Мотузка - найнадійніший елемент альпіністського спорядження.
Буває, спорядження стає надто рідним. Особливо якщо ви провели з ним чудову відпустку на скелях, пройшли не один маршрут, підкорили вершини. Між вами формується особливий зв'язок, який дуже важко розірвати. Але одного разу вам все одно доведеться розлучитися з найнадійнішим і якісим спорядженням. Дуже важливо не пропустити цей момент, і вчасно замінити обладнання, що стало непридатним.
Визначення часу списання спорядження - не найточніша з дисциплін. Іноді пошкодження очевидні, і питань щодо цього не виникає. В інших випадках видимих пошкоджень немає, але, можливо, настав час відкласти спорядження убік і не використовувати далі. Щоб розуміти ці нюанси, потрібно періодично уважно оглядати все своє спорядження щодо видимих пошкоджень і дефектів, а також враховувати рекомендації виробника щодо терміну служби продукту. Якщо ви сумніваєтеся в надійності, краще перестрахуватися, та списати предмет екіпірування, знайшовши для нього інше застосування в побуті, декорі або викинути його.
Дуже важливий момент! Обов'язково промаркуйте непридатне спорядження. Переконайтеся, що ніхто не скористається ним за вашої відсутності. Сміливо доламуйте надламане і дорізайте недорване та пошарпане. Особливо це стосується мотузок – рекомендуємо порізати на невеликі шматки.
Що говорить компанія Tendon (у своєму каталозі за 2013 рік) про зберігання мотузки?
Мотузки зберігають всі свої функціональні властивості повною мірою при зберіганні протягом 5 років у відповідних умовах (темно, температура повітря +15+25 градусів, вологість близько 65%, приміщення, що провітрюється).
Страхувальну мотузку варто вивести з експлуатації після серйозного зриву з великої висоти з високими навантаженнями або якщо ви виявили на ній ушкодження, такі як порізи, порожнечі всередині осердя, ущільнення або численні потертості обплетення (понад 20% сигнальних ниток).
Рекомендації щодо термінів експлуатації:
- Після зриву з великої висоти та з високими навантаженнями чи іншими ушкодженнями – списати негайно
- Часте використання (один раз на тиждень або більше) – не більше 1 року експлуатації
- Регулярне використання (кілька разів на місяць) - 1-3 роки експлуатації
- Періодичне використання (один раз на місяць) - 4-5 років експлуатації
- Рідкісне використання (1-2 рази на рік) - 7 років експлуатації
- Мотузка жодного разу не використовувалася - 10 років з дати виготовлення (А вона вам точно потрібна? Може віддати на господарські потреби?)
Журнал використання мотузки
Запишіть у нього дату покупки, частоту використання, кількість та серйозність зривів. Це допоможе вам точно визначити, коли настав час викидати мотузку. Сучасні технології дозволяють вживляти мікрочіпи в спорядження (статичні або динамічні мотузки, страхувальні системи) та вести облік на комп'ютері через спеціальний сканер чіпів.
Як перевірити мотузку?
Щоб дізнатися про стан вашої улюбленої мотузки, важливо перевіряти її перед кожним використанням. Пропустіть всю мотузку через руки, щоб оцінити наявність видимих або тактильних пошкоджень. Це займе буквально кілька хвилин
Check-list для перевірки стану мотузки:
- Чи є сильні потертості обплетення?
- Ви бачите чи відчуваєте порізи?
- Ви бачите чи відчуваєте пласкі зони без сердечника?
- Мотузка жорсткіша в деяких місцях?
- Чи видно сердечник?
- Чи бачите ви зміни кольору від впливу сонця та/або хімічних речовин?
- Чи є зрушення обплетення?
Якщо ви відповіли так на будь-яке з цих питань, вам слід відправити мотузку на утилізацію без жодного жалю. У деяких випадках мотузку ще можна врятувати - якщо пошкодження знаходяться на кінцях. Обріжте їх, відступивши від пошкоджень 30-50 см. Обов'язково обпаліть кінці на вогні. Ідеальний варіант для укорочування мотузки - термоніж, він одразу якісно заплавляє кінці при розрізанні.
Всі виробники на своїх сайтах пишуть плюс мінус одні і ті ж правила зберігання, експлуатації. Зрештою, користувач сам приймає рішення про безпеку себе і свого партнера.