Спочатку про термін
В англомовному середовищі цей тип продукції називається underwear (те, що під одягом) або first / base lair (перший / базовий шар). У нашій же країні прижився термін термобілизна, часто вводить покупця в оману. Адже питання, що найчастіше задається покупцями - «Термо, значить воно гріє?».
Спектр застосування функціонального базового шару надзвичайно широкий - це будь-які види активності, які потребують допомоги організму в процесах терморегуляції, відведення вологи від тіла в зимовий, демісезонний і літній періоди. Грамотний консультант-продавець, вже в залежності від періоду року, виду активності і комплекції покупця запропонує найбільш оптимальний варіант функціональної білизни за складом, зональністю, кроєм та рівнем компресії.
Склад
На даний момент виробники функціональної білизни випускають продукцію з синтетичної пряжі, вовни мерино, або міксів цих матеріалів. Іноді в складі може зустрічатися шовк, бавовна або вовна іншого походження, верблюжа або альпаки наприклад, але це скоріше екзотичні виключення. Що стосується синтетичних матеріалів, то не варто забувати, що крім хімічного складу величезне значення має і форма волокон. Багато розробок зареєстровані як торговельні марки і використовуються в описах як імена власні - Dryarn® на основі поліпропілену, Coolmax® на основі поліестеру і т.д
Якщо порівнювати характеристики синтетичних волокон і вовни мерино, то кожен з матеріалів має свій набір переваг.
Зональність
Різні ділянки нашого тіла по-різному реагують на фізичні навантаження, нерівномірно виділяючи тепло і піт. Інтенсивно потіють зони, що потребують охолодження - спина, груди, пахвова і пахова зони. У свою чергу деякі ділянки тіла при низьких температурах вимагають додаткової теплоізоляції - ліктьові і колінні суглоби, абдомінальна область (сонячне сплетіння - велике скупчення нервових вузлів), плечі, поперекова область.
Відповідно зональной будові нашого тіла має бути спроектована і термобілизна. Матеріал, який покриває зони, що вимагають додаткового охолодження, повинен бути тонше або мати повітрообмінну структуру. Матеріал же в області колінних суглобів, плечей або інших зон, що вимагають додаткового захисту від переохолодження, може бутибільш товстим або спеціально структурованим для кращої теплоізоляції.
Крій та компресія
Функціональна термобілизна може бути низької, середньої або високої компресії. І кожен з цих варіантів має свій набір переваг.
Пряжа з вовни мерино має низьку еластичність і, відповідно, білизна буде низько компресійним. Це дозволяє носити його тривалий час без появи почуття дискомфорту, в т.ч. і не змінювати білизну під час ночівлі. Високо- і середньокомпрессійна синтетична білизна, подразнюючи нервові рецептори на шкірі, підтримує м'язовий апарат в готовності до активних дій, покращує кровотік і постачання м'язів киснем і живильними речовинами. Підійде для заняття активними видами спорту.
До особливостей крою окремих елементів можна віднести футболки з коротким рукавом для теплої пори року, штани з довжиною в ¾ - для ідеального поєднання з гірськолижними або сноубордічними шкарпетками.
Аксесуари
Говорячи про функціональну білизну, найчастіше мається на увазі верхня частина і штани. Але не варто забувати про додаткові аксесуари, які відіграють важливу роль у терморегуляції і формуванні відчуття комфорту.
Нижня білизна (нательна)
Елемент одягу, який відповідає за комфорт в інтимній і найбільш чутливій зоні нашого тіла. Може бути виготовлений з тих же матеріалів, що і основний комплект (шерсть, синтетика).
Шкарпетки
Вовняні та синтетичні велосипедні, для альпінізму, гірськолижні, бігові, сноубордичні, трекінгові, для бігових лиж - спеціалізовані шкарпетки для спорту це один з ключових елементів першого шару одягу.
Топ
Важливий елемент жіночого одягу для спорту.
Балаклави, шапочки, пов'язки, бандани
Компанія SMG є офіційним дистриб'ютором виробників функціональної білизни, шкарпеток і аксесуарів для спорту Accapi (Italy) і SmartWool (USA).