Орієнтування на місцевості з компасом і картою в туристичному житті – це, мабуть, одна з найважливіших навичок. Але сучасний легкий трекінг і хайкінг практично позбавлені такої необхідності – всі стежки та маршрути добре промарковані. Щоб заблукати або збитися з маршруту, потрібно ще постаратися. Але це лише у теплий сезон. Коли гори вкриває снігом, або коли ви подорожуєте самостійно прокладеним новим маршрутом, важливість орієнтування підвищується.
Але з чим мандрує сучасний турист? Смартфон із завантаженими картами чи GPS навігатор? За деяких обставин цього може бути достатньо. Але вони мають низку недоліків:
- Залежність від джерела живлення: батарея може розрядитись, а павербанк або змінні батарейки не завжди є в рюкзаку;
- Недостатньо детальні карти, наприклад, для спортивного орієнтування «телефонні» карти не підходять;
- Відсутність доступу до векторних карт для детальної розробки маршруту.
Під час планування серйозного походу, сходження або навіть фрірайду компас та карта можуть вирішити питання орієнтування на місцевості та навіть урятувати життя.
Навіщо потрібні компаси?
«Компас завжди вказує на північ. Знаючи цю інформацію, можна швидко зорієнтуватися на місцевості, не заблукати в лісі» – саме цю інформацію нам завжди розповідали у школі.
Але хто з вас думав про те, коли ви можете застосувати ці знання на практиці? У сучасному світі смартфон з Google картами дозволяє знайти дорогу в новому місті, не заблукати в лісі і навіть пройти нескладний піший маршрут у горах. Все просто – потрібно просто йти туди, куди вказує стрілка.
Але інколи цього мало.
Сучасні змагання з рогейну та спортивного туризму передбачають проходження точок КП та набір балів. Тут гугла буде мало, потрібно щось більш універсальне та деталізоване. Компас, карта та навички ними користуватися допоможуть швидко зорієнтуватися на місцевості та прокласти правильний маршрут.
Фрірайд і скітур складаються з покатушок і подорожей засніженими горами далеко від населених пунктів по цілісному снігу. Погода не завжди буває ясною, часто доводиться пересуватися у хмарі чи тумані. Білий туман і білий незайманий сніг навколо створюють ідеально білий простір без векторного напрямку. На перших етапах можна використовувати смартфон для визначення напрямку руху. Але важливо пам'ятати, що сучасні девайси бояться холоду і швидко розряджаються. А GPS навігатор зазвичай дорого коштує, щоб його купувати для уїк-енду в горах. І тут знадобиться компас і детальна карта місцевості. А якщо використовувати моделі серії Expedition бренду Silva, можна також визначити рівень лавинної небезпеки на певній ділянці.
У морській справі використовуються основні бортові комп'ютери, якщо йдеться про великі судна. Якщо це невелика яхта або човен, то тут застосовують морські компаси. Вони розроблені з урахуванням особливостей морської справи та постійної хитавиці на хвилях. Так, одна з найпопулярніших моделей від Silva 70UNE не вимагає ідеально рівної горизонтальної поверхні, щоб показати напрямок на північ. Тут є вбудований чутливий кронштейн, який реагує на хитання на хвилях. А вологозахищений корпус створює герметичнсть всередині, завдяки чому він не тоне і утримується на поверхні води як поплавок.
Як користуватися компасом
Щоб розібратися, як користуватися компасом, треба розуміти, з чого він складається. Усі компаси Silva мають:
- Магнітну стрілку – головний елемент компасу. Її магнітний кінець завжди вказує на північ. Матеріал для виготовлення – шведська сталь. Для комфорту використання вона пофарбована у два кольори. Кріпиться до корпусу за допомогою сапфірового підшипника, який забезпечує максимально плавне та м'яке обертання.
- Корпус зі шкалою виконаний із міцного пластику. Щоб значення на шкалі не стиралися з часом, всі позначення виконані у техніці гарячого тиснення.
- Рідина всередині корпусу заповнює внутрішній об'єм (тому вони називаються рідинними). Основу рідини становить запатентована суміш, яка забезпечує точність та стабільність голки, антистатичність та зволоження елементів. Вона не замерзає на холоді, не переходить у пароподібний стан в спеку.
- Шкала (лімб) забезпечує точність зчитування напрямку, мінімальний крок становить 1 чи 2 градуси залежно від моделі.
- Стрілка напрямку руху розташована на корпусі чи плиті. Саме вона буде «вести» у вибраному напрямку.
- Вбудований клінометр використовується для визначення кута нахилу.
Суть роботи компаса у тому, що його стрілка завжди вказує на північ. Знаючи де північ, можна визначити інші сторони світу. Таким чином, орієнтуючись на місцевості, визначають вектор напряму та дотримуються маршруту.
Моделі Silva розроблені максимально зрозумілими для користувача. Дотримуючись класичного алгоритму дій з трьох основних кроків, ви швидко визначите де північ, де південь і куди вам потрібно рухатися далі.
Крок номер 1
Використовуємо карту та компас. Зіставляємо їх таким чином, щоб компас вказував на північ, і верх карти був спрямований в ту ж сторону. Для цього провертаємо компас в руках доти, доки стрілка не буде вказувати на N (північ). Використовуючи меридіанні лінії на карті, зіставляємо їх між собою. Потрібно виставити карту щодо компаса таким чином, щоб стрілка та меридіональні лінії були паралельні.
Крок номер 2
Орієнтуємось на місцевості, знаходимо своє місцезнаходження. Для цього можна зіставити умовні позначення на карті з навколишнім середовищем – початок лісу, лінії русла річки.
Крок номер 3
Визначаємо бажану мету (точка КП, напрямок руху) на карті, візуально проводимо просту пряму лінію. Далі можна використати вказівну стрілку на компасі. Розвертаємось з компасом в руках доти, поки вказівна стрілка не буде вказувати в потрібному напрямку, при цьому магнітна стрілка "північ-південь" повинна зберегти своє правильне положення. Таким чином, пересувайтеся від точки до точки, періодично звіряючи напрямок з мапою. Для більшого комфорту під час руху можна використовувати орієнтири у вигляді дерев, каміння або особливостей рельєфу.
Види компасів Silva
Для комфортного використання у різних умовах виробники розробили кілька видів:
- Для outdoor-активності. Сюди можна зарахувати моделі на планшеті або, як їх ще називають, компас опорної плити. Такі варіанти підходять для змагань, рогейнів, походів, експедицій. Планшет, який є основою, оснащений лінійкою з масштабом та напрямною стрілкою. З такими варіантами зручно детально читати карту. Сюди можна зарахувати всі моделі серії EXPEDITION, RANGER.
- Для спортивного орієнтування: розрізняють ручний, що кріпиться на зап'ясті та «thumb compass», що фіксується на великому пальці. Це найзручніші варіанти під час тривалих піших переходів чи спортивного орієнтування. Бренд Сільва пропонує серію ARC JET, ARC ZOOM.
- Для водних активностей - відрізняються плавністю роботи з урахуванням хвиль у воді. Вбудовані кренометри «вирівнюють» шкалу під час роботи. Розрізняють моделі для приборки, для високої швидкості, для каяка, для моторки та ті, що вбудовуються в корпус.
Особливості компасів Сільва
Чому компаси Silva такі популярні? Відповіддю є їх основні характеристики:
- Silva – це лише рідинні компаси. У звичайних моделях стрілка спирається виключно на голку та обертається у повітряній камері. Щоб вона прийняла правильне положення, потрібно в середньому 30 секунд і максимально рівна поверхня. У похідному житті це не завжди зручно. Тому для забезпечення стабільності стрілки Silva використовують антистатичну рідину для заповнення простору навколо вказівника. Завдяки цьому магнітна стрілка входить в стан спокою за 3-4 секунди.
- Висока точність досягається завдяки використанню найкращих матеріалів: стрілка – із шведської високоякісної сталі, корпус – із акрилу, пластику.
- Простота використання – моделі з лімбом, який обертається, дозволяють максимально швидко зорієнтуватися з вектором напрямку за схемою Silva 1-2-3.
- Мінімальна вага. Найлегші з модельного ряду важать лише 33 грами.
- Глобальні компаси. Північна і південна півкулі по-різному взаємодіють із магнітною стрілкою компаса. Щоб користувачеві було простіше зорієнтуватися на місцевості, виробник пропонує лінійки глобальних моделей EXPEDITION, RANGER, які однаково ефективно працюють незалежно від вашого місця знаходження.
Цікава інформація: розрізняють не тільки два географічні полюси – Північний та Південний, а й окремі магнітні полюси. Точки географічних та магнітних полюсів не збігаються між собою. Різниця між ними називається магнітним відхиленням. Цей показник відрізнятиметься у різних куточках планети, іноді його вказують на топографічних карти. При цьому з часом він змінюється. Тобто відхилення в 2 градуси за кілька років може становити близько 4 градусів. Немає конкретної динаміки зміни цього показника, тому рекомендується використовувати максимально свіжу інформацію для визначення точного азимута. Наприклад, у 2012 році відхилення в Українських Карпатах становило 5 градусів зі східним напрямком. Для комфортного використання компасів Silva виробник пропонує використовувати гвинти, що йдуть в комплекті. З їхньою допомогою можна зафіксувати градус магнітного відхилення, щоб кожен раз, коли потрібно звірити напрямку, не повертатися до цього питання.
Повертаючись до минулого компасобудування…
Компанія Silva визнана найкращим виробником компасів на європейському ринку.
Розробивши перший у своєму роді рідинний компас в 1933, вони поклали початок нової ери орієнтування. Точність показників та швидкість стабілізації стрілки вивели пеленгацію на якісно новий рівень. Адже в той період під час спортивних змагань із орієнтування всі використовували класичний варіант на голці, в якому стрілка була просто в повітрі. Її стабілізація потребувала часу.
Для орієнтування на відкритій місцевості виробники розробили дзеркальний компас. Його представили спільноті у 1935 році. Він суттєво полегшував орієнтування на великих відстанях. З його появою пеленг певної точки на великій відстані став точнішим. Ці розробки використовуються і в сучасних моделях серії Silva Expedition.
В 1960 році компас «вдягли» на руку. Виробники розробили модель, що фіксувалась на зап'ясті. Її ремінець був розрахований на те, що його вдягатимуть поверх одягу. Основною категорією клієнтів стали альпіністи.
1981 року на ринок вийшов перший морський компас. Це був електронний пристрій для навігації на відкритій воді.
Багато часу зайняли розробки моделі, яка б змогла однаково ефективно працювати в обох півкулях. Так, у 2016 році глобальна стрілка була реалізована у моделях Ranger та Expedition. Зараз варіанти цих серій затребувані під час серйозних експедицій, їх обирають виживальники та орієнтувальники.
Сьогодні Silva – це надійність, міцність та точний вектор напряму.
В Україні офіційним постачальником продукції Silva є компанія SMG. На наших складах представлений великий вибір компасів, трекінгових палок та ліхтарів від виробника. Ознайомитись з повним асортиментом та купити компаси Silva в Україні ви можете в магазинах.