Комарі, мошка, кліщі – ці та багато інших комах можуть зіпсувати навіть найідеальніший, найпродуманіший відпочинок чи похід. І захист від комах – це ще одна складова гарного вечора на природі або веселої пригоди.
Адже небезпека від укусів комах полягає не лише в неприємному свербінні та припухлості місця укусу. Комарі та кліщі є носіями таких хвороб як малярія, онхоцеркоз (в народі річкова сліпота), енцефаліт, бореліоз та багато інших. Тому важливо не допустити укусу та зараження. Ми радимо використовувати спреї для захисту від комарів, мошки та кліщів.
Засоби для захисту від комах сьогодні включають спреї, мазі, бальзами, різного роду портативні фумігатори та елементарний одяг, що здатен захистити від укусів. Також багато виробників пропонують засоби, які заспокоять подразнену шкіру після укусу.
Але чи задумувались ви, що саме входить до складу таких засобів?
На сьогодні розрізняють захист від комах на основі діетилтолуаміда (англ. DЕЕТ) та на основі салтидину або ікаридину, що, власне кажучи, одне й те ж саме.
Що таке DEET?
Трохи з історії появи DЕЕТ
Під час в’єтнамської війни американські солдати зіштовхнулись з серйозною проблемою у вигляді підвищеної вологості й як наслідок великої кількості комарів. На той період ще не придумали жодних репелентів, а народні засоби не давали порятунку.
Тому Пентагон доручив одному з Міністерств США розробити засіб для захисту від комах. Спочатку планувалось, що отримана речовина буде відлякувати малярійного комара та москітів, але незабаром виявилось, що отримана речовина може відлякувати велику кількість комах, що кусаються. Що спричинило незабаром його підвищену популярність не лише серед військових, але й серед туристів, фермерів, рибалок.
Цією речовиною виявився диетилтолуамід (DЕЕТ). На його основі розробили репелент, який і по сьогоднішній день використовують у боротьбі з комарами, мошкою й рештою летючої нечисті, яка може зіпсувати відпочинок.
Як працює DЕЕТ?
Комарі та мошка спочатку «відчувають» запах людини, а точніше шлейф його СО2 на відстані до 50 м. Коли ж вони прилітають ближче, то вже можуть орієнтуватися на температуру тіла. Диетилтолуамід здатен заблокувати чутливі рецептори комахи. Тобто, завдяки DЕЕТ комарі «втрачають нюх» і не можуть «знайти» людину.
Засоби для захисту від комах на основі DEET
Сьогодні на основі диетилтолуаміда розробили безліч репелентів, серед яких є і бальзами, і спреї від комарів.
Для того, щоб діюча речовина не «випаровувалась» виробники додають різного роду добавки, які «фіксують» DЕЕТ на шкірі чи на одязі. Завдяки цьому дія захисту може тривати до 10 годин. По закінченню цього часу рекомендують повторно нанести захист на поверхню шкіри. Також в умовах підвищеної вологості навколишнього середовища та підвищеної пітливості рекомендують наносити засіб частіше – в середньому раз в 5-6 годин.
В залежності від відсотка вмісту DЕЕТ в складі захисного засобу розрізняють варіанти:
- З DЕЕТ менше ніж 50%. Це можуть бути спреї, креми, бальзами. В середньому такий захист триває 8-10 годин і поширюється на комарів, мошок та кліщів. Прикладом може бути спрей Base Camp DEET 50 та крем цього ж виробника Base Camp DEET 34% Cream. Вміст діючої речовини складає 34%, цього цілком достатньо, щоб захиститись від надокучливих комах в середніх кліматичних широтах.
Засоби з DЕЕТ більше ніж 50% використовують в вологих тропіках, там, де велика кількість комах. Такі засоби захисту від комах тримаються на шкірі до 14 годин, не «бояться» поту та вологи в повітрі.
Інші типи спреїв для захисту від комах
Для людей з підвищеною чутливістю шкіри та дітей молодше 2-х років DЕЕТ-вмісні засоби захисту від укусів не підходять. Для розв’язання цієї проблеми виробники використовують варіанти на основі салтидину та ефірних олій.
Салтидин або ікаридин (за останньою класифікацією МОЗ) використовують в якості основної діючої речовини для репелентів та різного роду захисних засобів від укусів комах.
За своїми характеристиками салтидин не поступається DЕЕТ, а в деяких ситуаціях проявляє себе навіть краще.
Репелент на основі салтидину можна наносити на шкіру та на одяг. При контакті з пластиком, нейлоном або поліестером не вступає в реакцію, простіше кажучи, не псує одяг або спорядження. На шкірі не виникає алергічних реакцій.
Захист від комарів на основі ефірних олій може поступатись по ефективності дії на кліщів та мошку. Якщо порівнювати механіку роботи засобів на основі DЕЕТ або салтидину, які блокують рецептори комах, то захист на основі ефірних олій просто відлякує мошку. Їй «не подобається» запах олій і вона летить геть. 100% гарантії ефективності подібних засобів виробники не дають, але при цьому подібний захист теж користується популярністю.
Одним із таких засобів можна назвати репелент Bug Drug від Black Diamond. До його складу входять олії лимонного евкаліпта, лаванди, герані, м’яти перечної, розмарину.
Просочення для одягу при захисті від комах
Але не завжди є можливість використовувати спрей або крем. Тоді на допомогу приходить просочення для тканин. Це спеціальний спрей, який наносять безпосередньо на тканину верхнього одягу.
Основу таких просочень найчастіше складає перметрин (C21H20Cl2O3), який також використовують і в медицині для лікування шкірних захворювань. Його запах паралізує комах, які знаходяться безпосередньо на тканині. Але в більшості випадків він просто відлякує комах й маскує запах людини від них.
Прикладом якісного просочення для одягу є MGP Spray від Base Camp. Виробники радять наносити просочення на чисту тканину рівномірним шаром й після цього дати їй висохнути. Не одягати просочений одяг до повного його висихання. Дії такого просочення вистачає на період від 2 до 4 тижнів.
Важливо: Після кожного прання треба повторно обробляти одяг просоченням Base Camp MGP Spray, оскільки миючі засоби вимивають діючу речовину.
Якщо планується похід або експедиція в умовах підвищеної вологості, зупиніть свій вибір на просоченнях для одягу, так ви зекономите час на систематичне нанесення та кількість витраченого захисного засобу.
А якщо ж це похід вихідного дня або прогулянка до річки, вам згодяться спреї від комах та кліщів.
Гуртова компанія SMG являється офіційним дистриб’ютором продукції українського виробника Base Camp.
Купити спреї, креми та просочення для захисту від комах в Україні ви можете в магазинах.