Що таке термоковдра і навіщо вона нам?

Що у вашій аптечці? Швидше за все там бинти, знеболюючі засоби, джгут. А термоковдра є? Чомусь більшість нехтує цим аксесуаром, хоча, знаючи весь його функціонал, можна вирішити безліч завдань не тільки в похідному житті.

Термоковдра, або як її ще називають ізофолія, користується популярністю у виживальників, військових. Це обов'язковий елемент аптечки у водіїв-дальнобійників та шанувальників фрірайду. У Європі фольгована ковдра завжди має бути з собою у представників рятувальних служб, військових, медиків, альпіністів, марафонців.

Рятувальна ковдра – це один із методів збереження тепла в холодних екстремальних ситуаціях. Вона здатна відбивати до 90% тепла, що виділяє тіло. Це незамінна річ під час рятувальних робіт у холодний період.

У наших аптечках вона поки що тільки набирає популярності. Але якщо ваша діяльність пов'язана з екстримом, активним проведенням часу або будь-яким з видів outdoor активності, то такий термозахист просто необхідний в аптечці. Він не займе багато місця, але у певних ситуаціях здатен зберегти життя та здоров'я людини.

Німецький бренд Tatonka пропонує термоковдри Rettungsdecke у складі укомплектованих аптечок. Також їх можна придбати окремо у наших магазинах.

Історія виникнення рятувальних ковдр

Все почалося в середині минулого століття, коли людство почало освоювати космос. Одним із завдань розробників космічних кораблів стало збереження тепла астронавтів на орбіті та захист обладнання від сонячного випромінювання.

Тоді у лабораторіях NASA розробили основу сучасної термоковдри. Вона складалася із з'єднаних між собою в єдиний сплав тонкого листа пластику та алюмінієвого покриття. Зрозуміло, що на перших етапах розробок такий композит міг використовуватися лише там, де потрібно було захистити великі площини, оскільки лист не гнувся та його товщина була близько 2 см.

Першим варіантом використання стала орбітальна станція Skylab. Там композит застосовувався як сонячний щит, відбивав енергію сонця і підтримував стабільну температуру космічних апаратів.

У ході подальших розробок вдалося знизити товщину нового композитора в сотні разів, завдяки чому матеріал вийшов не товщий за людську волосинку. Така товщина дозволяла матеріалу гнутися, він став м'який і його можна було складати чи згинати під різними кутами.

У цей період і з'явилася назва космічна ковдра – «space blanket». Хоча саме як повноцінна ковдра цей матеріал і не придатний, але закутатися і зберегти тепло тіла на деякий час цілком можливо.

Датою народження термоковдри вважається 1964, коли термовідбиваючий матеріал вийшов на промисловий ринок як самостійний продукт. Спочатку оцінили його переваги військові та рятувальники, пізніше спортсмени.

Одними з перших, хто застосував термоковдру у спорті, стали бігуни. Міжнародна організація AIMS, яка займалася марафонами та бігом, на одному із чергових забігів роздавала на фініші спортсменам фольговані накидки. Вони запобігали різкому падінню температури бігунів після того, як ті закінчували бігти. Незабаром теплоізолюючі ковдри увійшли до складу стартового пакету всіх серйозних забігів на території США та Європи.

Сьогодні ж термоковдру можна зустріти у будь-якій сфері де є ризик переохолодження чи екстремальних ситуацій, починаючи від аптечки альпіністів і закінчуючи набором для зимової риболовлі чи полювання.

Як працює термоковдра

Термоковдра не створює і не випромінює тепло, як це відбувається у грілок. Вона не накопичує тепле повітря, як це роблять спальні мішки та пуховки. Але вона здатна відбивати тепло тіла. Це дозволяє на деякий час захистити себе від гіпотермії. Тіло має генерувати тепло самостійно, щоб термозахист його відбивав.

Основа рятувальної ковдри – це знайомий усім нам поліетилен, він не гріє. Зверху на нього з двох сторін нанесено фольговане напилення, воно теж не гріє, хоча і відбиває назад тепло. Але такий готовий виріб добре ізолює повітря, щоб воно не мігрувало. Саме це і є основою роботи термоковдри. ПЕТ (поліетилен) сам по собі пропускає тепло, але алюмінієве покриття запобігає цьому процесу і рятувальне покривало відбиває тепло всередину.

Крім тепла термоковдра не пропускає так само і вологу від тіла. Хочемо ми того чи ні, але разом із теплом наше тіло виділяє і піт. У випадку, коли ви закутані в ізофолію, волога ізольована разом із теплим повітрям, оскільки поліетилен не дихає. Вона може осідати на внутрішні стінки ковдри чи одяг. Тому важливо періодично розкриватися і випускати вологу назовні, провітрюватися, інакше одяг вбере вологу і після використання термоковдри є можливість переохолодитись.

Як використовувати термоковдру

Багато хто носить термоковдру у своїй аптечці, але не впевнений, що знає, як її правильно використовувати і головне коли. Адже вона стане в нагоді не тільки у випадку НП. Це відмінний спосіб зберегти тепло щоразу, коли після тривалої активності настає етап уповільнення.

Ви у поході? Фольгований захист стане в пригоді на привалах після інтенсивного підйому. У холодний період, коли ви швидко рухаєтеся або набираєте висоту, тіло виробляє достатню кількість тепла. Але як тільки ви зупиняєтеся на привалі, кровообіг уповільнюється і різко стає холодно. До того ж мороз та вітер видувають тепло із одягу. У такому випадку можна просто закутатись у термоковдру. Вона закриє вас від вітру і збереже тепло, яке вже напрацьоване тілом. Після цього можна акуратно скласти її і використовувати повторно за аналогічних умов.

Ви бігаєте у холодний період? Тоді кожен раз, коли зупиняєтеся на тривалий час, накидайте ковдру на тіло, вона не дасть м'язам швидко охолонути.

Плаваєте у відкритій воді? Під час кожного запливу організм виробляє велику кількість енергії. Але коли ви виходите на сушу, процеси уповільнюються і може настати переохолодження. Цокання зубів та сині губи у дітей – це саме результат переохолодження. Щоб уникнути подібного, можна закутатися в рятувальну ковдру і тим самим розтягнути період охолодження. Організм повільно перенастоїться до знижених навантажень, а ви не замерзнете.

Рятувальні ковдри Tatonka Rettungsdecke мають досить великий розмір у порівнянні з аналогічними іншими брендами. Це дозволяє комфортно закутатися в них навіть чоловікові великої комплекції. Для більшого комфорту їх виготовляють двосторонніми – одна сторона срібляста, друга золотиста. Якщо потрібно зігрітися, зберегти тепло, то ковдра має бути сріблом усередину. Таким чином, внутрішня сторона ефективно відображатиме теплове випромінювання, а зовнішня – при необхідності привертатиме увагу рятувальників.

Важливо: під час використання рятувального термозахисту між тілом та поверхнею ковдри має бути повітряний прошарок. Ізолятором тепла є повітря, а ковдра вже ізолює повітря. Якщо щільно закутатись, то все тепло буде проходити назовні. Ідеально, якщо на тілі людини буде якийсь одяг, він буде служити тим прошарком, який утримуватиме тепло. Навіть якщо ваш одяг мокрий (ви промокли під дощем або впали у воду), то краще його відразу не знімати. Зробіть пару фізичних вправ, щоб по тілу пішло тепло, закутайтесь в термоковдру таким чином, щоб тепло не видувало назовні і зігрійтеся спочатку так. Пізніше, коли одяг стане теплим, можна переодягтися у щось сухе.

Основні характеристики

Завдяки особливостям матеріалу, з якого роблять рятувальні ковдри, вони мають такі характеристики:

  • Мала вага та компактність досягаються завдяки товщині матеріалу, з якого зроблено виріб. Наприклад, Tatonka Rettungsdecke при розмірах 210 см х 160 см важить лише 60 грамів. А за розмірами у складеному вигляді буде трохи менше, ніж долоня дорослої людини.
  • ПЕТ – дуже міцний матеріал, на розрив він витримує навантаження більше 100 кілограмів. Але при цьому він боїться надрізів, проколів, іскри. До речі, при попаданні іскри на поверхню виробу, вона проплавить дірку, але ковдра не спалахне.
  • Фольгована плівка, яка використовується для Tatonka Rettungsdecke не пропускає повітря, не продувається вітром, може бути захистом від вологи та пилу.
  • Стійкість до холоду. Матеріал не боїться морозу, не дубіє на холоді, не перемерзає.
  • На відміну від звичайної плівки не прилипає до ран, опіків.
  • Матеріал просвічується. Навіть якщо ви закутаєтесь повністю з головою, то зможете бачити все навколо.
  • Фольгована ковдра шарудить. Якщо вирішите накинути ковдру поверх спального мішка, будьте готові до шарудіння. Хоча коли йдеться про збереження тепла, то це не так вже й важливо.

Альтернативні варіанти використання

Рятувальну ковдру можна використовувати не тільки для того, щоб сховатися або закутатися. У польових умовах її також можна використовувати як:

  • Тент, який захистить від дощу чи сонця. Між двома опорами (дерева, трекінгові палиці) потрібно натягнути мотузку і через неї перекинути ковдру. Краї закріпити за допомогою мотузок або каміння. У вітряну погоду краще так не експериментувати, оскільки є можливість пошкодити ковдру. Якщо йдеться про захист від сонця, то краще Tatonka Rettungsdecke перекидати сріблястою стороною вгору, так під тентом не буде дуже спекотно.
  • Сховище для спорядження. Можна просто вкрити рюкзаки та речі зверху від опадів. Або спорудити за допомогою трекінгових палиць та ковдри щось на кшталт трикутного двускатного намету.
  • Захист для намету. Бувають ситуації, коли доводиться встановлювати похідний будинок під відкритим сонцем. Щоб усередині не було занадто спекотно, можна зверху кинути фольговану ковдру, вона відображатиме сонячні промені. У такому разі головне – добре закріпити її, щоб не здувало вітром.
  • Виживальники використовують ковдру як екран для збереження тепла від вогню. Для цього необхідно зафіксувати ковдру вертикально вогню. Такий захист добре працює у тиху безвітряну погоду.
  • Додатковий теплоізолюючий шар під килимок туриста. Важливо розуміти, що ковдра не замінює повністю килимок, але як додатковий захист свої задачі виконує добре.
  • Можна збирати дощову воду. Для цього потрібно зробити заглиблення у ґрунті, застелити його ковдрою, краї зафіксувати камінням. У такий же спосіб можна гріти на сонці воду в ясну погоду.
  • Рятувальна ковдра може працювати як термос для продуктів. Потрібно загорнути теплі/охолоджені продукти у тканину, а потім – у термоковдру. Так вони найдовше зможуть зберігати свою температуру.
  • Під час рятувальних робіт можна використовувати як ноші. Важливо пам'ятати, що всі ковдри бояться гострих предметів, якщо є можливість проколоти її під час транспортування потерпілого, то потрібно прибрати всі колючі/ріжучі предмети.

Збираючи свою аптечку для пригод або на військові збори не забудьте про рятувальну ковдру. Вона не займе багато місця у вашому рюкзаку, але при цьому стане просто незамінною у різних ситуаціях. Знаючи особливості матеріалу та процес його роботи, ви можете використовувати її не тільки при рятувальних роботах, але й для облаштування похідного або військового побуту.

Оптова компанія SMG є офіційним постачальником термоковдр німецького виробника Tatonka. Підібрати аптечку з рятувальною ковдрою або купити термоковдру Tatonka в Україні ви можете у магазинах.