Здавна ніж – надійний супутник мисливців та мандрівників. І якщо раніше його використовували загалом як зброю і для оброблення туші тварин, то сьогодні з його допомогою вирішують зовсім інші завдання. Порізати їжу, розчистити стежку від гілок, підготувати тріски для багаття – все це можна зробити, використовуючи похідний ніж.
Досвідчені оутдорники та військовослужбовці завжди мають у рюкзаку невеликий ніж або багатофункціональний мультитул. Незалежно від типу активності, він однаково стане в нагоді як туристу в горах, так і військовому під час виконання спецоперації.
Де використовують ножі та мультитули
Сьогодні можна зустріти ножі у прихильника будь-якого активного відпочинку. Залежно від формату – це може бути маленький складний ніж, мультитул, моделі з фіксованим лезом або навіть мачете.
Різні заняття потребують різноманітних інструментів:
- Велосипедисти віддають перевагу компактним складним варіантам та мультитулам, вони займають мінімум місця в рюкзаку або в підсідельній сумці, ними можна закрутити деталі, зрізати гілку або нарізати їжу під час привалу.
- Туристи вибирають моделі більші за розміром, в горах і на трекінгах доводиться розрізати мотузку, виточувати кілочки для намету.
- Альпіністи та скелелази віддають перевагу багатофункціональним мультитулам з напилком або навіть компактною пилкою. Це дозволяє підточити зуби кішок, обрізати мотузку чи стропу.
- Шанувальники зимового спорту обирають мультиінструменти з безліччю викруток і іноді навіть змінних бітів. Їх використовують, щоб підкрутити кріплення, затиснути гайки.
- Для мисливця важливо, щоб ніж був дуже гострий. Від надійності леза залежить, чи зможе він розібрати тушу та зняти шкуру.
- Рибалки віддають перевагу моделям з довгим гострим лезом, щоб можна було очистити рибу від луски або перерізати волосінь.
Під час розробки конкретних моделей виробники керуються призначенням ножа та вимогами кінцевого користувача. Ніж для походу вихідного дня буде відрізнятися від мисливського, а мультитул для військових – від велосипедного.
Саме відштовхуючись від цього американська компанія SOG розробляє свої моделі для трьох основних категорій користувачів:
Для outdoor активності підходять для туристів, альпіністів, скелелазів та мисливців. Тут представлені ножі для кемпінгу, для полювання, для виживання, моделі з фіксованим лезом, для метання, кемпінгові сокири, мачете. Також сюди можна віднести невеликі мультитули. Всі ці інструменти полегшують похідний побут та дозволяють насолодитися відпочинком. Лінійка ножів KIKU від SOG розроблена для сфери outdoor.
Для повсякденного використання мають невеликі розміри та вагу. До цієї категорії виробники відносять маленькі кишенькові, складні, компактні автоматичні ножі. Також є окрема лінійка мультиінструментів для тих, хто бажає самостійно вирішувати дрібні проблеми по ремонту.
Для професійного використання обирають військові, медики, пожежники. Сюди можна віднести тактичні ножі, автоматичні, моделі з фіксованим лезом, для самооборони та бойові, мультиінструменти, тактичні сокири. Найпопулярніший ніж бренду SOG – SUPER BOWIE належить саме до цієї категорії.
Але ця градація дуже умовна, адже військовий може виявитися чудовим мисливцем або шанувальником альпінізму. Тому функціональність моделей SOG не обмежується лише його призначенням.
Перед тим, як купити якісний ніж SOG або мультитул керуйтеся задачами, які треба буде вирішувати. Веломандрівнику немає необхідності возити з собою великий тесак із цілісним клинком, він йому буде створювати незручності та проблеми в дорозі. Краще зупинити свій вибір на складних невеликих моделях із додатковим інструментом.
Ножі
Ніж – це колючо-ріжучий інструмент. Але щоб він виконував свою функцію, є ряд вимог:
- Міцність. Часте використання ножів призводить до їх непридатності. Щоб цього уникнути для виробництва мають використовуватися міцні зносостійкі матеріали.
- Заточення має бути максимально тривалим. У горах або на полюванні немає можливості точити робочий інструмент, тому при виборі звертайте увагу на якість сталі, наскільки довго вона може тримати заточку.
- Ручка (рукоять) має комфортно лягати в долоню, не натирати, відповідати розміру, формі долоні. Як матеріал використовують метал з рифленою поверхнею, дерево, пластик. Щоб зробити ручку ножа комфортнішою і знизити ймовірність утворення мозолів на долоні бренд SOG використовує у деяких моделях багатошарову шкіру (SUPER SOG BOWIE).
Особливості туристичних та мисливських ножів
Матеріал клинка
Особливої уваги при виборі ножа заслуговує клинок і його матеріал. Основна частина знаряддя – це його лезо і від того, наскільки воно якісне, залежить зручність використання, якість зрізу, міцність.
Сьогодні використовують два основних типи матеріалу для виготовлення клинка: нержавіюча сталь і вуглецева сталь.
Нержавіюча сталь не піддається корозії, довго служить. Але при цьому погано тримає заточення. Якщо вирішили купити туристичний ніж із нержавіючої сталі, готуйтеся до того, що його треба буде часто заточувати, як мінімум, освіжати заточку перед кожним серйозним виходом. Хоча є певні типи сталі, наприклад, нержавіюча BG42, які не потребують частого заточування. Таку сталь використовує бренд SOG для виготовлення ножів та деяких мультитулів.
Цікавий факт: сталь BG42 раніше застосовувалася лише в аерокосмічній промисловості, де працював засновник бренду SOG Spencer Frazer.
Вуглецева сталь – міцніша. Клинки з неї виходять міцними та надійними. Сталь добре тримає заточку, хоча сам процес заточування більш трудомісткий. Компанія SOG використовує вуглецеві сталі AUS-8, D2.
Крім основних типів сталі використовують сплави з додатковими матеріалами. Завдяки цьому вдається удосконалити основні характеристики міцності, зносостійкості та підтримання заточки. Наприклад, сталь S35VN виконана з додаванням карбіду ванадію та ніобію. Її використовують для виготовлення моделі ножа SOG Terminus XR.
Особливості матеріалу ручки
При виборі матеріалу для ручки звертають увагу на його міцність та зносостійкість.
- Ручки з дерева приємні на дотик, не холодять руку, але швидко розсихаються і зношуються без відповідної обробки.
- Ручки із металу – довговічні, міцні. Щоб вони не ковзали в долоні, використовують нанесення рифлення. Компанія SOG віддає перевагу анодованому алюмінію.
- Термопластик та нейлон, армований скловолокном, – приємні на дотик, зносостійкі. Якщо обирати між термопластиком і нейлоном, краще віддати перевагу другому. Завдяки використанню посилених волокон така ручка міцніша і досить зносостійка.
- Шкіра, як матеріал, добре себе зарекомендувала у використанні, незважаючи на високу вартість обробки. Такі ручки довговічні, приємні в руці, не ковзають. SOG використовує для деяких моделей багатошарову шкіру з епоксидною смолою. Вся лінійка ножів BOWIE виконана із ручками зі шкіри.
Фіксуючі замки
Компактний складаний ніж оснащений спеціальним замком, який запобігає його самовільному відкриванню. Замок може бути автоматичний та напівавтоматичний, з фіксатором та без. Найпопулярніші – Liner Lock, Frame Lock, Back Lock, Tri-Ad Lock, Compression lock.
Крім цього, виробники розробляють свої моделі. Це дозволяє адаптувати той чи інший тип замка під конкретну модель ножа. У бренду SOG найпопулярнішими замками є Back Lock, XR Lock, Axis Lock, AT-XR Lock, AU-XR, AT-XR, Frame Lock, XR.
Кожен із цих замків розроблений під конкретну категорію користувачів. Наприклад, замок AT-XR Lock використовується у серії для професіоналів TRIDENT. Його надійна фіксація та простий механізм дозволяють використовувати ніж у найскладніших ситуаціях без заминок з відкриттям.
Ножни (піхви)
Використовуються для безпечного транспортування та зберігання ножів. За словами Кріса Кешбо, старшого директора з розробок компанії SOG, 90% всього часу ніж проводить у піхвах. І якщо складні моделі можна цілком безпечно перевозити у складеному вигляді, то для перевезення нескладних варіантів потрібні піхви.
Сьогодні їх виготовляють із різних матеріалів – пластик, карбон, шкіра, нейлон.
Деякі виробники пропонують купити піхви окремо від ножа, а деякі мають лінійки, куди входять укомплектовані варіанти. Наприклад, компанія SOG пропонує ножі з фіксованим лезом Pentagon FX і Pentagon Covert FX купити відразу з піхвами. Такі моделі обирають мисливці та військові. Завдяки чохлам для зберігання їх можна зафіксувати на ремені вертикально та горизонтально, вони сумісні із системою Molle, адаптуються під ліву чи праву руку.
Мультитули
У деяких ситуаціях ножа може бути недостатньо – обрізати дріт, зачистити провід від ізолюючого шару, закрутити кріплення на сноуборді. У таких випадках краще купити якісний мультитул. Це спеціальний мультифункціональний інструмент, до комплектації якого входять плоскогубці, різного роду викрутки, консервні ножі і навіть пилочка для нігтів.
Мультитул – це готове рішення задачі будь-якої складності незалежно від того, чи в будинку ви, на дачі, у кемпінгу в горах чи полі.
Особливості мультитулів
У польових умовах виникають нестандартні ситуації, на вирішення яких знадобиться спеціальний інструмент. Наприклад, альпініст уже в горах помітив, що зуби на його кошах притупилися. Але напилка з собою немає, а у сноубордиста на схилі може не виявитися викрутки, щоб закрутити кріплення на дошці. Саме в таких випадках і потрібний мультитул. Він поєднує у собі різні інструменти.
Але перед тим, як купити мультитул, важливо зорієнтуватися з поставленими завданнями. Наприклад, для велосипедиста важливі різного роду викрутки та ключі, а ось складні ножиці стануть у нагоді в кемпінгу. Також важливо звертати увагу на:
- Метал, з якого виготовлений мультитул. Більшість виробників використовують нержавіючу сталь. Вона досить міцна, зносостійка. Компанія SOG використовує для найпопулярніших моделей сталь 5Cr15MoV. У деяких виробників можна зустріти анодований алюміній.
- Легкість відкриття. Важливо, щоб користувач міг легко відкривати потрібні йому інструменти. У деяких моделей можливо відкривання однією рукою, наприклад, у SOG це реалізовано завдяки механізму Compound Leverage, також він в рази збільшує силу тиску руки на ручки мультитулу.
- Практичність використання та зберігання. Тут важливо звертати увагу на розміри, зручність у руці, ручки, наявність чохла для зберігання.
Що краще взяти – туристичний ніж чи мультитул для походу – кожен вирішує сам. Все залежить від поставлених завдань. Для одних краще взяти великий мисливський ніж, для інших – компактний складний ніж, а для деяких оптимально зупинити свій вибір на мультиінструменті. Але вибираючи подібне спорядження важливо орієнтуватися на виробника та наявність гарантії на товар.
Оптова компанія SMG пропонує ножі та мультитули від американського виробника – компанії SOG. Продукція компанії – це різноманітність моделей ножів, що включає як нішеві варіанти для outdoor активності та військових, так і ті, що підходять на кожен день. Крім цього, функціональні мультитули SOG визнані одними з найкращих на сучасному ринку.
Купити ножі та мультитули для туризму та полювання ви можете в магазинах.