Мотузка - невід'ємний елемент спорядження в туризмі, скелелазіння, альпінізмі, висотних роботах, спелеології, рятувальних робіт, парусному спорті тощо. Усі роботи на висоті так чи інакше пов'язані з використанням мотузки.

Існує велика кількість видів мотузок для різних цілей, ситуацій та призначень. Залежно від сфери їх застосування та характеристик, мотузки відрізняються діаметром, коефіцієнтом лінійного розтягування, обробкою (просоченням) обплетення або осердя, матеріалом обплетення і осердя, наявністю подвійного зовнішнього обплетення, технологією плетіння.

Розглянемо кілька основних типів, які застосовуються в екстремальних видах спорту:

Динамічні мотузки – з високим ступенем (коефіцієнтом) розтягування. Застосовуються в скелелазіння та альпінізмі для організації верхньої або нижньої страховки спортсмена. Використовуються як у скелелазних стендах, так і у горах. При зриві мотузка розтягується, амортизуючи падіння і розподіляючи навантаження від ривка по всій довжині. Лінійне розтягування динамічної мотузки варіюється від 20% до 35% її довжини.  Таким чином вдається уникнути серйозних травм від ривка під час падіння спортсмена з висоти.

Динамічні мотузки в процесі виробництва можуть оброблятися різними просоченнями, щоб захистити їх від води та абразиву та збільшити термін життя мотузки. Така обробка необхідна при використанні мотузки на відкритому повітрі, де висока вирогідність намокання від дощу або снігу. Популярний діаметр динамічних мотузок від 7,8 мм до 10,5 мм.

Статичні мотузки – з низьким ступенем (коефіцієнтом) розтягування. Використовуються при статичному навантаженні, без ривків та зривів. Такі мотузки призначені для промислового альпінізму, рятувальних робіт, арбористики, спелеології та каньйонінгу, спортивного туризму. Звзвичай діаметри статичних мотузок  - від 8 мм до 12 мм.

Конструкція статичних та динамічних мотузок

Всі мотузки мають обплетення і багатожильний осердець, пасма якого закручені в різні боки 50/50, що допомагає мотузці не скручуватися при використанні фрикційних спускових пристроїв, блоків або поліспастів. Залежно від плетіння, матеріалу та просочення мотузка має різний ступінь стійкості до стирання, потрапляння абразивних частинок та вологи. Найбільш поширений матеріал для виготовлення статичної мотузки – поліамід.

Статичні мотузки діаметром від 2 мм до 8 мм використовуються як допоміжні та називаються репшнурами. Такі мотузки не можна використовувати для страхування людини, підйомів важких вантажів, наведення перил, переправ тощо. Допоміжні шнури застосовуються для транспортування не важких вантажів, інструментів, спорядження  та інших робіт.

Безпечний термін служби статичних та динамічних мотузок за умови дотримання умов зберігання та експлуатації, зазначенних виробником - до 7 років.

Технології компанії TENDON

Запатентована технологія TeFIX® надійно з'єднує осердець мотузки із зовнішньою обплетенням. Ця сполука запобігає зміщенню (зсуву) облетення щодо сердечника. Цього результату досягли, додавши під час виробництва спеціальний матеріал TeFIX® між серцевиною та обплетенням. Такий технологічний процес дозволяє досягти міцного і гнучкого з'єднання цих двох частин. Мотузка має нульову подачу обплетення,  набагато більший термін служби, м'яка і зручна в користуванні, добре поводить себе в підйомних і спускових пристроях.

Система обплетення SBS - це технологія, при якій кожна нитка вплітається в тасьму окремо, тому вони не йдуть попарно. Таким чином обплетення SBS має більш гладку поверхню, ніж стандартне тандемне обплетення. Це призводить до того, що мотузки з такою оплеткою мають нижчий коефіцієнт тертя і, таким чином, стають більш стійкими до стирання та пошкодження через тертя поверхню породи або спорядження.

Завдяки компактності обплетення також знижується ефект проникнення дрібних частинок між волокнами, що зменшує пошкодження внутрішньої структури сердечника мотузки. Ще однією перевагою є те, що мотузки з оплеткою SBS приємніші на дотик, мають  відмінну гнучкість і з ними легше працювати.

Плетіння SBS

Плетіння тандем

Технологія LOWE - завдяки унікальній комбінації матеріалів знизили вагу мотузки без зміни її діаметра та відповідно до стандарту EN892. Користувач заощадить цінні грами та оцінить практичний діаметр мотузки.

Технологія повного захисту TEFLON ECO

Максимальний захист статичних та динамічних мотузок від води, пилу та стирання. TEFLON ECO наноситься на обплетення та осердець мотузки у вигляді дуже дрібних частинок, створюючи практично непроникний захисний шар. Таким чином, кожне волокно захищене від пилу, води та інших забруднень, які можуть пошкодити мотузку. Мотузки з обробкою COMPLETE SHIELD зазвичай мають триваліший термін служби. Усі канати цієї модифікації відповідають вимогам стандарту UIAA 101.

Значення міцності канатів

Міцність мотузок та канатів є однією з основних характеристик при виборі. Йдеться про силу в Н (ньютонах), яка розвинена при розриві канату. Міцність наводиться так само в кг або кН (кілоньютонах) і дН (деканьютонах).

1кг = 0,981дН

1000 кг = 9,81 дН

Максимальна міцність мотузок відповідає європейським стандартам:

- EN ISO 1346 - Поліпропілен стрічка, PP Multitex

- EN ISO 14687 - Polysteel

- EN ISO 1140 - Polyamid

- EN ISO 1141 - Polyester

- EN ISO 10556 - Поліефірне та поліолефінове подвійне волокно

Максимальні міцності мотузок встановлені на підставі власних вимірювань у лабораторії компанії Lanex та на випробувальному устаткуванні, сертифікованому та під наглядом Germanischer Lloyd.

Вантажопідйомність канатів

Потрібно розумти різницю між максимальною міцністю каната та його вантажопідйомністю.

Вантажопідйомність - це максимальне навантаження на канат, яке не повинно бути перевищене, і воно залежить від встановленого коефіцієнта безпеки.

Приклад: мотузка з максимальною міцністю 1000 кг, яка використовуватиметься для підйому вантажу і має коефіцієнт безпеки 5:1, її вантажопідйомність - 200 кг.

Чинники, які впливають на безпеку та зменшення терміну служби:

- Інтенсивність експлуатації. Перевіряти візуально на ступінь зношування зовнішньої обплетення.

- Умови зберігання. Усі мотузки необхідно зберігати в сухому місці без потрапляння прямих сонячних променів.

- Контакт з хімічно активними речовинами при зберіганні або виконанні висотних робіт (фарби, олії, розчинники, смоли тощо)

- При великому навантаженні чи ривку. Не допускається до подальшого застосування.

Бережіть своє життя і не нехтуйте правилами техніки безпеки!

Компанія SMG є офіційним представником компаній Lanex, Tendon, Singingrock, Black Diamond. Ми продаємо оптом та в роздріб мотузки для всіх галузей застосування вже понад 15 років. Ми професіонали і добре розуміємося на тонкощах і галузях застосування мотузково-канатної продукції.