Спортсмени-скелелази, альпіністи, рятувальники, співробітники силових структур і будівельники-висотники довіряють своє життя мотузкам і якісному страхувальному спорядженню. Це найважливіший елемент екіпірування, від якого залежить перемога на змаганнях або виконання складних робіт на висоті, пов'язаних із застосуванням складного спорядження і знаннь, як з цим спорядженням поводитись.

Чистка та догляд за мотузкой, вплив хімікатів

У міру забруднення статичної або динамічної мотузки (робота або транспортування її в поганих погодних умовах) кожен користувач зіткнеться з необхідністю прання та чищення.

Брудну мотузку можна мити вручну або в пральній машині в теплій воді при температурі до 30°C без застосування неспеціалізованих миючих засобів. Не застосовуйте пральні та чистячі порошки! Для кращого ефекту миття можна використовувати миючий засіб TENDON ROPE CLEANER. Після прання обов'язково добре промийте мотузку чистою водою і просушіть в сухому місці без потрапляння прямих сонячних променів.

Мотузка не повинна контактувати при зберіганні з хімічними речовинами, такими як фарби, мастики, розчинники. Не використовуйте мотузку зі слідами хімікатів (фарби, мастики). Хімічні пошкодження мотузки на перший погляд зазвичай не очевидні.

Для дезінфекції мотузки використовуйте м'який 1% розчин гіпермарганца або MIRAZYME.

Негативний вплив вологи і обмерзання на термін служби статичних і динамічних мотузок

Якщо мотузка волога або промерзла, її динамічні властивості і міцність значно знижуються, особливо зменшується міцність в вузлах. Тертя об каміння, карабіни або інші гострі краї - найпоширеніший спосіб механічного пошкодження мотузки.

Пил, проникаючи в структуру мотузки з вологою, викликає її повільний знос. Тертя і наступні термічні ефекти під час спуску можуть пошкодити оплетку мотузки і знизити її міцність і довговічність.

У модельному ряді статичних і динамічних мотузок, які виробляють світові лідери, є моделі мотузок з повним або частковим просоченням (просочення обплетення або просочення сердечника). Такі мотузки меньш схильні до стирання і намокання під час експлуатаціі.

По можливості завжди використовуйте кожух (протектор) для захисту мотузки в місцях її тертя об поверхні каменів або стін.

Зберігання та старіння мотузки, обумовлене використанням

Не зберігайте мотузки біля радіаторів опалення або інших джерел тепла. Також не зберігайте бухти мотузок під прямими сонячними променями (відноситься до вітрин магазинів). Вологість і температура в приміщенні для зберігання повинні бути близько 60% і 20°C (рекомендовані значення). Мотузки не повинні контактувати з будь-якими хімічними речовинами (органічними хімікатами, маслами, кислотами) і їх парами. Якщо є сліди хімічних речовин - не використовуйте мотузку!

Оглядайте мотузку візуально і на дотик після кожного дня експлуатації, після кожного падіння або ривка, після кожного сходження, якщо ви використовуєте кішки і льодоруби.

При візуальному огляді зверніть увагу на потертість обплетення (вона не повинна перевищувати 20%, тобто не більше 2 з кожних 10 ниток обплетення). При тактильному аналізі при згинанні вона повинна утворювати правильний радіус вигину. При виявленні негативних ознак безжально вирізуйте цей шматок і не використовуйте його в своїй роботі або подорожах.

 

Якщо альпініст використовує динамічні мотузки для будівельних робіт на висоті або в рятувальних роботах, він зобов'язаний забезпечувати їх огляд не рідше одного разу на дванадцять місяців особою, уповноваженою виробником.

Виробник не несе відповідальності за нещасні випадки, спричинені використанням пошкодженої мотузки, яку слід було вивести з експлуатації. Виведена з експлуатації мотузка повинна бути маркована або знищена таким чином, щоб виключити її подальше використання іншими людьми.

Старіння динамічних мотузок при експлуатації

Ці природні процеси впливають на строк експлуатації мотузки в залежності від частоти застосування та інтенсивності використання. Зовнішні впливи, такі як стирання, забруднення, механічне навантаження (статичне навантаження), робота з канатом (підйомні або спускові пристрої), навантаження при падінні (динамічні навантаження), інтенсивне УФ-випромінювання, агресивні кліматичні умови і т.д.,зменшують запас міцності будь мотузки.

Стирання викликає поступове ослаблення міцності обплетення. Чим сильніше стирання, тим виразніше воно проявляється на «ворсистом» облетенні, і тим менше його вантажопідйомність і пов'язана з цим захисна дія на сердечник мотузки. Частинки бруду і каменів, що проникають в мотузку, призводять до стирання тонких волокон сердечника і обплетення.

Частинки діють як абразивний пісок і призводять в значній мірі до зменшення діаметру волокон, особливо при частому спуску / підйомі.

Сильне динамічне навантаження при зриви викликає втрату міцності мотузки - здатність мотузки гасити динамічну (ударну) енергію.

Кожен виробник дає технічні характеристики на свою продукцію і декларує такі властивості як:

- лінійне розтягнення

- максимальна розривна навантаження

- мінімальне допустима кількість ривків при факторі 1 або 2. Цей показник дуже важливий для динамічних мотузок

- коефіцієнт усадки і т.д

Рекомендація щодо терміну служби від виробників у відповідності з усіма загальними інструкціями щодо безпечного поводження з динамічними мотузками:

Інтенсивне щоденне використання (альпіністи, гірські гіди, штучні стіни)- менше 1 року.

Звичайне використання у вихідні дні (цілорічно) - від 1 року до 2 років.

Регулярне використання у вихідні дні (сезонне) - від 2 до 3 років.

Епізодичне використання (в рекреаційних цілях один раз на місяць) - від 3 до 5 років.

Невикористана мотузка - від 5 до 10 років.