовують для більшої ширини, так стрічка витриму. Більше навантаження.
- Тубулярна за формою нагадує сплющену трубку. Деколи їх ще називають подвійними. Краї такої стропи м’які. Таку форму використовують як для вузьких, так і для широких слеклайнів.
Важливо зауважити, що яку б форму й довжину слеку ви не вибрали, всі вони витримують великі навантаження. Наприклад, слеклайн Gibbon Fitnessline витримує до 4 тон, а базовий варіант від цього виробника Gibbon TravelLine витримує 2 тони.
Кому потрібні слеклайни?
Слеклайн – це розвага та тренування одночасно. Під час стропоходіння тренується вестибулярний апарат, відчуття рівноваги, балансу, концентрація. Підключаються ті м’язи, які раніше не були залучені в тренуваннях.
Сьогодні слеклайн використовують не лише скелелази, але й лижники, сноубордисти, акробати.
За допомогою слеклайну можна розв’язати деякі проблеми зі здоров’ям та покращити самопочуття. Ви можете, наприклад:
- Покращити поставу. Для того, щоб утримувати рівновагу, підключаються різні групи м’язів. При регулярному стропоходінні тренуються ноги, спина, корпус. Контролюючи своє положення на стропі ви тим самим навчаєтесь контролювати своє тіло.
- Натренувати мозок. Якби пафосно це не звучало, але будь-яке фізичне тренування позитивно відображається на роботі мозку. А слеклайн – це ще й тренування концентрації та балансу.
- Підтягнути всі груп м’язів без спортзалу. Нескладні, здавалось би, рухи на стропі вимагають зусиль з боку спортсмена. А з урахуванням того, що слек – це в першу чергу веселощі, то непомітно для себе можна привести тіло в тонус та підтягнути слабкі м’язи. А для тих, хто з будь-яких причин не може займатися в спортивному залі, виробники пропонують домашні слекові тренажери.
- Весело провести час, адже саме для цього більшість й купує слеклайни. Достатньо просто натягнути стропу в парку або над водою й атракціон для веселощів готовий. Наприклад, модель для всієї сім’ї Funline від Gibbon гарантує, що ви та ваші діти будете зайняті весь день та з користю проведете час.
Слеклайн – це інструмент для відновлення після травм. Його використовують тренери, реабілітологи й інші спеціалісти. Ходити по слеку радять тим, хто отримав травму коліна, гомілковостопного або тазобедренного суглобу. Адже відновити кості й суглоби – це лише пів справи, важливо відновити м’язову активність в області пошкодження й посилити м’язи для підтримання суглобової сумки.
Тренажери та аксесуари
Але окрім класичних комплектів слеків виробники пропонують купити тренажери для слеклайну та додаткові аксесуари:
- Тренажери являють собою коротку стропу й каркас для її фіксації. Такий варіант можна використовувати вдома, в залі, на спортивному майданчику. Він дає можливість не втратити навички стропоходіння в холодний період, коли в парках уже холодає, відпрацьовувати стійки та відшліфовувати нескладні трюки. Також подібні тренажери використовують для йоги на слеках, завдяки невеликій довжині стрічки вона максимально міцно натягнута й просідає по мінімуму. Прикладом такого тренажера може бути Gibbon Slack Rack Fitness Edition, яку можна використовувати не лише вдома, а й спортивних та фітнес залах.
- Стійки для слека являються додатковою точкою фіксації, коли треба встановити слек, а місця замало. Також їх використовують на відкритих майданчиках, де немає дерев. Виготовляють їх із міцного металу.
- Тренувальні набори – це комплект аксесуарів, завдяки яким можна урізноманітнити тренування й залучити додаткові групи м’язів. Компанія Gibbon пропонує комплект Fitness Upgrade, який можна використовувати разом зі слеклайном або самостійно для ефективних тренувань.
- Змінні механізми для фіксації використовують при зношуванні основного або коли виникла необхідність зібрати самостійно свій набір для слеклайнінгу. В такому випадку ви можете купити стропу для слека та кріплення окремо.
- Захист дерева. Компанія Gibbon турбується не про безпеку спортсменів, а й про навколишнє середовище. Саме тому був розроблений захист для дерев, який запобігає пошкодженню кори стропами. Захист для дерева входить майже до всіх наборів для слеклайнінгу, а також його можна купити окремо.
- Гвинти – ще один тип фіксації слека. На відміну від стійок його треба вкручувати в грунт.
З появою слеклайну життя активної людини стало різноманітнішим. Щоразу коли ви весело проводите час, ви одночасно тренуєтесь та відпрацьовуєте свою координацію та баланс.
Гуртова компанія SMG займається реалізацією слеклайнів та комплектуючих.